stredocech.net

Základní informace

Kladenský Podrůhon získá novou dominantu

Nově upravené náměstíčko na křižovatce ulic V. Burgra a Kolmistrova oživí kopie plastiky znázorňující slunce. „Městská rada souhlasila s umístěním tohoto výtvarného díla, jejímž autorem je jeden z významných rodáků této lokality. Navíc s touto iniciativou přišli sami obyvatelé Podprůhonu, proto jsme o podpoře vůbec neváhali,“ řekl kladenský primátor Milan Volf. Nové náměstíčko zároveň ponese název po autorovi plastiky, uměleckém kováři a zakladateli tradiční výtvarné akce Kladenské dvorky Viktoru Stříbrném.

Karel Střibrný Foto Karel Pazderka

Karel Střibrný
Foto Karel Pazderka

Autorem projektu s názvem Slunce pro Podprůhon je Spolek Podprůhon.  Nové pojmenování prostranství po městské radě musí ještě odsouhlasit Zastupitelstvo města.

Náklady spojené s výrobou a umístěním plastiky, jejíž instalací by spolek i město chtěly  vzdát hold zakladatelům nezávislé podprůhonské výtvarné akce Kladenské dvorky v čele s Viktorem Stříbrným, by měl pokrýt výtěžek internetové sbírky.

Kladenské dvorky jsou výjimečným kulturním festivalem pod otevřeným nebem s tradicí již od osmdesátých let minulého století. Netradiční kulturní setkání zejména na zahradách domků v Podprůhnu se letos koná již po třiatřicáté a to 13. a 14. června 2015.

Viktor Stříbrný – výtvarník – * 30. 11. 1943 Praha  † 24. 1. 2012 Kladno.
Umělecký kovář a sochař se silným vztahem k rázovité kladenské čtvrti Podprůhon. Zakládající člen výtvarné skupiny Ateliér 1974. Spoluzakladatel nezávislé podprůhonské výtvarné akce Kladenské dvorky. Účastník mnoha společných i samostatných výstav v Kladně, Praze, Bílině a Děčíně. Realizoval plastiky do veřejných prostorů a do interiérů dle vlastních návrhů i návrhů kladenského malíře a grafika Bohumila Valenty. (Zdroj: Spolek Podprůhon)

Stredocech.net

Zdroj: Město Kladno

 

You must be logged in to post a comment Login