Mladá Boleslav si připomněla oběti holocaustu
Česká republika si včera připomněla Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Také v Mladé Boleslavi se konalo tradičně malé pietní setkání u pamětní desky na budově státního archivu na hradě. Kytici přišel položit za vedení města náměstek primátora Michal Kopal. Akce se zúčastnili i zástupci Muzea Mladoboleslavska a gymnaziální studenti.
Náměstek primátora Michal Kopal s kyticí u pamětní desky v areálu hradu
Náměstek Kopal přítomným studentům připomenul, že Mezinárodní den památky obětí holocaustu má připomínat utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí holocaustu za druhé světové války. Tento den je také připomínkou osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau Rudou armádou 27. ledna 1945. Náměstek Kopal také připomenul, že loni byli na památku obětí holocaustu i v Mladé Boleslavi odhaleny pamětní kameny Stolpersteine.
Pietního setkání se také zúčastnil ředitel muzea Luděk Beneš, který připomenul, že občané židovského původu žili v Mladé Boleslavi již od středověku. Podle historických záznamů dnes víme, že zde žili již v 15. století. Důležité také je, že z Mladé Boleslavi pocházela celá řada významných osobností židovského původu, kteří se podíleli na rozvoji průmyslu, obchodu i kultury v Mladé Boleslavi. To vše ale mělo konec s nástupem nacismu a během druhé světové války, kdy docházelo k postupnému omezování práv a svobod židovských občanů a jejich následným shromažďováním v internačních střediscích, odkud již vedla cesta do koncentračních táborů. „Jedno z těch internačních středisek bylo právě zde na mladoboleslavském hradě. Bylo zde umístěno v době od konce roku 1940 zhruba do poloviny roku 1943, přičemž právě v lednu 1943 odsud odjelo víc než tisíc obyvatel židovského původu ve dvou transportech do Terezína. Vrátilo se jich jen něco přes 100 a z Mladé Boleslavi jenom 12,“ řekl Beneš a zdůraznil nutnost tuto temnou část historie připomínat i současným generacím.
Pamětní deska na budově státního archivu na mladoboleslavském hradě je bronzová ve tvaru židovského svícnu a připomíná, že hrad byl za druhé světové války místem, kde byli internováni občané židovské národnosti.
mb-net
Středočech.net
You must be logged in to post a comment Login