Jaké bylo léto pro středočeské záchranáře?
Zatímco si školáci a ostatní o prázdninách odpočinuli od školy a povinností a užívali si letních radovánek, záchranáři měli plné ruce práce. V prázdninovém čase zaznamenali 23 437 výjezdů, z čehož bylo 2 908 výjezdů k úrazům, které byly nejčastějším důvodem zásahu.
V létě jako vždy přibylo úrazů mladých lidí. O mnohých z nich se dá říct, že důvodem zranění byla nezodpovědnost a touha se předvést před kamarády. K řadě úrazů došlo pod vlivem alkoholu nebo drog, což navíc komplikovalo komunikaci při zásahu i ošetření pacienta.
Obecně se dá říct, že po celý rok jsou páteční a sobotní výjezdy spjaty s opilými lidmi, ale v čase prázdnin se jejich počet zvyšuje. Navíc s alkoholem a drogami experimentují i děti. V této souvislosti vyjížděli středočeští záchranáři k 453 případům, které byly operačnímu středisku hlášeny jako primární intoxikace.
Každoročně se v létě také zvyšují počty úrazů zahrádkářů a chatařů v důsledku činností, jako je třeba oprava střechy, prořezávání stromů nebo štípání či řezání dřeva. Záchranáři také vyjížděli k dopravním nehodám, přičemž v létě přibývá těch hromadných, kdy jsou na místě více než dva zranění. Typické jsou například tzv. „diskotékové“ nehody, kdy se v pozdních nočních nebo brzkých ranních hodinách vracejí skupiny převážně mladších lidí z různých kulturních nebo zábavných akcí – a to často v přeplněných osobních autech, navíc nepřipoutáni.
Záchranáři v létě také často ošetřovali pacienty s kolapsy z horka. Lidé často podcenili pitný režim a nedbali na svůj aktuální zdravotní stav. Výjimkou nebyli ani senioři nebo rodiče s kojenci, kteří pobývali na slunci i v době největších veder.
O prázdninách také stoupl počet zásahů u psychiatrických diagnóz, sebevražd a ve 136 případech se jednalo o výzvu k výjezdu k agresivní psychóze.
středočech.net
You must be logged in to post a comment Login