stredocech.net

Základní informace

Meet czech design ovládne Mladou Boleslav

 

Jednu z důležitých oblastí českého designu tvoří automobily. Více než sto let se v Mladé Boleslavi rodí nové vozy, a proto zde průmyslový design hraje podstatnou roli. V polovině září se tu bude konat třídenní festival MEET CZECH DESIGN, který pořádá agentura CzechTourism. Kola designu se v Mladé Boleslavi roztočí ve dnech 12. až 14. září.

mcd-fb-mlada-boleslav

Designstudio na Karmeli

Ve vzdělávacím centru Na Karmeli se  pro návštěvníky festivalu otevře speciální Design Studio, které představí současnost a budoucí vizi automobilového designu. Toto festivalové místo se skládá ze tří částí. První tvoří Design Atrium s modelářskou dílnou ve vstupní hale centra na Karmeli, kde se návštěvníci seznámí s technikou práce tvorby designových modelů. Pod vedením zkušených modelářů automobilky si vyzkouší modelaci jednotlivých prvků automobilu v praxi. Připraveny jsou diskuse s modeláři i unikátní výstava automobilových prototypů.

Další část Design Studia, Design ateliér, je umístěna v kostele sv. Bonaventury. Zde přímo samotní designéři poodkryjí kouzlo tvorby exteriérů i interiérů, skicování, práce s digitálními tablety, tvorbu design dat modelů (DDM)
a techniky návrhů látek, barev a potahů (color print).

Celý program Na Karmeli obohatí přednáška Petera Olaha, průmyslového designéra, který povede diskusi nejenom o minulosti a budoucnosti automobilového designu, ale také o designérských technikách práce. Jeho přednáška se koná v pátek od 18 hodin.

V Rajské zahradě mezi klášterem a novou částí Karmele bude třetí část Design Studia, letní kino, kde se návštěvníci mohou těšit na závěr babího léta u filmů Upír z Feratu a Kdyby tisíc klarinetů, v nichž hrají automobily hlavní roli. Připraveny jsou i výstavy o vývoji designových prvků nebo historii kláštera
na Karmeli. Venkovní prostory oživí výstava automobilů, dětský koutek s odrážedly a prostorem pro tvorbu návrhů automobilů dětskýma očima pomocí pastelek.

Škoda Auto Muzeum

Muzeum, které v tomto roce slaví osmdesát let, představí historii
automobilového designu jedné z nejstarších automobilových značek na světě. Návštěvníci mohou využít komentovaných prohlídek, na které se stačí telefonicky objednat. V rámci prohlídky navštíví jednotlivé expozice Tradice, Evoluce a Preciznost. V prohlídce je zahrnuta i návštěva depozitáře. Každý ze zaregistrovaných návštěvníků MEET CZECH DESIGN obdrží Design pas, díky němuž má exkluzivně vstup do muzea zdarma. Navíc je vymezena i speciální otevírací doba v pátek a sobotu od 9 do 20 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin.

Sobotní program Škoda Auto Muzea vyvrcholí přednáškami předních designérů automobilky. Celý přednáškový blok zahájí Lukáš Nachtmann s „Dějinami tiskové reklamy“, pokračovat bude Petr Hrdlička přednáškou „Vývoj vozu Favorit se zaměřením na design exteriéru a interiéru vozu“ a blok uzavře šéfdesignér Škoda Auto Jozef Kabaň a jeho „The Point of View“. Všechny přednášky budou proložené dobovými módními přehlídkami.

V muzeu bude připraven také doprovodný program a mnohé výstavy. Děti jistě zaujme výstava MáToHáček, kolekce tří desítek hlavolamů a vědeckých hraček. Pro dobrodruhy bude zajímavou Škoda Popular: Indická Odysea – výstava více než 60 unikátních fotografií Lubomíra Šebely, člena expedice, která se ve vozu Popular vydala z Prahy až do Kalkaty. Jak vypadala reklamní fotografie? To ukáže výstava Škoda očima Viléma Heckela, kde budou k vidění dobové reklamní fotografie vozů z 50. a 60. let minulého století v Café restaurantu Václav a ve foyer muzea. Automobilka v expozici Evoluce přiblíží osudy osobností z rané historie automobilismu – pánů Laurina, Klementa a dalších.

Centrum Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav samozřejmě nenabízí pouze automobily, ale také mnoho lákavých turistických cílů, a proto bude veřejnosti přímo před muzeem během všech tří dnů k dispozici Designový stánek CzechTourism. Na místě budou v příjemném prostředí k vyzvednutí Design pasy a praktické informace nejen k festivalu, ale i k zajímavým turistickým cílům.

V rámci festivalu ožije také Staroměstské náměstí v Mladé Boleslavi, kde se uskuteční koncerty regionálních kapel. Návštěvníci se mohou těšit na prezentaci střední školy Maja, jež představí bodypainting, design účesy a mnoho dalšího. Přímo na náměstí vznikne stěna na graffiti, kde se realizují místní umělci. Chybět nebude ani stylový catering doprovázený stánky, které nabídnou exotické občerstvení a míchané nápoje. V parkovacím domě se budou prezentovat další místní designové firmy.

Design stezka

Pro návštěvníky festivalu je připravena speciální Design stezka mapující částečně naučnou Metalovou cestu Mladou Boleslaví. Téměř čtyři kilometry dlouhá trasa, která má výchozí bod v infocentru nebo na autobusovém nádraží, vede historickými památkami města a upozorňuje na významné pamětihodnosti. Její jednotlivá zastavení tvoří kromě muzeí, divadla a dalších památek i výrobní hala automobilky, kam běžně není veřejnosti přístup vůbec umožněn.

Speciálně je tak připravena prohlídka s průvodcem, přičemž během prohlídky je možné navštívit továrnu M6 – motorárnu a montážní halu M13. Exkluzivně bude umožněna noční prohlídka ve 20:15 hod. V rámci MEET CZECH DESIGN je tato unikátní příležitost zprostředkována zdarma. Pro snadné absolvování Design stezky bude o festivalovém víkendu k dispozici i speciální historický autobus.

středočech.net

 

You must be logged in to post a comment Login