stredocech.net

Základní informace

Mistři mezi kovboji

ImageMistř

Mladá Boleslav – Městský strážník David Martoš a jeho dvanáctiletý syn David triumfovali na šampionátech ve westernové akční střelbě na Slovensku i v České republice. V obou střeleckých závodech David Martoš i jeho syn zvítězili jak v příslušné kategorii, tak i v celkovém pořadí obou závodů. Úspěšné střelce dnes přijal na radnici náměstek primátora Daniel Marek, který jim poblahopřál, předal pamětní listy a dárky od města.

Mezinárodní otevřené Mistrovství Slovenska v kovbojské akční střelbě se konalo ve dnech 26. až 28. června v Obci Domaniža u Povážské Bystrice. Dvanácté Mistrovství ČR a ČS liga se konalo ve dnech 17. až 19. července v Opařanech u Tábora. Na obou závodech se účastnili i střelci ze zahraničí.
David Martoš střílí skoro celý život, ale od roku 1999 se této střelbě věnuje aktivně a stále se snaží zdokonalovat. Jak pyšný otec zdůraznil, jeho syn se věnuje střelbě již od svých šesti let. V současnosti trénují zhruba dvakrát týdně. Martoš by také rád touto cestou poděkoval mysliveckému sdružení Bukovno, které mu umožnilo se připravovat na jejich střelnici. „Na oba závody jsme se připravovali tři měsíce, jak na samotné střelnici, tak i doma formou cvičného nácviku,“ řekl Martoš.

Na závodech kovbojské akční střelby se střílí na kovové terče se zbraněmi i v oblečení, které evokují westernovou dobu. Úroveň závodníků se přitom průběžně neustále zvyšuje. Například před lety stačilo z pákové opakovačky nastřílet deset ran v rozmezí 7 až 11 vteřin. „S těmito časy jsme vyhrávali. Pokud dnes těch deset ran nenastřílíte za 2,5 vteřiny, nemáte šanci na umístění,“ řekl Martoš. Na jedné straně se i v Evropě tento druh sportu neustále rozvíjí, ale v našich zemích se mu věnuje stále poměrně omezený počet nadšenců. Oba Martošové patří ale mezi ty nadšence, kteří se kovbojské střelbě chtějí věnovat aktivně i nadále a průběžně se zdokonalovat. A to i přesto, že dvanáctiletý David podle svých slov velkou odezvu u svých vrstevníků pro svoji zálibu nenachází. Jak ale říká, on sám by nedokázal prosedět celé hodiny u počítače jako jeho spolužáci a westernové  střílení ho baví.
David Martoš starší se nyní připravuje na Mistrovství Evropy, které se koná ve dnech 4. až 10. srpna v italském přímořském městě Agna v provincii Padova. Na tento střelecký šampionát je zatím přihlášeno 276 střelců a stále se přihlašují další z celé Evropy. „Budu usilovat o co nejlepší místo ve své kategorii i v celkovém pořadí mistrovství,“ řekl Martoš. Jednoduché to ale nebude, protože zná hned několik zahraničních soupeřů, kteří svým uměním nasazují opravdu vysokou laťku. Jeho syn na evropský šampionát jet nemůže, protože zde mohou soutěžit junioři až od 14 let.

středočech.net

zdroj mb-net

You must be logged in to post a comment Login