stredocech.net

Základní informace

„Na Silvestra odlétáme“ Rozhovor s mladým Středočechem o účasti na Dakaru.

Letošního závodu DAKAR 2015, který startuje již za pár dnů se zúčastní také jeden Středočech. Mladý pilot Martin Macík usedne za volant závodního speciálu LIAZ sedlčanské stáje KM Racing. Jaké jsou jeho pocity a očekávání týden  před startem zjišťoval portál Středočech.net.

liaz1crew-001

Jihoamerickou rally jste už ochutnal dvakrát v roli navigátora. Na co nejvíc se těšíte až přesednete za volant? 

Jde právě o ten volant. Auto ovládáte sám a je pouze na vás co s ním dokážete. Zkušenosti z navigátorského postu jsou ale k nezaplacení a doufám,že se mi budou hodit.


Můžeme čtenářům představit kolik asi času zaberou přípravy na takovouhle akci? 

Na závod jako je Dakar jsou přípravy celoroční. Žádná podobná soutěž prostě není a rok je tak krátká doba, že přípravy musí probíhat celý rok. Nejdříve máme techniku, která se testuje, vylepšuje, rozebírá a pak zase skládá. Pak je tu fyzička, v mém případě zase celoroční věc, ale na samotný Dakar to jsou teď vážně tvrdé 3 měsíce.


Jak velký tým s vámi pojede a budete jako dříve závodit i s jinými vozy vč motorek v rámci vaší stáje KM Racing?

Tento ročník jede 1 závodní kamion, tentokrát žádná jiná kategorie. Bude to mít své výhody a to v počtu mechaniků pouze na můj závoďák a vlastně všechno se směřuje pouze na nás.


Závody začínají 3. ledna. Kdy odlétáte? Užijete si ještě Vánoce v Čechách?
Vánoce v Čechách jsme si užili, doufám tedy že mohu mluvit i za ostatní. Teď nás čekají ještě aspoň 2 tréninky s posádkou a druhým tréninkovým kamionem a 31.12 odlétáme. Samotný start je pak 4.1.

Letošní trať je dlouhá 8500km a rozdělená na 13 úseků. To vychází průměrně na 650 km na etapu. Co je horší. Udržet pozornost nebo přemoct bolavá záda?

Když to člověk takto spočítá vypadá to šíleně :) ale v kabině to tak úplně není pokud víte proč to děláte. Kvůli tomu aby záda nebolela probíhá již zmiňovaný trénink takže spíše ta pozornost když jste na přejezdech po silnicích.


Na trať budete vyrážet 25 v pořadí. Může to mít v něčem výhodu? Třeba ve snazší navigaci…??? 
Číslo mám 525 tedy abych byl přesný pojedu 26. Bohužel v tom ale nevidím výhodu i když jsem za toto číslo rád, protože je to můj první Dakar. Nicméně jedete do prachu a rozestupy mezi startovními časy jsou menší než v TOP 10 tzn., že budu muset hodně dohánět a to je velmi nebezpečné..

Jaké plánujete umístění? Resp. s jakým umístěním byste byl spokojen?

Toto nerad říkám, vím že chci dojet do cíle ve zdraví, to je asi jasné. Je potřeba sbírat zkušenosti kterých nemám tolik jako ostatní ale určitě budu chtít bojovat vpředu.


KM Racing také nabízí možnost pilotovat resp. pronajmout si jeden z kamionů. Můžeme tenhle projekt představit?

Jako vůbec první jsme přišli s možností zažít si svůj vlastní Dakar, když v roce 2011 chtěl vyrazit náš kamarád. Postavili jsme mu kamion, poskládali posádku, zajistili zázemí a mohl vyrazit na jeho sen. Lidé netuší, že je tu taková možnost ale my ji nabízíme právě od roku 2011 kdy program RENT ME!!! vznikl. Ano není to levný koníček to je jasné, ale pokud někdo opravdu chce, dokáže ledaco. Naše síla je právě v technice, která dojíždí každý rok a pak také např. v síle jednání s organizátorem, protože dnes už to není tak že by jste poslal přihlášku a byl jste přijat. Vrcholem sezony je DAKAR ale přípravy jsou celoroční včetně trénování a malých závodů.

Stredocech.net
Foto: KM Racing
Jak vypadají přípravy na Dakar? Podívejte se na fotografie ze Sedlčanského tréninku. Výměna pneumatik je jednou z důležitých disciplín :-)

You must be logged in to post a comment Login