stredocech.net

Základní informace

Nemocnice se zapojila do Světového dne ledvin

Mladá Boleslav – Máte vysoký tlak či cukrovku? Pak je u vás zvýšené riziko, že onemocní i vaše ledviny. A vůbec vám to nemusejí dát vědět včas. Právě na to upozorňovali zdravotníci v rámci letošního Světového dne ledvin, kterého se již tradičně a poněkolikáté zúčastnila i Klaudiánova nemocnice. Na bezplatné vyšetření moči do nemocnice přišlo zhruba 150 zájemců. Nechali si změřit tlak a z laboratorních výsledků rozboru moče zjistili, zda jsou jejich ledviny zdravé nebo zda by bylo lepší vyhledat odborníka.

 

Ambulanci nefrologa, který byl k dispozici pro případné konzultace a hlavně pro ty, jejichž výsledky nebyly zcela v pořádku, navštívila necelá dvacítka lidí. Lékaři nicméně upozorňují, že lidé by na pravidelné vyšetření moči a krve neměli kvůli svým ledvinám zapomínat. Onemocnění ledvin totiž bývají velmi zákeřná – člověk může přijít až o devadesát procent jejich funkce a nemusí přitom pociťovat naprosto žádné příznaky. A pak je už náhle pozdě a jedinou pomocí může být dialýza a transplantace ledvin.

Postižení je přitom velmi jednoduché zjistit – moč se vyšetřuje na přítomnost bílkovin a krev na hladinu kreatininu. Velká část onemocnění ledvin je takzvanou civilizační chorobou – na vině je tedy stres, nedostatek pohybu a špatná životospráva. Trpí jimi zhruba každý desátý člověk v populaci, s věkem se riziko onemocnění zvyšuje. Velmi rizikovými faktory jsou zejména vysoký tlak a cukrovka. „To jsou onemocnění, která postihují cévy. A výjimkou nejsou ani cévy v ledvinách, které postupně přestávají vykonávat svou funkci,“ vysvětlil nefrolog Klaudiánovy nemocnice MUDr. Dino Alferi. Doplnil, že příznaky, které mohou ukazovat na chronické onemocnění ledvin v pokročilém stádiu, jsou nespecifické: celková nevýkonnost, slabost, nechutenství, dušnost, otoky či průjmy.

Při včasném zjištění problému s ledvinami může být pomoc poměrně jednoduchá – úprava životosprávy a léků. A jak lze onemocněním ledvin předcházet? Konkrétní recept neexistuje – důležité ale je řídit se pravidly obecně platnými pro zdravý životní styl. „Zdravě jíst, dostatečný příjem tekutin, vyvarovat se potravin, které obsahují mnoho živočišných tuků, cholesterolu a soli. Udržovat se v dobré kondici a mít dostatek pohybu. A pravidelně sledovat svůj zdravotní stav, zejména výši krevního tlaku a hladinu cukru v krvi,“ zdůraznil Alferi.

zdroj mb-net

Středočech.net

You must be logged in to post a comment Login