stredocech.net

Základní informace

Mírná zima ušetřila 100 milionů Kč, kraj peníze použije na opravy silnic

Náklady na zimní údržbu středočeských silnic jsou podprůměrné, silničáři dosud ušetřili zhruba 100 milionů korun. Zatímco za posledních zhruba deset let byly průměrné náklady okolo 350 milionů Kč, utratila Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje (KSÚS SK) od 1. listopadu 2014 do 15. února 2015 za zajištění sjízdnosti silnic přes 163 milionů Kč.

 

Zimní sezóna končí k 31. březnu. Vzhledem k dlouhodobým předpovědím lze očekávat, že se náklady na zimní období 2014/2015 budou pohybovat kolem 200 až 210 milionů Kč. Ušetřené peníze silničáři využijí na opravy vozovek v jarních měsících.

„Vývoj a čerpání prostředků na jednotlivá zimní období ve své podstatě určují obrázek o tom, kolik prostředků zbyde z celkového rozpočtu provozních nákladů na běžnou údržbu. To znamená, čím menší nálady na zimní údržbu, tím více opravených výtluků,“ uvedl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).

Mírnější zima a méně časté prudké střídání teplot méně poškodilo povrch silnic. „Přesto se ale dá říci, že na vozovkách se objevil alespoň jeden výtluk. Škody byly převážně odstraňovány místně z prostředků na běžnou údržbu,“ dodal hejtman.

Opravy výtluků se provádějí tzv. záplatováním – obalovanou asfaltovou směsí za horka. Tuna této směsi stojí kolem 7 000 Kč.  K drobnějším opravám, jako jsou jednotlivé trhliny či spáry, se využívá tzv. trysková metoda – TURBO, při které se používá směs za 4 500 Kč za tunu. Tyto metody lze ale použít jen v běžných klimatických podmínkách. V typicky zimním počasí je potřeba k opravám speciální asfaltová směs, která vychází zhruba na 17 000 Kč za tunu a oprava je navíc jen dočasná. Celkově za tyto výspravy utratí KSÚS průměrně ročně zhruba asi 100 milionů Kč.

Středočeský kraj na běžnou údržbu svých silnic přispívá každým rokem částkou kolem jedné miliardy korun. V letech 2011 a 2012 to bylo cca 1,1 miliardy, v roce 2013 činila 922 milionů a v roce 2014 šlo na údržbu silnic 1,388 miliardy Kč. Z toho je však 500 miliónů určeno na odložené financování a na údržbu a opravu vozovek bylo reálně využito 888 miliónů. Pro letošní rok doslala KSÚS SK od kraje na údržbu celkem 990 milionů korun.

KSÚS SK zajišťuje a koordinuje zimní údržbu silnic I., II a III. třídy. Zimní období je podle zákona stanoveno od 1. listopadu do 31. března, kdy dispečink sleduje nepřetržitě sjízdnost silnic a vývoj počasí a vysílá do terénu údržbová vozidla.

You must be logged in to post a comment Login