stredocech.net

Základní informace

Díky dobrovolníkům zmizelo 61 černých skládek

Středočeský kraj obdržel od Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) ocenění „Kraj, který prokoukl“. V rámci celosvětové kampaně „Ukliďme svět!“ dobrovolníci odstranili v letošním roce po celé České republice 222 černých skládek, z toho 61 na území středních Čech. Největší zásluhu na vítězství Středočeského kraje má občanské sdružení Region Pošembeří, které dokázalo uspořádat 28 úklidů černých skládek.

home

„Moc děkuji všem dobrovolníkům, kteří se do úklidů zapojili. Potěšilo mě, že mezi nimi bylo i hodně dětí, kterým záleží na čisté přírodě,“ řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který všem oceněným podepsal diplomy.

Sdružení Region Pošembeří na Kolínsku má s úklidy zkušenosti, do kampaně „Ukliďme svět!“ se zapojují od roku 2011. Letos za pomoci 700 dobrovolníků v 37 obcích zlikvidovali 35 tun odpadu, z čehož půl tuny vytřídili. „Hodně nám pomohla Krajská správa silnic a dálnic, která na vlastní náklady zlikvidovala sesbíraný odpad z okolí silnic,“ uvedla koordinátorka sdružení Gabriela Mannová.

Vedle Regionu Pošembeří odměnu získá základní organizace ČSOP Klenice, která pod taktovkou Milady Vrbové se svými dobrovolníky uklízela již třetí rok v řadě přírodní park Chlum u Mladé Boleslavi. A Sokolíci – kroužek mladých myslivců a ochránců přírody okolo Jiřího Vajnera z Knížkovic u Berouna, kteří v obci zlikvidovali dvě velké černé skládky.

Kampaň „Ukliďme svět!“ se v Česku těší dlouhodobé přízni dobrovolníků. Jejich počet v posledních letech stoupl až k 18 000. „Bohužel, černých skládek je v naší přírodě velmi mnoho, dobrovolníků a hlavně místních organizátorů bychom potřebovali mnohem více. Proto rádi uvítáme každého, kdo by chtěl místní akci „Ukliďme svět!“ organizovat. Jak na to, zveřejňujeme na  www.uklidmesvet.cz, dodala koordinátorka kampaně „Ukliďme svět!“ Iva Peklová.

You must be logged in to post a comment Login