stredocech.net

Základní informace

Galerie představuje fotografie Sebastiana Vošvrdy

Mladá Boleslav – Za velkého zájmu veřejnosti včetně mnoha mladých lidí se ve čtvrtek konala v Městské galerii Mladá Boleslav vernisáž první autorské výstavy mladého fotografa Sebastiana Vošvrdy. Student gymnázia, jehož čeká na konci školního roku maturita, zde představuje několik desítek svých černobílých i barevných fotografií pod souhrnným názvem „Dobrodruh, jenž se bojí přejít práh“. Výstava, kterou uvedl středoškolský profesor Radek Kotlaba, potrvá do 6. prosince.

Image (2)

Na výstavě najdete v první místnosti především černobílá zátiší a scenérie, v místnosti druhé především barevné fotografie. Na této první autorově kolekci nenajdete reportážní fotografie, soustředí se na vyjádření svých pocitů, představ a fotografického vidění světa prostřednictvím snímků předmětů, objektů i  různorodých scenérií. U fotografií sice chybí názvy, doprovází je ovšem Vošvrdovy básnické texty, které pomáhají při prohlížení fotografií získávat divákům hlubší ponor i jiné úhly pohledu. Právě snaha nacházet neobvyklé úhly pohledu i formy ztvárnění je pro mladého autora typická a prochází celou expozicí. „Hlavně barevné fotografie ukazují svět jako magické místo, někdy snad jako nebezpečnou džungli, jindy jako futurologický prostor……….Nejen na barevnosti vystavených fotografií je patrná jistá inspirace uměním pop-artu, obecně modernou 20. století,“ řekl mimo jiné Radek Kotlaba, který pochválil i autorovy snahy v oblasti černobílých zátiší.
Můžete zde vidět snímky s motivy vody, lidské ruky, industriálních prvků a scén i různých částí interiérů. Je zde patrná snaha stále hledat a objevovat nečekané pohledy na svět.
Jak Vošvrda sám říká, tato autorská výstava zachycuje realitu, vnitřní boj, a především každodenní touhy, kterými se nás sám umělec snaží dostat do kýženého ráje a poukázat na strach, který je zahryznut v každém z nás. „Negativní zkušenost a špatně korigovaný směr není nic, co by se v nás mělo dusit, ale naopak. Je to skvělá šance, jak nastartovat nový pohon a překonávat tak lecjaké bariéry“, dodává Vošvrda.
V minulosti jste mohli jeho jméno zaregistrovat, když vyhrál fotografickou soutěž „Takhle to vidím Já“, pořádanou Nadačním fondem Šance pro děti, Již rok vytváří grafickou podobu časopisu Školník, který vychází na gymnáziu. Spolupodílel se na organizování happeningů Stop šedi a Obývák ve městě a na dalších uměleckých aktivitách.
Výstava v Městské galerii (pod vyhlídkovou věží) probíhat do 6. prosince.

 

Image (3)

mb-net

 

Středočech.net

 

You must be logged in to post a comment Login