stredocech.net

Základní informace

Kraje požadují od vlády 721 milionů korun na sociální péči

Štiřín – Celkem 721 milionů korun na dofinancování sociální péče budou požadovat hejtmani sdružení v Asociaci krajů České republiky (AKČR). Oznámil to předseda AKČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek po jednání s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou, které se uskutečnilo v pátek 20. března 2015 na zámku Štiřín. Hostitelem 19. jednání AKČR  byl Středočeský kraj.

home (5)

„Požadavek na navýšení peněz na sociální služby předneseme příští týden na jednání s Vládou ČR.  Jedná se o finance, které jsme ve srovnání s předchozím rokem, kdy sociální péči ještě financoval stát, museli dát navíc na zvýšení platů,“ řekl Michal Hašek a připomněl, že od letošního roku přešlo financování sociálních služeb do kompetence krajů.

Ministryně Marksová Tominová požadavek krajů chápe a na jednání vlády jej plně podpoří. „I když na samotné vyhodnocení převodu kompetencí v oblasti sociální péče je ještě brzy, naprosto chápu, že kraje jsou ve složité situaci. Doufám, že se na vládě dohodneme a oprávněný nárok krajů na navýšení příspěvku splníme,“ řekla ministryně Marksová Tominová.

Podle hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery je rovněž důležité, aby stát poslal peníze na navýšení sociální péče co nejdříve, nejpozději do poloviny letošního roku. „Nemůžeme si dovolit z rozpočtu kraje dotovat propad rozpočtu v oblasti sociálních služeb na úkor ostatních odvětví,“ zdůraznil hejtman Miloš Petera.

Dalšími tématy, o kterých chtějí představitelé AKČR příští týden jednat s vládou, je podle hejtmana Michala Haška nedostatečný výběr daní, financování dopravní infrastruktury či problémy s proplácením evropských dotací. „Ministerstvo financí poslalo operačním programům o 5,5 miliardy korun méně, než kolik mělo být proplaceno za již dokončené projekty. Obcím, městům i krajům to hodně komplikuje život. Budu chtít znát od ministra financí odpověď, proč tyto evropské peníze ještě nedorazily k oprávněným žadatelům,“ řekl předseda AKČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Středočech.net

Zdroj Kraj

 

You must be logged in to post a comment Login