stredocech.net

Základní informace

Na kopci nad Kutnou Horou se chystá pořádná porce zábavy

TyjátrFest slaví 15. narozeniny a u Wendyho si dává dostaveníčko doslova umělecký svět. Při divadelních představeních totiž bude znít čeština i slovenština, děti i dospělé pobaví Kubánec, s muzikou dorazí černoch ze Zambie, mezi lidmi se objeví dvoumetrový had i vítěz světové kuchařské olympiády, účinkující na Českých lvech a Miss, kteří hráli v Egyptě, Řecku, Monaku, v Číně a při zahajovacím ceremoniálu Super Poháru UEFA vystoupí při čtvrtečním slavnostním zahájení.

IMGP6752

Letní multižánrový festival otevře návštěvníkům své brány ve čtvrtek 21.srpna a v nabitém programu se ponese na vlně pohody a umění až do nedělního podvečera.

Na své by si měl přijít skutečně každý. V nabídce se mísí divadlo s různými žánry muziky, komediantských kousků, snímků filmařů i pořadů pro děti. To vše doplněné o pohodu zahradního amfiteátru s domácími dobrotami, lahodnými nápoji i možností ubytovat se ve vlastních stanech. Ale všechno tohle by se ani přes úsilí pořadatelů nestalo, pokud by neexistovala podpora města a dobrých duší v podobě sponzorů a partnerů. „Všem – především pak za spokojené diváky, patří upřímný dík. Prohlédněte si prosím jejich loga a v duchu, ale třeba i osobně jim poděkujte. Mám je za to rád,“ vyznal se autor a ředitel TyjátrFestu Václav Veselý.

Zahajovací ceremonilál v duchu Rio de Janeira

Už samotný čtvrteční příchod návštěvníkům zpestří flašinetář. A pak se rozjede i bubenická show orchestru Tam Tam Batucada. Tyjátrfest se roztančí jako brazilský karneval a nouze nebude o nejedno překvapení. Jak vypadaly minulé ročníky uvidí diváci ve filmové retrospektivě na stříbrném plátně letního kina. Ještě před tím si však dopřejí hořkou komedii královéhradeckého divadla z prostředí vlakového kupé a koncert kapely Forbidden fruit, legendy českého živě hraného hip-hopu. Její frontman Henry D je znám z mnoha hiphopových projektů. Raper žijící v Česku od roku 1981 pochází z africké Zambie. 

Miláčkové publika míří opět z Moravy na Kaňk

Bez Divadla Do Houslí si už mnozí snad ani neumí TyjátrFest představit. „Letos navíc spojilo síly s legendárním Túlavým divadlem z Trnavy. A tak vás na Kaňku čeká velký česko-slovenský zážitek! Společně vám odvypráví příběh tří mušketýrů tak, jak se skutečně stal a nezabrání jim v tom ani fakt, že mají k dispozici pouze pět herců, z toho dvě ženy. Na jevišti budou chybět koně, davové scény i šermířské souboje, protože jedinou zbraní hlavních hrdinů bude ostře nabroušený kord humoru,“ poodhrnul oponu dramaturg festivalu.

Loňské prostředí plastické chirurgie na jevišti letos vystřídá Můj romantický příběh. Za názvem představení se skrývá zlínský herecký ansámbl studentů herectví, který zvolil příhodný název pro svůj soubor: Tyjátro naMolo.

Moravské země bude na festivalu letos reprezentovat také cimbálová muzika s osobitým cigánským stylem.

Muzikanti různých hudebních stylů pro velké i malé

České a moravské lidovky hrané s temperamentem bude na hudební scéně střídat ghotic metal, hip hop a rap, ale i autorské skladby skvělých písničkářů Marcela Kříže a Terezie Palkové Bergmannové. Do areálu TyjátrFestu po 15 letech zavítá se sólovým koncertem znovu zpěvačka Marcela Březinová, známá nejen ze skupiny OK band.

Dětem i jejich rodičům známé Kůzle Hu.sou představí v neděli zbrusu nový projekt Příběh myši Milušmyši o nebezpečích, které se mohou skrývat na internetu. Písničky, které doprovázejí audio nahrávku vyprávění, zaznějí naživo v podání populární kapely.

Kejkle, kouzla, tanec, smích a legrace všude kolem

Pokud spojíte žonglérské a artistické umění s malým kouskem muzikanta a hlavně velkým kusem člověka, měl by vám z toho spojení vyrůst velice zajímavý umělec, v tomto případě se prý ovšem na svět vyklubal úplně obyčejný komediant, klaun a kejklíř Vojta Vrtek. A o co se vlastně snaží? „Pobavit diváka, hned potom sebe. Používá bohatý kontakt s publikem, jednokolky, chůdy, kuželky, diabola, balóny, devilsticky, nože, hořící louče, srpy, pánvičky, vajíčka, loutky na chůdách, košťata, slepice, ohnivé tyče, trumpetu, buben, lano, koně a nočník…“ vyjmenoval Václav Veselý rekvizity oblíběného komedianta.

Zato jedinou rekvizitu bude potřebovat ke svému akrobatickému vystoupení mistryně republiky v pole dance Štěpánka Šaškovičová. Bude to pevně stojící tyč. Skoro stejně dlouhého hada si zase ke svému tanečnímu vystoupení s nádechem orientu přiveze Kaira Sabah. A spoustu legrace naservíruje Kubánec Julio Castaňeda Rodríguez, známý i z TV Noe jako klaun Roberto.

Zazářit na scéně může každý, kdo přijme výzvu Na plac!

„Jeviště nebude ale patřit jen nasmlouvaným účinkujícím, jejichž jména a názvy zdobí program. Jeho část v sobotu odpoledne bude patřit všem odvážlivcům, kteří mohou využít open scény k vlastní umělecké prezentaci. Diváci budou na místě, a to je pro začínajícího umělce ta nejlepší možnost, jak je oslovit,“ vyzývá pořadatel a velí Na plac! „Určitě bude také fajn, když se zase v areálu objeví lidé s nejmenším kostýmem na světě – klaunským nosem. Už loni jich byla plná zahrada a při setkání stejně ´postižených´ osob je hned větší legrace. A navíc prý červené nosy sbližují a ladí lidi na stejnou frekvenci pohody a štěstí,“ tvrdí Wendy.

Výstava výtvarného umění bude doslova k sežrání

Každoročně doplňuje program TyjátrFestu výstava výtvarného umění. Letošní ročník bude tak trochu výjimkou. Nepůjde o dřevořezby či obrazy, ale o dekorativní vyřezávání do ovoce a zeleniny přímo na místě. „Možnost vyzkoušet si tuto uměleckou disciplínu budou mít i návštvníci. Jan Hajný je odborníkem v kategorii kuchařké artistiky. Specializuje se na Sushi Live, carving, tesání ledových soch, slavnostní tabule a food styling v oblasti reklamy. Při své práci využívá zkušenosti z třináctiletého působení v cateringové společnosti a také z účastí na mnoha gastronomických soutěžích a je členem Czech Slovak carving team,“ říká o mistrovi Václav Veselý.

Noci budou ve znamení biografu pod hvězdami

Záznam festivalové atmosféry a programu z let 2008 od filmaře Pavla Kučery, 2011 od Martina Fína a 2013 od Jakuba Sloupa připomene vzpomínky, které návštěvníkům už nikdo nevezme. Na stříbrném plátně se ale také objeví Requel, nezávislá epická komedie Petra Havlíčka s desítkami amatérských herců nejen z Kutnohorska, a série krátkých amatérských snímků. Třeba filmovými porotami oceněné Guga Jaroslava Berana, I film je věda, Child Beer Cahllenge, DěSnění a další.

TyjátrFest vznikl v roce 2000 z původně zahradní narozeninové slavnosti Václava Veselého. Open air festival se těší velké oblibě lidí z umělecké branže i publika z různých koutů Čech a Moravy. Na scéně TyjátrFestu již excelovala divadla z Mladé Boleslavi, Pardubic, Kutné Hory, Turnova, Zruče nad Sázavou, Českých Budějovic, Prahy, Brna, Olomouce, Zlína a odjinud. Své místo tu mají také hudebníci, výtvarníci, filmaři a umělci řemesla kejklířského, žonglérského, siláckého, kouzelnického, ohňového a všelikého jiného. V historii festivalu v programu nechyběli ani umělci zvučných jmen: Anna Polívková, Marcela Březinová, Petr Jablonský, Železný Zekon, Miluška Voborníková a další. Účinkující i diváci o své účasti na TyjátrFestu v Kutné Hoře hovoří vždy jako o nezapomenutelné události, kam se rádi chtějí vracet. TyjátrFest je alternativou pořadů v kamenných divadlech. Kaňkovský areál zahradního divadla se v době festivalu stává křižovatkou setkávání lidí. Otevírá další možnosti vzájemné umělecké i lidské spolupráce a propojování občanských aktivit.

A2_tyjatr_plakat (2)

 

You must be logged in to post a comment Login