stredocech.net

Základní informace

Letecký den nabídl skvělou podívanou

Image (10)

Mladoboleslavské letiště dnes doslova ovládla letadla: po dvou letech se zde konal oblíbený Dobový letecký den, který tradičně pořádají Nadace letadlo Metoděje Vlacha a Aeroklub Mladá Boleslav. A tato akce opět nezklamala. Organizátoři doslova napěchovali celoodpolední program nejen leteckými lahůdkami. Vše odstartoval přelet a show JAS 39 Gripen, jejich burácení bylo slyšet v širokém okolí města automobilů. Lidé s úžasem hleděli, co vojenští piloti se svými stroji ve vzduchu dokážou. A nevěřícně koukali nejen ti, co si zaplatili vstupné, ale také stovky a stovky lidí, které posedávaly a postávaly s dalekohledy v okolí celého letiště. A to zdaleka nebyl vrchol celého programu!

Organizátorům se podařilo do Mladé Boleslavi přivézt zajímavé stroje a dokonalou leteckou show. Diváci tak mohli obdivovat historické originály i repliky a především výborné letecké schopnosti pilotů a vrcholovou akrobacií. Výkřiky úžasu a němé pozorování se často rychle střídaly – mohly za to například dokonalé skupinové akrobatické kousky z dílny The Red Bull pod vedením Radky Máchové nebo sólového pilota The Red Bull air race Martina Šonky.

V polovině programu sice potrápil návštěvníky déšť, ale ten příznivce letectví a historie neodradil. Odměnou byla sehraná podívaná. Organizátoři si v letošním roce programem připomněli 100. výročí vypuknutí 1. světové války a vzdali poctu pilotům bojujících na všech frontách 2. světové války. A právě stroje a uniformy z těchto období bylo možno vidět během několika bojových scének, které s přesností profesionálů doplňovaly zvukové efekty a výbuchy. Nezbytnou součástí programu byl samozřejmě důmyslně promyšlený a poučný komentář z úst Robina Panuše.

Mezi další letecké zajímavosti patřily například letoun Dragon Rapide, Fieseler Storch, skupina Z 226, Ryan PT 22, Boeing Stearman, Harvard Texan nebo Stampe. Nadační fond Metoděje Vlacha představil svých deset replik, které vystoupili ve zmíněných bojových scénkách, a společně létaly s dalšími letadly. V závěru leteckého dne se opět představily nejstarší letouny Grade z roku 1909 a Metoděj Vlach z roku 1912, který byl poprvé slavnostně představen na vůbec prvním leteckém dni v Mladé Boleslavi v roce 2002. Nechyběly ani letecké bojové ukázky letounů z let 1942 – 45 Supermarine Spitfire z Německa a Pilatus P2 ze Švýcarska, který přímo účinkoval ve filmu Indiana Jones, letouny P40 Warhawk, japonské Zero ze sbírky Český ráj z Mnichova Hradiště a zejména pak slavný americký obojživelný letoun Cataline, který přiletěl z anglické letecké základny Duxford. Připraveno bylo i vyžití pro děti, řada trakcí, jídla, pití a stánků. Seskoky padákem nebo vyhlídkové lety. Takový byl Dobový letecký den 2014 v Mladé Boleslavi. Organizátoři už plánují ten další, opět za dva roky. A rozhodně nemají lehký úkol – cíl mají totiž jasný: opět zaujmout a ohromit něčím novým.

Image (8)

Image (1)

Image (9)

Image (2)

zdroj mb-net.cz

středočech.net

You must be logged in to post a comment Login