stredocech.net

Základní informace

Bitva na Mělníku aneb Čtvrtá bitva vinařů mělnických

Tvrz_Melnik

Rok se nám s rokem sešel a máme tu již čtvrtý ročník naší akce: „Bitva na Mělníku aneb Čtvrtá bitva vinařů mělnických – 2.8.2014″, kterou v prostorách Hořínského parku pořádá skupina historického šermu Rytíři Mělničtí.

Vlastní bitva, která je hlavním bodem tohoto historického odpoledne, nebude letos pohádkou, jak tomu bylo v předchozích ročnících. Díky výročí královského věnného města Mělník, které slaví 740 let od získání statutu města, jenž mu v roce 1274 udělil Přemysl Otakar II. zavede nás tentokrát příběh do roku 1424, kdy Čechy jsou zmítány husitskými válkami. O akci jsme si popovídali s organizátorem Petrem Pátrou.

Kdo přišel s nápadem uspořádat bitvu?

S nápadem uspořádat bitvu nepřišel patrně nikdo konkrétní, protože bitvy pořádáme už od roku 2004. To jsme, ale působili ještě v jiné skupině historického šermu. V roce 2010 jsme z této skupiny odešli a založili skupinu historického šermu Rytíři Mělničtí. Už při založení této skupiny jsme věděli, že budeme chtít pořádat bitvy na Mělníku, v našem domovském královském městě, na které jsme hrdí.

Kolik lidí se na prvním ročníku podílelo a kolik dnes?

Tuto otázku budu muset trochu rozvést. První ročník připravoval tým cca 15 lidí (od scénáře až po poslední odpadkový koš). Na place bylo 62 účastníků bitvy a v hledišti je sledovalo 1500 lidí. Druhý ročník, který příběhem navazoval na první, připravovalo 12 lidí, bitvy se účastnilo 97 lidí a v hledišti bylo 1650 diváků. Navíc po ukončení tohoto druhého ročníku, proběhla přímo na bitevním poli právoplatná svatba. A loňský třetí ročník završil trilogii o Bílém a Červeném vévodovi. Tuto bitvu připravil tým 9 lidí, účastníků v bitvě bylo 127, ale počasí ovlivnilo počet diváků, který čítal necelou tisícovku. A přitom to byl příběh plný bojů, střelby, vylézání z hrobů přímo před diváky, poprvé byla použita ve velkém pyrotechnika a to vše se odehrávalo před a v té největší tvrzi co jsme kdy na bitvách postavili. Letošní čtvrtý ročník připravuje opět tým cca 10 lidí.

Kde sháníte kostýmy a rekvizity?

Kostýmy šije moje manželka, ale i spousta dalších jiných a šikovných rukou, které to zvládnou dle předloh či dochovaných nákresů a střihů. Rekvizity? Zbraně a zbroje si necháváme dělat u kovářů, platnéřů a brnířů. Ostatní rekvizity si obstaráváme sami a nebo máme šikovné kamarády.

Letos se vlastní bitva bude trochu lišit od minulých ročníků, prozradíte nám v čem?

Hlavní rozdíl bude oproti minulým ročníkům v tom, že to letos nebude pohádka, ale fiktivní příběh se skutečnými historickými postavami. Ne všechno co je napsáno v kronikách se stalo a ne všechno co se stalo je napsáno v kronikách.

Na co se máme ještě těšit?

Rozhodně se můžete těšit na hudebníky a divadlo, které znají diváci z minulých ročníků. Ale program jsme chtěli obohatit a prodloužit. Proto jsme do něj zařadili špičku evropské akrobacie na volném laně (Kristýnu Vlčkovou), ukázky sokolnictví, předvedení práva útrpného a mučírny, zahraje i soudobá kapela BAD a po setmění čeká diváky ohnivá show a závěrečný ohňostroj. Během dne budou k vidění jarmareční stánky, dobová řemesla, občerstvení, dětské historické hry, hadi a kouzelník.  

Když se podívám na výši, spíše řečeno níži vstupného, tak nerozumím, jak dokážete z této ceny ufinancovat celou akci. Máte nějaké sponzory?

Cenu vstupného držíme na této níži již dlouhých devět let, proto bez sponzorů a partnerů bychom tuto akci nemohli uspořádat. Pomalinku si získáváme nové partnery a sponzory, ale hledají se těžko … velmi těžko. Proto těm co nám již pomáhají patří obrovské poděkování. Pro příští rok máme připravený nádherný scénář. Opět pohádkový a obsahuje postavu draka, který aby splnil naše představy jež chceme divákům přinést, nespolyká hodně princezen, ale prostředků a času. Uvidíme zda se najdou nějací další partneři akce a pomohou nám zrealizovat toto oheň chrlící monstrum.

Co jinak děláte, když právě nebojujete o Mělník?

Když nepořádáme bitvy, nevystupujeme, nebo jako šermíři a kaskadéři netočíme filmy, tak se věnujeme třeba naší zahradě a rodinnému domu. Jiní si teď užívají prázdnin nebo se věnují svému civilnímu povolání. Například já pracuji v mělnické elektrárně jako správce GIS (geografického informačního systému).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PROGRAM AKCE:

„Bitva na Mělníku aneb Čtvrtá bitva vinařů mělnických – 2.8.2014

13:00 – Slavnostní zahájení

13:05 – Paduana Historica (dobová hudba, která pohladí po dobrém obědě)

13:30 – Pouliční divadlo jednoho herce Viktora Braunreitera (kdo viděl už se směje, kdo uvidí poprvé, ten umře smíchy)

14:00 – Rytířský turnaj (volné klání rytířů a bojovníků v turnaji)

14:30 – Kristýna Vlčková (akrobacie na volném laně)

15:00 – Paduana Historica (dobová hudba, pro naladění historické atmosféry před bitvou)

15:30 – Ukázky sokolnictví (dravci všeho druhu … a pro nejmenší malá krotká sovička Týpek)

16:00 – BITVA (… kdo zvítězí na Mělníku? … vojska Jana Žižky či krále Zikmunda?)

17:00 – Pouliční divadlo jednoho herce Viktora Braunreitera (… další útok na vaše bránice)

17:30 – Špínova Tortura (ukázka mučení a práva útrpného)

18:30 – kapela „BAD“ (jižanský rock a blues)

20:30 – Ohnivá show (… čas je orientační … prostě po setmění )

Vlezné již sedmý rok držíme na této úrovni: dětské 25,- Kč, dospělé 60,- Kč, rodinné (2 děti + 2 dospělí) 150,- Kč, děti menší než meč stráže u pokladny mají vstup zdarma.

bitva Mělník plakát 2.8.

SHŠ Rytíři Mělničtí si vyhrazují právo změny programu či časů, proto sledujte naše webové stránky www.rytirimelnicti.cz a nebo náš FB profil

středočech.net

You must be logged in to post a comment Login