stredocech.net

Základní informace

Návod – vánoční růže (poinsettia)

S firmou FOR ART  jsme pro vás připravili seriál návodů a inspirací, které si díky řezacímu plotteru můžete vytvořit. Jako první to bude vánoční růže – poinsettia. Je to krásná typická vánoční květina. Jednu takovou mám již 4 roky doma na okně a každé vánoce mi kvete, na počátku to byly velké květy a nyní je to více menších kvítků. Papírová růže vám bude kvést pořád. Její výroba je velmi snadná. Budete potřebovat akvarelový papír, vodové barvy (temperky, Distress inkoust nebo jinou barvu – neakrylovou, aby nebyly lístky tuhé), modelovací pomůcku nebo konec propisky (v případě nouze, jde opravdu použít propiska nebo cokoliv co má kulatý konec, aby se s tím dalo alespoň trochu modelovat), a lepidlo, pěnovou podložku (stačí i houbička na nádobí).

Pracovat budeme s touto šablonou (ze Silhouette obchodu)

Obrazek_2

Tuto šablonu jsem si vybrala proto, že je nejzajímavější a nejsnadnější pro řezání a sestavování. Je pěkná i když ji nebudete řezat z akvarelového papíru a i když ji nebudete modelovat.

Po otevření šablony je vidět, že se skládá ze tří částí. První věc, kterou bych doporučila, vyřízněte si 4 části, to proto, že jedna bude potom zelená jako lístky (bude úplně vespod), můžete tedy dát 2x největší část, pak tu střední a nejmenší. Velikost si upravte dle potřeby. Moje velká růže má nejširší část (průměr) 4cm, malá 2cm. Samozřejmě čím menší růži budete dělat, tím větší „piplačka“ to bude při jejím sestavování.

Obrazovka_2

Základ květiny jsem řezala z akvarelového papíru, který se poté dobře modeluje a netrhá. Pokud ho nemáte řežte z jakékoliv kvalitní čtvrtky. (akvarelový papír – nůž jsem měla na 2, rychlost 8, tloušťka 24)

Postup1_47

V první fázi obarvíme části květin, například červenou barvou – u mne je to Distress ink – Barn door, využila jsem aplikátor a barvu nanesla z obou stran. Poté lehce květiny postříkejte vodou. Ne moc, aby se při modelování netrhaly. Papírovým kapesníkem odstraňte přebytek vody.

Postup2_50

Nyní na pěnové podložce jemně pomačkejte lístky, stačí tlačit kulatou špičkou oproti podložce, vlhké květiny se pěkně vyformují.

Postup3_38
Postup4_31

Nyní otočte květiny, takže vypadají jako bábovičky a zatlačte doprostřed, květiny se krásně ohnou, vytvarují. Tlačte opravdu jemně a vždy na pěnové nebo jiné podložce, jinak byste si květiny potrhali.

Postup5_27

Nakonec stejným způsobem připravte zelené části a květinu slepte. Stačí aplikovat trochu lepidla uprostřed.

Komu se to líbí, může vytvořit vánoční růži střed, třeba ze žlutého kolečka nebo knoflíčku.

Možná jste si všimli, že vánoční růže (vánoční hvězda) v originále má trochu jinak posazené květy, jsou jakoby na stonku přichyceném uprostřed, to by plotr sice vyřezal, ale při spojování by se nám potrhala.

Vánoční růže nemusí být jen červená v kreativním světě může mít jakoukoliv barvu. Na ukázku jsem udělala modré a růžovou. Vypadají skvěle a někdy příště vám určitě ukážu, jak jsem je využila.

Prima řezání

Katka Dachovská

Final1_37
Final2_21

 

You must be logged in to post a comment Login