stredocech.net

Základní informace

Mitsubishi L200: Sportovně užitkový terénní pick-up nové generace

Po devíti letech výroby (a 1,3 milionu vyrobených vozů*) je současný pick-up Mitsubishi L200 již připraven rozloučit se a uvolnit místo svému nástupci, jenž se představí v evropské premiéře na 85. ročníku ženevského autosalonu. Nový nástupce z kategorie jednotunových pick-upů není pouhým faceliftem, ale zcela novou generací.

1503-l200-12

Přes 4 miliony prodaných L200…

Běžné použití pick-upů pro „civilní“ účely nemá v Evropě příliš dlouhou tradici, nicméně zájemci o L200 mohou stavět na šesti desítkách let praktických zkušeností a pozorování trhu. Mitsubishi Motors totiž zahájila vývoj svého nového pick-upu v návaznosti na úspěchy takových modelů, jakým byl např. Mizushima z roku 1946 – malý základní tříkolový truck z kategorie 0,4 tuny vyvinutý závodem Mizushima Motor Vehicle Works společnosti Mitsubishi – až po čtyři následující generace modelu L200, kterého se od roku 1978 do podzimu 2014 dohromady vyrobilo 4 077 000 kusů. Bezmála 440 000 vozů je na evropských silnicích stále v provozu.

Strategický model

Strategický klíčový model Mitsubishi Motors Corporation s označením L200 (mimo Evropu „Triton“ nebo „Strada“) podporuje rozsáhlý průmyslový ekosystém v Thajsku, kam se soustřeďuje jeho výroba již od 3. generace.

Zcela nový L200 vyráběný v závodu v Laem Chabang společnosti Mitsubishi Motors Thailand by se měl prodávat v objemu 200 tisíc vozů ročně (oproti 130 000 vozům loučící se generace L200). Tento prodejní cíl platí pro trhy celého světa (kromě Japonska, USA a Kanady), přičemž Evropa by měla představovat druhý největší region odbytu (12 %) po členských zemích sdružení ASEAN.

L200 výrazně přispívá k ziskovosti automobilky na evropských trzích, kde kumulované prodeje L200 odcházející generace již dosáhly úrovně cca 220 tisíc vozů (do ukončení výroby). V průběhu kalendářního roku 2014 – tedy v posledním celém roce výroby – se zde stále prodalo 18 371 vozů (nezahrnuje Rusko a Ukrajinu), tj. 13 % celkového objemu evropského odbytu MMC (34 zemí); pěti nejvýznamnějšími trhy byla Velká Británie, Turecko, Francie, Německo a Rakousko.

Zcela nové

Mitsubishi L200 páté generace bylo vyvinuto výhradně společností MMC, vývoj trval více než 28 měsíců. Jde o nejnovější interpretaci koncepce sportovně užitkového picku-upu „Sport Utility Truck“ představené v roce 2005 v podobě L200 předchozí generace, s cílem reagovat na stále různorodější potřeby globálních zájemců o vůz kategorie pick-up, žádajících vyšší stylovost, pohodlí, lepší jízdní vlastnosti, bohatší výbavu a co nejdelší životnost.

* údaj k září 2014
Prvky výbavy v závislosti na konkrétním trhu a modelu

Zcela nový pick-up L200 byl kromě toho zkonstruován s ohledem na co nejnižší dopady na životní prostředí – v tomto případě jde zejména o pokles emisí CO2 z původních min. 199 g/km* u odcházející generace na min. 169 g/km** u nového L200 (oproti 180 až 265 g/km v případě konkurenčních modelů).

V citlivých otázkách firemní zodpovědnosti zaujímá Mitsubishi Motors Corporation komplexnější pohled. Právě L200 je velmi dobrou ukázkou přístupu k udržitelnému rozvoji: MMC se v první řadě snaží nabízet zákazníkům vozidla s nízkými dopady na životní prostředí, a to bez ohledu na automobilový segment, kategorii či potenciální daňové úlevy.

* 199 až 234 g/km
** 169 až 193 g/km

V souhrnu:

 • Zcela nové dynamické ztvárnění, zachovávající nápadnou křivku ve tvaru písmene „J“, která je charakteristickým znakem L200 odcházející generace (ve verzi Double Cab), s nízkým aerodynamickým odporem (koeficient aerodynamického odporu vzduchu jen 0,42) a při udržení rozumné hmotnosti s vynikajícím poměrem výkon – hmotnost.
 • Větší prostornost při celkových kompaktních rozměrech (a stále s poloměrem otáčení jen 5,9 m, nejméně v daném segmentu) a konkurenceschopná délka úložné plochy.
 • Výrazný nárůst kvality vnímané zákazníkem v kombinaci s lepšími sedadly a polohou za volantem, vyšším jízdním pohodlím, nižší hladinou hluku, vibrací a chvění, atd. – s větším požitkem z pohodlnější jízdy.
 • Větší pohodlí díky děleným dveřím (tj. čtveřici dveří) ve verzi Club Cab.
 • Zcela nový turbodieselový motor o objemu 2,4 litru MIVEC o výkonu 154 / 181 k (typ 4N15) – verze s větším zdvihovým objemem než typ 4N13 (modely ASX a Lancer), resp. 4N14 (Outlander), dovolující snížit emise CO2 z 199 g/km u L200 odcházející generace až na 169 g/km u nového modelu (oproti 190 až 250 g/km u konkurenčních modelů).
 • Zcela nová šestistupňová manuální převodovka (a nová pětistupňová automatická převodovka) zajišťující lepší dynamické parametry, nižší emise CO2 a méně náročnou údržbu.
 • Vyšší odolnost daná samotnou konstrukcí – od pevnější surové karoserie a podvozkového rámu až po pohonné ústrojí s nízkými nároky na údržbu (prodloužení intervalu výměny oleje z 15 tis. na 20 tis. km, servisní interval automatické převodovky dříve 80 tis. km, nyní bezúdržbové provedení, antikorozní úprava, atd.).
 • Vylepšená aktivní bezpečnost:
  • Systém pohonu Super Select 4WD II (s redukcí), s elektronickým přiřazením pohonu 4WD, nastavitelným prostřednictvím kruhového ovladače v kabině.
  • Torzní tuhost zcela nového rámu podvozku nyní o 7 % vyšší.
  • Optimální vyladění soustavy zavěšení kol.
  • Nyní doplněna funkce varování při opuštění jízdního pruhu, systém TSA pro bezpečnost jízdy při tažení přívěsu a systém pro snadné rozjíždění do kopce.
  • V nabídce nyní xenonové světlomety (s integrovanými LED světly pro denní svícení a bi-xenonovými hlavními světly) zajišťující mimořádně dobrou viditelnost za zimního šera nebo při jízdě v noci.
 • Vyšší úroveň pasivní bezpečnosti (další posílení patentované technologie MMC označované RISE, kolenní airbag řidiče).
 • Nové prvky výbavy, jako např. (závisí na modelu a konkrétním trhu):
  • Zadní parkovací kamera,
  • Inteligentní systém bezklíčového ovládání centrálního zamykání se spínačem START/ STOP,
  • Tempomat s nastavitelným omezovačem rychlosti,
  • Duální automatická klimatizace,
  • Páčky řazení pod volantem,
  • Výškové a podélné nastavitelný volant,
  • Digitální audiosystém s rádiem (DAB),
  • USB vstup,
  • a další…

Dynamické ztvárnění

Když Mitsubishi Motors představila v roce 2005 čtvrtou generaci modelu L200, na trhu se objevil robustní, odolný a schopný jednotunový pick-up, který se mohl pochlubit designem exteriéru připomínajícím spíše vozy kategorie SUV…

 

… Stylistické ztvárnění bylo skutečně klíčovým prvkem koncepce sportovně užitkového terénního pick-upu „Sport Utility Truck“, kterou tento vůz představil zákazníkům v podobě kabiny jednoznačně inspirované vynikajícím závodním vozem Pajero/Montero Evolution určeným do terénu, s hladkým začleněním ložné plochy do celkové hmoty vozu a využitím již charakteristické křivky ve tvaru písmene „J“ mezi kabinou a ložnou plochou (u verze Double Cab). Pro tradiční krabicovitý pick-up už tu nebylo místo.

Trh se postupně změnil a zákazníci začali vyžadovat přesvědčivější styl. Konstrukční oddělení MMC muselo souběžně pracovat na aerodynamice – a s úspěchem, neboť parametr Cd poklesl na 0,40 (oproti 0,46 u L200 předchozí generace) – a rovněž na rozumné hmotnosti kvůli dosažení vynikajícího poměru výkonu a hmotnosti (10,36 kg/k*) i optimálním obestavění prostoru – to vše ve snaze snížit spotřebu paliva a emise CO2.

* Verze Double Cab 2,4 DiD MIVEC AS&G 4WD M/T

 

L200 páté generace si zachovalo kabinu spojenou s ložným prostorem a rovněž jemně zaoblené tvary předchůdce s propracovanou modelací a povrchovými úpravami: atletické tvary plné dynamiky, představené v roce 2014 v podobě konceptu GR-HEV, jenž evokuje postavu vypracovaného atleta s charakteristickou a opticky poutavou křivkou ve tvaru písmene „J“, evokující pohyb.

Shodný výrazový motiv se uplatňuje i při pohledu zepředu, kde zaujme zaoblená grafická skladba s úhledně modulovanými křivkami a energickým vyjádřením šířky a hmoty, ať již hovoříme o stylistickém ztvárnění linií mezi logem se třemi diamanty v masce chladiče a výkonnými xenonovými světlomety (s vestavěnými LED světly pro denní svícení a bi-xenonovými hlavními světly) nebo masivních náraznících vytvarovaných tak, aby co nejlépe vyjadřovaly svoji ochrannou funkci.

Pěknými tvary zaujme i samotný ložný prostor – nicméně bez nutnosti zhoršení užitných vlastností – se zadními sdruženými světly protaženými do stran nebo nápadným nárazníkem (na přání), jenž vypadá jakoby vyfrézovaný z jediného kusu kovu.

Součástí široké škály originálního příslušenství od MMC, korespondujícího s konceptem GR-HEV z roku 2013 (jenž v mnohém naznačil, jak by mohlo vypadat i nové L200), bude i stylový hard top typu „full box“.

Promyšlené užitné vlastnosti

Oproti předchozí generaci budou mít všechny varianty nového L200 kratší rozvor a nabídnou interiér pyšnící se délkou s jednou z nejlepších hodnot dané kategorie, nicméně bez obětování užitkových parametrů ložné plochy. To platí obzvláště pro verzi Double Cab, kde díky výraznému napojení ve tvaru písmene „J“ mezi kabinou a ložnou plochou bylo možné vytvořit velkoryse prostorný interiér a současně nabídnout spoustu místa pro náklad při velmi malém (2 cm) nárůstu celkové délky.

 

Nové L200 se stále řadí do „pětimetrové třídy“ (verze Double Cab o délce 5205 mm), což napomáhá při parkování a manévrování (se stále nejmenším poloměrem otáčení v dané třídě – jen 5,9 m), ale i ke snížení hmotnosti, což je klíčový faktor s dopadem na spotřebu paliva, a tedy i nižší emise CO2. To vše se následně odráží v nízkých provozních nákladech, po kterých podnikatelé i živnostníci často volají.

Z uvedených rozměrů se konstruktérům MMC podařilo i tak vykouzlit dlouhou ložnou plochu (1520 mm), odpovídající 29,2 % celkové délky vozidla, což je hodnota podobná konkurenčním modelům*, z nichž všechny jsou delší.

*28,5 až 29,6 %

Ložná plocha je zároveň o něco hlubší (až 475 mm u nového L200 oproti 460 mm u předchozí generace).

Díky promyšlené konstrukci (široké uplatnění plechů z vysokopevnostní oceli*, pevnější podvozkový rám, atd.) se podařilo udržet hmotnost v rozumných mezích (pouze 1875 kg u verze Double Cab 2,4 DiD MIVEC AS&G 4WD M/T) a zároveň umožnit tahání přívěsů o hmotnosti až 3100 kg (v závislosti na modelu) při celkovém zvýšení tuhosti, zlepšení pasivní bezpečnosti a zlepšení parametrů hluku, vibrací a chvění.

*21 % plechů z oceli pevnostní třídy 440 MPa nebo vyšší, tj. 9% nárůst oproti L200 předchozí generace (u verze Double Cab).

 

Legenda k obr:
Corrosion-resistance steel plates – Nekorodující ocelové plechy
Standard steel plates – Standardní ocelové plechy

Pro živnostníky či majitele používající vůz i ve volném čase je důležité také to, že využití nerezavějících ocelových plechů* v kabině a na ložné ploše společně s širším využitím těsnicího materiálu napomůže potlačit dlouhodobou degeneraci materiálů a přinese zlepšení oproti samotné antikorozní úpravě (v Evropě standardně 12letá záruka).

* Na základě hmotnostního poměru: 62 % představují plechy z nerezavějící oceli, tj. 12% nárůst oproti L200 předchozí generace (u verze Double Cab).

Propracovaný interiér

Propracovaná konstrukční řešení MMC se dobře uplatnila i v interiéru nového L200, ať již jde o praktický přístup do vozu nebo pohodlí, stejně tak jako viditelnost, prostornost a prvky výbavy.

Nové L200, v Evropě nabízené ve verzích Double Cab a Club Cab, vítá pasažéry novým způsobem otevírání dveří (v případě verze Club Cab, kde jsou nově dělené dveře, tj. 4 samostatné dveře). Hlavní přední dveře jsou doplněny zadními zapuštěnými dveřmi menších rozměrů a se závěsy vzadu, což napomohlo ke snazšímu nastupování a vystupování osob (i nakládání věcí) bez překážejících B-sloupků uprostřed.

Uvnitř si pak uživatelé, ať již čistě při práci nebo i ve volném čase, povšimnou prostornější kabiny s větším místem pro hlavu i v oblasti ramenou na předních sedadlech, resp. větším prostorem pro nohy vzadu.

 

Legenda k obr:
Front seat headroom: Vertikální prostornost na předních sedadlech
Leg room: Prostornost v podélném směru (místo pro nohy)
Shoulder room: Prostornost v oblasti ramen
Seatback angle Sklon opěradel

 

Uživatelé L200 si také bezpochyby ocení výrazné úpravy polohy za volantem oproti předchůdci – zde se uplatnily praktické zkušenosti a názory zákazníků, které se odrazily v celé řadě vylepšení ergonomie, jako např.:

 • Širší a delší polštáře čalounění i samotná opěradla,
 • Výraznější boční vedení sedadel,
 • Měkčí materiál sedáků a jejich vyšší pružnost,
 • Výškové a podélné nastavení volantu,
 • Z pozice za volantem jasně viditelná přední hrana kapoty,
 • Konstrukce sloupků zmenšující mrtvé úhly – vpředu, po stranách i vzadu,
 • Méně rušivé lišty stěračů (nyní ploché).

 

Kombinace všech výše uvedených řešení, společně s upraveným převodem řízení a malým poloměrem otáčení (nejnižším v dané třídě), tak důležitým pro pohyb ve městě, jasně přispěje ke snazšímu zvládnutí perných pracovních dní všech podnikatelů a živnostníků.

 

Po stránce designu bylo cílem návrhářů ještě více zdůraznit koncepci „Sport Utility Truck“ a zvýšit úroveň vnímané kvality, pohodlí a bezpečnosti, ale též představit nové prvky výbavy.

Vezmeme-li jako optický referenční bod středový panel, ze symetrických tvarů zcela nové přístrojové desky ihned cítíme uklidňující jednolitost – od obkladů dveří až po středovou konzolu – navíc akcentovanou kvalitnějším materiálem v tlumeně černém a šedém tónu.

V souladu s celkovým zvyšováním kvality se pak v novém L200 bohatě uplatňují od pohledu kvalitní materiály dekorů, jako jsou např. obkladové panely v klavírním černém laku nebo chromové dekory na středové konzole, na středovém panelu a kolem spínačů elektrického ovládání oken. U verzí s pohonem všech kol je pak konstrukční a designová elegance nového jednotunového pick-upu od Mitsubishi korunována voličem jízdních režimů, rovněž v klavírním černém laku.

Požitek z pohodlnější jízdy, který si uživatelé L200 mohou vychutnávat během perných pracovních dnů, byl ještě zvýšen díky rozsáhlým konstrukčním analýzám v rámci oddělení MMC Engineering, což se mj. odrazilo v 7% nárůstu torzní tuhosti ve prospěch ovladatelnosti a stability, ale rovněž i potlačení hluku, vibrací a chvění pro tišší prostředí v kabině vozu.

Společně s vyšší tuhostí rámu podvozku, kabiny a ložné plochy byly strategicky rozmístěny materiály pohlcující hluk a další prvky k utlumení vibrací v zájmu ještě tiššího a pohodlnějšího interiéru.

Majitelé L200 se v neposlední řadě mohou těšit na řadu nových prvků výbavy, kam mj. patří:

 • Xenonové světlomety (s integrovanými LED světly pro denní svícení a bi-xenonovými hlavními světly),
 • Zadní parkovací kamera,
 • Inteligentní systém bezklíčového ovládání centrálního zamykání se spínačem START/ STOP,
 • Tempomat s nastavitelným omezovačem rychlosti,
 • Duální automatická klimatizace,
 • Páčky řazení pod volantem,
 • Výškové a podélné nastavitelný volant,
 • Digitální audiosystém s rádiem (DAB),
 • USB vstup.

 

Aktivní bezpečnost

L200 páté generace se opět drží architektury s karoserií na podvozkovém rámu, nezbytné pro náročné provozní potřeby pick-upu (vysoké užitečné zatížení, tažení přívěsů apod.). Nová generace se oproti předchůdci pyšní modernizovaným rámem podvozku.

 

Při návrhu vysoce odolné a robustní konstrukce byl kladen důraz i na oblast bezpečnosti – přední konstrukce nyní lépe pohlcuje energii čelního nárazu; uplatňuje se zde vylepšená verze patentované bezpečnostní technologie MMC označované RISE* s prostorem pro cestující vysoce odolným vůči případné deformaci v případě nárazu; k lepší ochraně při nárazu napomáhá prodloužení a zesílení bočního nosníku v přední části a též posílení příčníku rámu.

Systémy aktivní bezpečnosti v L200 doplňuje i několik dalších prvků výbavy, jako např.:

 

 • Kolenní airbag řidiče (celkem 7 airbagů v celé kabině)
 • Funkce varování při opuštění jízdního pruhu (LDW)
 • Systém TSA pro bezpečnost jízdy při tažení přívěsu
 • Systém pro snadné rozjíždění do kopce
 • Xenonové světlomety (s integrovanými LED světly pro denní svícení a bi-xenonovými hlavními světly) zajišťující mimořádně dobrou viditelnost za zimního šera nebo při jízdě v noci.

Tyto nové bezpečnostní prvky pak doplňují další systémy, jako např. systém aktivního řízení stability a trakce, nouzový brzdový asistent, bezpečnostní systém přednostního brzdění (BOS), ABS s elektronickým rozdělováním brzdné síly, systém signalizace nouzového brzdění, atd.

* zkr. Reinforced Impact Safety Evolution; systém MMC, jenž přináší zásadní posun v komplexní ochraně cestujících v případě nárazu, a to díky rozptylování energie nárazu (ze strany nebo zezadu) a řízené deformaci v zájmu co nejlepší ochrany pasažérů.

Na zpevněných vozovkách i v terénu

Jednotunový pick-up L200 jakožto dokonalý víceúčelový vůz musí umožňovat jízdu v jakémkoli terénu, a to při zachování jízdní dynamiky, pohodlí a samozřejmě i bezpečnosti. Výchozím bodem je již zmiňovaný zcela nový podvozkový rám, nyní vykazující o 7 % vyšší torzní tuhost, umožňující soustavě zavěšení kol nabídnout výborné jízdní chování a stabilitu bez dalších konstrukčních úprav.

Nové L200, kladoucí mimořádný důraz na odolnost a spolehlivost, si obecně zachovalo stejné uspořádání podvozku jako předchůdce, tj. dvojité lichoběžníkové zavěšení a vinuté pružiny na přední nápravě / listová pera vzadu (kvůli mimořádným nárokům při vysokém zatížení).

U verzí 2WD i 4WD se upravila pozice listových per nové konstrukce a rovněž se zvětšila jejich délka. Na přední nápravě se zvětšil průměr stabilizátorů a rovněž bylo odladěno samotné zavěšení kol. Uvedené úpravy se odrazily ve vyšším pohodlí na zpevněných vozovkách i ve větší stabilitě při jízdě v terénu.

Ve stejném duchu proběhly další úpravy:

 • Byly upraveny stabilizátory přední nápravy.
 • Byla optimalizována tuhost pružin (vpředu i vzadu) i charakteristika tlumení používaných tlumičů.
 • Konstruktéři použili robustnější uchycení karoserie.
 • Použitý strmější převodový poměr řízení snižuje námahu řidiče.
 • Dále byl optimalizován účinek posilovače řízení s cílem zajistit zejména lepší zpětnou vazbu řízení a potažmo i lepší ovladatelnost a stabilitu.
 • Upravila se brzdová soustava, nyní s kratší dráhou pedálu a měkčím chodem brzd.

 

 

Všechna uvedená vylepšení přispěla k vyšší kvalitě jízdy po hladkých silnicích i v terénu, kde nové L200 vytahuje stejné trumfy jako jeho předchůdce: systém pohonu „Super Select 4WD II“ – permanentní pohon všech čtyř kol od MMC s redukční převodovkou*, nyní s možností pohodlné aktivace elektronickým kruhovým ovladačem na středové konzole. K lepší ovladatelnosti přispívá i dělení točivého momentu mezi nápravy v poměru 40:60.

* V závislosti na konkrétním trhu a modelu; k dispozici i modernizovaný systém Easy Select s přiřaditelným pohonem všech kol.

Systém Super Select (nyní „Super Select 4WD-II“) od Mitsubishi Motors, původně vyvinutý pro model Pajero/Montero/Shogun, umožňuje řidiči zvolit nejvhodnější nastavení rozdělovací převodovky podle aktuálního terénu a jízdních podmínek. Přepínat lze mezi pohonem 2WD a 4WD bez nutnosti zastavovat vůz (až do rychlosti 100 km/h), a to na jakémkoli povrchu.

Hlavním trumfem systému Super Select je volba „4H“ pro permanentní pohon všech kol. Volba, která je v daném segmentu stále výjimečná, zejména v kombinaci se schopností redukční převodovky, může být aktivována za jakékoli rychlosti jízdy (v rámci zákonných omezení) a na libovolném povrchu.

 

V případě pick-upu L200 pak systém Super Select 4WD II výrazně zlepšuje trakční schopnosti při jízdě s prázdnou korbou. Součástí systému je uzávěrka mezinápravového diferenciálu, která zajišťuje mimořádné schopnosti při jízdě v terénu, ale současně i reguluje rozdělení hnacího momentu mezi nápravami v režimu „4H“, kdy přispívá k výtečné ovladatelnosti a snadné jízdě na nejrůznějším povrchu, od asfaltek až po kluzké lesní cesty.

Oproti některým konkurenčním řešením je systém Super Select vybaven i možností redukce („4LLc“) pro opravdovou terénní jízdu, zatímco uzávěrka diferenciálu zadní nápravy napomáhá k maximálním záběrovým schopnostem na sypkém povrchu (k dispozici podle trhu a konkrétního modelu), čímž přispívá k celkově mimořádným schopnostem jízdy mimo zpevněný terén – včetně maximální brodivosti až do 600 mm:

 

Legenda k obr:
Approach angle – Nájezdový úhel vpředu
Ground clearance – Světlá výška
Ramp breakover angle – Přejezdový úhel
Departure angle – Nájezdový úhel vzadu

MIVEC Diesel

Mitsubishi Motors Corporation považuje za společenskou odpovědnost nabízet vozidla s co nejnižšími dopady na životní prostředí, a to bez ohledu na konkrétní automobilový segment.

S tím pak souvisí průkopnický vývoj elektromobilů (EV) a hybridních vozidel typu Plug-in (PHEV). A rovněž úsilí vynakládané v oblasti aerodynamiky a co největších hmotnostních úspor.

A v neposlední řadě sem patří i vývoj zcela nové řady vznětových motorů MIVEC Diesel, které se objevují pod kapotou nového pick-upu L200 s nejmodernější variantou motoru 2,4 litru s typovým označením „4N15“.

Agregát „4N1“, poprvé představený roku 2010 a nyní nabízený na evropských trzích v modelech ASX, Lancer a Outlander, vzešel ze společného vývoje Mitsubishi Motors Corporation a Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. Představuje mimořádně úspornou a „nízkoemisní“ řadu vznětových čtyřválců s celohliníkovou konstrukcí, ventilovým rozvodem 16v DOHC a rozvodem paliva typu common rail s přímým vstřikováním, chlubící se jednou z nejnižších hodnot kompresního poměru v celém odvětví (15,5:1 u motoru o objemu 2,4 litru pro L200).

Díky takto nízkému kompresnímu poměru bylo možné vyvinout celohliníkový blok motoru a využít i další odlehčené materiály, což se odrazilo ve výrazném snížení celkové hmotnosti, nízké hladině hluku, vibrací a chvění i celkové úspornosti, k čemuž přispěl i vlastní systém proměnného časování ventilů „MIVEC“ (na straně sání), turbodmychadlo s variabilní geometrií a technologie vypínání motoru Auto Stop & Go (dostupnost této technologie závisí na konkrétním modelu a trhu).

S ohledem na lepší využití nového úsporného motoru MIVEC Diesel pak MMC připravila pro L200 páté generace dvě nové převodovky:

 • Šestistupňová manuální převodovka: Zcela nová jednotka byla vyvinuta s cílem snížit spotřebu paliva/ emise, nabídnout krátkou dráhu řazení a hladký chod řadicí páky, stejně tak jako nižší hlučnost a vibrace.
 • Pětistupňová automatická převodovka s režimem sekvenčního řazení „Sport“: Nově vyvinutá automatická převodovka se sladěným poměrem mezi výkonem, hmotností a náklady se používá i v modelu Pajero/Montero/Shogun s cílem usnadnit údržbu (dříve servisní interval 80 tis. km, nyní bezúdržbové provedení) a zlepšit jízdní chování (nová kapalina pro automatické převodovky s nízkou viskozitou zlepšuje starty za nízkých teplot, omezuje drhnutí s dopadem na nižší spotřebu paliva a rovněž prodlužuje životnost).
 • Motor typu 4N15 tak dokáže zajistit nejen vysoký točivý moment a potentní dynamiku, ale té skvěle naplňovat ekologické krédo MMC při poklesu emisí CO2 (dle homologace EU) z min. 199 g/km* (u L200 odcházející generace) na min. 169 g/km v případě nového L200 (oproti 180 až 265 g/km u konkurenčních modelů).

 

* 199 až 234 g/km

Zdvihový objem Max. výkon, Max. točivý moment Spotřeba paliva Emise CO2
Méně výkonná verze 2440 cm3 154 k
při 3500 ot/min
380 Nm
při 1500-2500 ot/min
169 až 193 g/km
Výkonnější verze 2440 cm3 181 k
při 3500 ot/min
430 Nm
při 2500 ot/min
169 až 193 g/km

Tento konstrukční úspěch (a související údaje o spotřebě paliva) vyzní ještě zajímavěji, zvážíme-li, že nové L200 nabízí komplexnější výbavu než předchůdce, aby uspokojilo rostoucí poptávku zákazníků po různých prvcích výbavy (resp. naplnilo požadavky dané předpisy), ale současně nabídlo i vyšší schopnosti v náročném režimu provozu (nejvyšší přípustná hmotnost přívěsu nyní činí 3100 kg, atd.).

… Ačkoli je celková koncepce v celém odvětví již etablována (jednotunový pick-up s rámovou konstrukcí), velmi se vyplatily moderní konstrukční postupy MMC v oblasti pohonných jednotek, aerodynamiky, lehkých/vysoce odolných materiálů, hmotnostních úspor* a obestavění prostoru, čímž se v tomto automobilovém segmentu otevřela zcela nová kapitola, podobně jak dnes již můžeme pozorovat v dalších segmentech trhu.

* max. 1875 kg u nového L200 oproti max. 1950 až 2400 kg u konkurenčních modelů.

Provozní náklady

Pro uživatele jednotunových pick-upů, často z řad malých nezávislých podnikatelů a živnostníků, jsou nanejvýš důležité provozní náklady.

Proto se již v raných fázích vývoje nového L200 kladl důraz na řadu opatření, jako je např.:

 • Nižší spotřeba paliva a nejlepší parametry CO2 v dané třídě (viz výše),
 • Prodloužení intervalu výměny oleje z dřívějších 15 tis. na 20. tis. km,
 • Prodloužení intervalu kontroly vůle ventilů z 30 tis. na 60 tis. km,
 • Prodloužení intervalu výměny chladicí kapaliny motoru z 60 tis. na 180 tis. km,
 • Bezúdržbový rozvodový řetěz,
 • Servisní interval automatické převodovky dříve 80 tis. km, nyní bezúdržbové provedení,
 • Používá se 62 % plechů z nerezavějící oceli, tj. nárůst o 12 % oproti předchozí generaci (vyjádřeno ve hmotnostním poměru – verze Double Cab)
 • Širší využití těsnicích materiálů,
 • a další…

 

You must be logged in to post a comment Login