stredocech.net

Základní informace

Karnevalem po kraji

Měsíc únor nabízí bohatou nabídku kulturního vyžití. Každoročně se konají masopustní oslavy, například již devátý ročník Carnevale Praha, který začal v pátek 7. února a skončí 17. února. Letošní ročník dostal záštitu hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery (ČSSD) i finanční podporu z Fondu hejtmana. Slavnostního zahájení se v pražském Clam-Gallasově paláci zúčastnil středočeský radní Zdeněk Štefek (KSČM).

carnival-326491_640

„Masopustní oslavy se konají i v našich příspěvkových organizacích. Koncem ledna proběhly v příbramském muzeu a příští sobotu je možné navštívit masopusty v hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích, v Jílovém u Prahy, v Roztokách u Prahy, v Berouně nebo v Kolíně,“ vyjmenoval radní Zdeněk Štefek.

V sobotu 7. února představila Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) pět nových výstav. „Sobotní vernisáže v GASKu mají stále větší návštěvnost, zájemci mohou využít i speciálního autobusu vypraveného z Prahy,“ řekl Štefek. K vidění jsou výstavy děl Lumíra Hladíka v Experimentálním prostoru, Martina Krajce v Projectroomu, Štěpána Černohorského v Galerii na chodbě a Jana Vopálky ve Whiteboxu. Byl také představen cyklus „Děti“ Martina Kuriše, na který navázalo hudební vystoupení multiinstrumentalisty Václava Kořínka. Další vernisáže proběhnou 21. února, kdy bude zahájena výstava Mariána Mudrocha a Jiřího Beránka. Pokřtěna bude publikace k obnově Jezuitské koleje a katalog Přesahy grafiky.

V muzeu v Jílovém u Prahy mohou zájemci navštívit výstavu „Krajina v obrazech“. „Z plánu výstav je vidět, že se muzeum věnuje nadregionálním i regionálním umělcům. Vidět je možné i výběr obrazů krajin z depozitáře muzea společně s krajinami malířů Vladimíra Mencla a Jaroslava Kadlece,“ představil výstavu radní Štefek, který se společně s ředitelkou Šárkou Alexou zúčastnil sobotní vernisáže.

Muzeum v Jílovém u Prahy čekají v nejbližších týdnech i další výstavy –  loňská výstava „Dekorační kameny“ pokračuje až do konce března, do konce dubna je možné vidět i výstavu „Keramika od srdce“, do 15. února pak sbírku novoročních přání. V sobotu 21. února budou vystaveny nejnovější archeologické nálezy z okolí Jílového.

zdroj Kraj

Středočech.net

You must be logged in to post a comment Login