stredocech.net

Základní informace

Letecké muzeum v Mladé Boleslavi získalo titul Stavba roku 2014

Letecké muzeum Metoděje Vlacha u Mladé Boleslavi získalo titul Stavba roku 2014 a stalo se tak jednou z pěti oceněných staveb, které ponesou titul Stavba roku 2014 udělený Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství v čele s architektem Janem Fibigerem.

letecke muzeum boleslav

Ocenění Stavba roku 2014 bylo vítězům předáno během slavnostního setkání při příležitosti Dnů stavitelství a architektury 9. října 2014 ve Valdštejnském paláci v Praze.

„Získání titulu je obrovským oceněním celého autorského týmu a také určitým závazkem pro zřizovatele, aby se řádně připravil na otevření muzea na Den letectví a kosmonautiky. Úspěch je o to větší, pokud vnímáte také obrovskou konkurenci ostatních nominovaných staveb,“ říká radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který cenu společně se zástupcem dodavatele společností Energie – stavební a báňská, a.s., architektem Michalem Hlaváčkem a duchovním otcem muzea Vladimírem Handlíkem převzal.

Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera poděkoval architektu M. Hlaváčkovi za tento unikátní projekt, který rozhodně přivede do středních Čech celou řadu zájemců o letectví. „Tím, že je uvede do takzvaně „živého muzea“ s interaktivními prvky, bude pro ně jistě skvělým zážitkem. Vždyť vidět živé historické unikáty a jejich repliky, vychutnat si zvuk jejich startování, vidět nastupování pilotů do kokpitů či létání musí ocenit každý příznivec tohoto nevšedního sportu,“ prohlásil hejtman Petera.

Z ocenění měl radost i radní pro regionální rozvoj Karel Horčička. „Jako Boleslaváka mě to těší o to víc, že máme takovýto unikát právě v našem městě. Lidé si zde budou moci dokonce sami zalétat na leteckém simulátoru. Nic podobného neexistuje v Čechách, ani ve většině zemí Evropy,“ dodal radní Horčička.

V letošním 22. ročníku se o ocenění ucházelo celkem 58 tuzemských a pět zahraničních staveb. Porota v čele s architektkou Radomírou Sedlákovou musela vybírat z 64 staveb (58 domácích, ostatní zahraniční), mezi nominované se jich dostalo celkem 15. Titul Stavbu roku 2014 obdržela ještě zrekonstruovaná lanovka na Sněžku, olomoucké obchodní centrum Šantovka, technologický institut CEITEC a rodinný dům LF v pražských Nebušicích.

Letos poprvé také porota udělila titul Zahraniční stavba roku 2014, který obdržela budova urgentního příjmu univerzitní nemocnice L. Pasteura v Košicích.

Cenu veřejnosti získal ostravský Svět techniky ve Vítkovicích. Stejný projekt získal též ocenění předsedy Senátu Milana Štěcha. Cenu generálního partnera Architectureweek obdrželo KCEV – Krkonošské centrum enviromentálního vzdělávání.

 

You must be logged in to post a comment Login