stredocech.net

Základní informace

Kolín má nové iktové centrum

_MG_6072

Nemocnice v Kolíně se může chlubit dalším zmodernizovaným centrem. Tentokrát pro pacienty otevřeli iktové centrum na neurologickém oddělení, které bude sloužit pro pacienty po cévní mozkové příhodě.Slavnostního otevření se účastnil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová, náměstkyně hejtmana pro oblast investic Zuzana Moravčíková, náměstek hejtmana Marek Semerád, radní pro kulturu Zdeněk Štefek, ředitel Odboru zdravotní péče pro Prahu a Středočeský kraj VZP Milan Štěpánek a členi dozorčí rady a představenstva nemocnice. 

„Výrazně se tak zlepší léčba pacientů s cévní mozkovou příhodou. Modernizace centra stála přes 17,5 milionů korun, z toho 85 % hradí Evropská unie, zbytek Středočeský kraj. Je to další díl do mozaiky rekonstrukce krajských nemocnic. Jsem rád, že se kvalita vybavení našich nemocnic zlepšuje. Děkuji vedení nemocnice, že zlepšilo i své hospodaření. Věřím, že bude Iktové centrum dobře fungovat a sloužit pacientům,“ řekl hejtman Miloš Petera.

Cévní mozková příhoda (CMP) se dá srovnat s akutním infarktem myokardu a stejně tak vyžaduje urgentní zahájení léčby. Pacienti s CMP jsou proto léčeni na specializovaných iktových jednotkách. „Nedílnou součástí terapie je léčebná rehabilitace. Ta musí být zahájena včasně, nejlépe ihned, po stabilizaci stavu pacienta,“ konstatovala radní J. Fialová. Personálu centra popřála, aby se mu v novém prostředí dobře pracovalo a pacientům, aby se zde co nejdříve uzdravili.

Včasně zahájená léčebná rehabilitace je jedním z významných faktorů vedoucích k obnově poškozených nebo ztracených tělesných funkcí a tím i k návratu pacienta zpět do života. „Jde zde především o čas a je zapotřebí v této souvislosti vyzdvihnout i spolupráci se záchrankou, která je v Kolíně velmi dobrá,“ připomněl Stanislav Holobrada, předseda Výboru pro zdravotnictví Středočeského kraje a ředitel Oblastní nemocnice Příbram.

V roce 2010 kolínská nemocnice úspěšně absolvovala audit Ministerstva zdravotnictví na cerebrovaskulární péči. O rok později získala osvědčení o splnění podmínek poskytování této péče druhého stupně a stala se Iktovým centrem.

Centrum zajišťuje péči pro primární spádovou oblast východní části Středočeského kraje, která představuje přibližně 270 000 obyvatel. Jedná se o Kolínsko, Českobrodsko, část Prahy- východ, Kutnohorsko, Čáslavsko, Nymbursko. Ročně je zde hospitalizovaných více než 500 pacientů s CMP. Úzce spolupracuje s Komplexními Iktovými centry v Praze. „Jsem moc rád, že se kolínská nemocnice stává moderním odborným pracovištěm schopným zajistit včasnou péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou,“ ocenil nové centrum náměstek Marek Semerád.

V rámci projektu bylo Iktové centrum kolínské nemocnice dovybaveno například několika lůžky, třemi ventilátory, ultrazvukovým přístrojem pro vaskulární vyšetřování s kontrastní látkou a dalšími přístroji důležitými při zajištění komplexní léčby pacientů s cévní mozkovou příhodou.

středočech.net

 

You must be logged in to post a comment Login