stredocech.net

Základní informace

Kraj si připomíná 600. výročí upálení mistra Jana Husa

Středočeský kraj připravil tematické kulturní akce k 600. výročí upálení mistra Jana Husa. Nejvýznamnější bude národní slavnost „Jan Hus – Evropan nové doby“. Uskuteční se na místechspjatých s životem Jana Husa – v Husinci, Na Univerzitě Karlově, v Betlémské kapli, na hradě Krakovci a na dalších místech po republice. Kraj ji podpoří částkou 200 tisíc korun z Fondu hejtmana.

Tradiční akcí organizovanou a financovanou krajem budou Slavnosti Jana Husa na Krakovci 4. - 6. 7. Oslava nabídne divadelní představení a pochod „Putování za mistrem Janem“.

Tradiční akcí organizovanou a financovanou krajem budou Slavnosti Jana Husa na Krakovci 4. – 6. 7. Oslava nabídne divadelní představení a pochod „Putování za mistrem Janem“.

„Mnohostranný odkaz Jana Husa si budeme připomínat i na řadě akcí, které podporuje Středočeský kraj. Do některých se zapojí i naše příspěvkové organizace,“ uvedl radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM).

V těchto dnech probíhá v Muzeu Českého krasu v Berouně putovní výstava „Jan Hus roku 1415 a 600 let poté“. Potrvá do 29. března. Obdobná výstava bude ve spolupráci s Muzeem J. Husa v Kostnici a Husitským muzeem v Táboře lákat návštěvníky od 5. května do července v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře. Výstava je zařazena jako doprovodná akce do programu celoročních oslav 20. výročí zápisu Kutné Hory na seznam UNESCO. O víkendu 4. – 6. července bude v kutnohorské Galerii Středočeského kraje vystavena vzácná iluminace.

Tradiční akcí organizovanou a financovanou krajem budou Slavnosti Jana Husa na Krakovci 4. – 6. 7. Oslava nabídne divadelní představení a pochod „Putování za mistrem Janem“.

V muzeu v Brandýse nad Labem plánují v červnu přednášku historičky Karin Pátrové, v Muzeu Podblanicka přednášku věnovanou městům v době Jana Husa. Regionální muzeum v Kolíně využije pobočku v Českém Brodě pro tematickou Muzejní noc.

Středočeská vědecká knihovna připomene Jana Husa v rozhovoru s historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou, autorem Husitské epopeje. K výročí Jana Husa se knihovna zaměří také v rámci tradiční soutěže „Touláme se po stránkách knih“.

You must be logged in to post a comment Login