stredocech.net

Základní informace

Letecká nehoda u nás? Pátrání začíná!

Pyšely – Pozorní lidé občas zabrousí na něco, co obyčejného smrtelníka nechá zdánlivě klidným. Velký pátrač z Pyšel, milovník historie Honza Kostrhoun narazil zajímavost, o kterou se ve třídílném seriálu podělí se čtenáři Středočecha.

5 B

Při pročítání knihy Kamenice v proměnách věků jsem v roce 2011 narazil na straně 228 na několik zajímavých řádků. Až se mi nechtělo věřit, že nedaleko naší obce se po konci druhé světové války zřítilo vojenské letadlo. Cituji doslovně:

„Poslední obětí války se stal sovětský letec, který 26.5.1945 havaroval u Dařbože. V kronice školy na Křiváčku o tom její řídící učitel napsal: „Viděl jsem letadlo letící od severovýchodu, kouřilo se z něj, hořelo a pak spadlo.“ František Platil z Čakovic říkal, že viděl, jak pilot odhodil dvířka. Další očití svědkové vzpomínají, že letadlo vydávalo tak silný žár, že nebylo možno se přiblížit, natož letci pomoci. 8. května 1960 byl poblíž místa nehody odhalen pomník. Lidé přinesli šáteček z hrubého hedvábí, který pilot před pádem vyhodil a část jeho lebeční kosti, kterou našli v poli.“

3 B

Na této zmínce mě zaujalo několik detailů. Pilot odhodil dvířka – Které letadlo z konce 2. světové války mělo kabinu s dvířky? Nikdy jsem se s informací o této nehodě v minulosti nesetkal. Ani na mapě a sevru Pietní místa není o tomto pomníku žádná zmínka.

Rozhodl jsem se a vyrazil na výlet do Dařbože. Domníval jsem se, že najít pomník nebude žádný problém. Ale ejhle, to jsem se pěkně zmýlil. Při první nedělní návštěvě jsem obešel celý obvod lesa od Barochova až k Babicím, ale na pomník jsem nenarazil. To asi nebude nic jednoduchého. Doma při prohlídce leteckých snímků z 50 let a taky těch současných jsem neupěl. Díky pomoci pamětníků jsem se dozvěděl, že bych měl hledat spíše pod vysokým napětím. To již bylo konkrétnější. Bohužel jsem se také dozvěděl, že v jednom místě byla v minulosti rokle, která byla zavezena a terén zarovnán. Snad to nebude to mnou hledané místo.

Další návštěva byla již zajímavější a díky šeříku, který vykukoval ze zarostlého úvozu jsem konečně nalezl ono hledané místo. Pomník – malý kámen s deskou a kamennou plochou jsem měl před sebou. Na desce je plastika letadla, lipových listů, hvězdy a ptačí křídlo s textem: 26. května 1945 zde padl sovětský letec; Čest jeho památce. Nic víc. Pomníček není zaznamenán na žádné turistické mapě, je zapomenutý a zarostlý. Tak málo jen po tomto člověku-letci zbylo.

 

Výzva: nevzpomenete si na jakoukoliv událost spojenou s tímto místem? Dejte mi prosím vědět – Jan Kostrhoun, Pyšely, tel: 605131168 ;  

Text a foto:  Jan Kostrhoun, Pyšely

 

 

You must be logged in to post a comment Login