stredocech.net

Základní informace

Nepřízeň počasí zaměstnala v republice nejvíce středočeské hasiče

V pátek začal na naše území proudit silný západní vítr, který lámal stromy, ničil střechy a odnášel reklamní tabule. Nejvíce se živel podepsal právě ve Středočeském kraji, hlavně v jeho jihozápadní části, kde si hasiči opravdu hrábli až na dno svých sil. Například v sobotu celkový počet událostí vzrostl téměř na osminásobek a do celostátní hasičské statistiky přibylo 1349 záznamů, z toho 276 ve středních Čechách!

008-Boretice-Benesov

Vývoj událostí nabízíme ve zpravodajském přehledu:

Neděle 11.1.2015 – 24:00 h
Také neděle byla z pohledu středočeských hasičů především ve znamení výjezdů k technickým zásahům, kterých napočítali 66 z celkového počtu 77 událostí. Kromě odstraňování popadaných stromů, větví a uvolněných plechů ze střech zasahovali například v Třebusicích na Kladensku, kde pomáhali se zajištěním rozpadlého cihlového štítu na starším rodinném domku. Přivoláni byli také k šesti požárům, naštěstí nijak rozsáhlým a bez zranění osob – 08:01 h Libčice nad Vltavou, Praha-západ (plechový kontejner), 11:38 h Velký osek, Kolín (odpad v opuštěném strážním domku), 14:59 h Vlašim, Benešov (plechový kontejner), 16:03 h Dohnalova Lhota, Příbram (malý zemní stroj), 16:55 h Slapy, Praha-západ (saze v komíně chaty), 18:38 h Nový Jáchymov, Beroun (saze v komíně). Celkově měli stejně jako v sobotu nejvíce práce profesionální i dobrovolní hasiči na Příbramsku, které zaměstnalo 15 událostí. Ve zbývajících okresech zaznamenali následující počty výjezdů: Benešov 10, Beroun 7, Kladno 6, Kolín 3, Kutná Hora 5, Mělník 2, Mladá Boleslav 4, Nymburk 2, Praha-východ 11 (včetně jednoho planého poplachu), Praha-západ 9 a Rakovník 3. Je zajímavé, že od 19:53 h, kdy jednotka ze stanice Řevnice na Praze-západ vyrazila do Všenor zlikvidovat vyvrácený strom, byl až do půlnoci v kraji naprostý klid.

Neděle 11.1.2015 – 12:00 h
Situace ve Středočeském kraji se oproti sobotě výrazně zklidnila. Ke 12. hodině eviduje operační středisko celkem 37 událostí. Nejvíce se jich opět týkalo technických pomocí (32), při kterých hasiči odstraňovali polámané a vyvrácené stromy. Netypický zásah měla v 08:37 h jednotka ze stanice Sedlčany na Příbramsku, která byla spolu s domácím dobrovolným sborem přivolána k odchytu tří krav, které se patrně vydaly na nedělní výlet k drůbežárně na sedlčanském Červeném Hrádku. Těsně před příjezdem jednotek se však podařilo strážníkům městské policie zahnat dobytek zpět do ohrady. V 11:37 h vyrazilo šest jednotek (HZS Kolín, Kutná Hora a Ovčáry, SŽDC Nymburk a JSDH Velký Osek a Libice nad Cidlinou) do Velkého Oseku k požáru odpadu v opuštěném strážním domku u železniční trati. Požár byl lokalizován v 11:54 h a krátce po poledni si místo události převzali drážní hasiči.

Sobota 10.1.2015 – 24:00 h
Za sobotu 10. ledna 2015 si Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje připsal do statistik celkem 276 událostí, což je téměř osminásobek běžného denního průměru loňského roku. Naprostá většina všech výjezdů (251) profesionálních i dobrovolných sborů se týkala technické pomoci. Převažovalo odstraňování popadaných nebo vyvrácených stromů, případně odtahování ulámaných velkých větví. Kromě toho hasiči vyjížděli k uvolněným krytinám z plechových střech nebo ke strženým reklamním tabulím. Zaměstnala je také likvidace devíti požárů. Už ve dvě hodiny v noci (02:05) vyjela jednotka ze stanice Roztoky v rámci mezikrajské pomoci k rozsáhlému požáru administrativní budovy mrazíren v pražské Sedlci. Ve večerních hodinách (21:28) se jednotka rakovnické stanice podílela se dvěma dobrovolnými sbory na likvidaci dvou požárů porostů po předchozím pálení u železniční trati poblíž obce Krty. Nejvíce se v kraji „zapotili“ hasiči na Příbramsku, kteří zaznamenali 56 událostí, což znamená, že v průměru vyjížděli každých 26 minut! V ostatních okresech byly počty událostí následující: Benešov 43, Beroun 28, Kladno 27, Kolín 7, Kutná Hora 15, Mělník 6, Mladá Boleslav 15, Nymburk 7, Praha-východ 27, Praha-západ 28 a Rakovník 17.

Sobota 10.1.2015 – 18:00 h
V sobotu 10. ledna 2015 eviduje k 18. hodině HZS Středočeského kraje 196 událostí! V převážné většině (176) šlo o technickou pomoc, kdy profesionální i dobrovolné sbory odstraňovaly spadlé nebo vyvrácené stromy a velké ulámané větve. V některých případech zároveň došlo k poškození drátů elektrického nebo telefonního vedení, nebo také k menším škodám na zaparkovaných autech. Silný vítr uvolňoval i plechovou krytinu ze střech a strhával firemní a reklamní tabule. Kromě toho vyjeli hasiči k šesti požárům a také ke třem sebevražedným pokusům. Zcela jednoznačně nejvíce výjezdů zaznamenali hasiči na Příbramsku, kde k uvedené hodině evidují 50 událostí, což je přes čtvrtinu z celého kraje. Přibližně poloviční počet zásahů za sebou mají hasiči v okresech Benešov (25) a Beroun a Kladno (shodně 24). Naopak nejméně výjezdů registrují hasiči na Kolínsku (2), Mělnicku a Nymbursku (4), Mladoboleslavsku (5) a Kutnohorsku (6). V okresech Praha-východ, Praha-západ a Rakovník se počet událostí pohybuje kolem sedmnácti.

Sobota 10.1.2015 – 12:00 h
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje si za první polovinu soboty 10. ledna připsal do statistik dalších 26 záznamů. Za dvanáct hodin přibylo opět nejvíce technických pomocí (17), když ve třinácti případech hasiči odstraňovali popadané nebo nebezpečně nakloněné stromy a ulámané velké větve. V 09:19 h vyjížděly dvě jednotky HZS ze stanic Mladá Boleslav a Bělá pod Bezdězem na most přes rychlostní komunikaci R10 u Mladé Boleslavi, kde se jim podařilo zachránit muže, který chtěl patrně skočit z mostu. Hasiči využili jeho krátké nepozornosti a bleskově ho zajistili. V 09:31 h se dvě profesionální jednotky (Benátky nad Jizerou a Nymburk) a jedna dobrovolná (Lysá nad Labem) podílely na záchraně muže, který spadl do deset metru hlubokého a metr širokého zásobníku na štěrk. Specialisté z lezecké skupiny zraněnou osobu vytáhli a ve speciálních nosítkách slanili na zem, kde ho předali k ošetření zdravotnické záchranné službě a následně naložili do vrtulníku k transportu do nemocnice. V 10:51 h vyslalo operační středisko jednotku z HZS Beroun k tragické události do Kalovy Hutě, kde skočil muž pod vlak. Na místě byly i jednotky SDH Králův Dvůr a SŽDC Michle.

Pátek 9.1.2015 – 24:00 h
Silný vítr působil škody i v posledních pátečních hodinách. Od 17 hodin do půlnoci si středočeští hasiči připsali dalších 14 výjezdů kvůli vyvráceným nebo nebezpečně nakloněným stromům. Kromě toho také 2x vyjeli k uvolněným plechovým krytinám na střechách budov. Celkový počet událostí se tak v pátek vyšplhal na necelou stovku (98), což je téměř trojnásobek denního normálu. Převážná většina výjezdů spadá do kolonky technické pomoci (75), když zcela jednoznačně převažovaly zásahy u popadaných stromů (55). Dalších devět zásahů jde na vrub uvolněných střešních krytin. V Kralupech nad Vltavou zasahovali hasiči z místní stanice u spadlého sloupu veřejného osvětlení. Krátce po 23. hodině přijalo operační středisko hlášení o požáru v autokempu Skalice na Slapech v okrese Praha-západ, který zachvátil buňku s občerstvením a přilehlou maringotku. Na místě události zasahovaly dvě jednotky HZS Středočeského kraje (Jílové a Dobříš) a tři jednotky dobrovolných sborů (Slapy, Štěchovice a Masečín). Hasiči museli při zásahu postupovat velice obezřetně, protože v požářišti se nacházelo několik velkých i malých tlakových lahví s propan-butanem. Požár se podařilo lokalizovat v 00:12 h, poté část jednotek začala s ochlazováním okolních stromů.

Pátek 9.1.2015 – 17:00 h
Mezi 14. a 17. hodinou vzrostl počet zásahů kvůli popadaným a polámaným stromům o dalších 12, od noci celkem na 41! V 15:28 h vyjela jednotka z příbramské stanice do Bohutína, kde ze starého zchátralého objektu začaly odletovat tašky ze střechy, která už tak byla ve velmi špatném stavu. Na místo přijely i posily JSDH Bohutín a Chrást. Krátce před 16. hodinou (15:53) se tři profesionální (Kladno, Stochov, Slaný) a dvě dobrovolné (Lány, Rynholec) jednotky sjely na Mírovém náměstí ve Stochově k údajnému požáru ve třípatrové bytovce. Po složitém průzkumu za asistence Policie ČR v uzavřených bytech však na žádné ohnisko ani stopy po požáru nenarazily…

Pátek 9.1.2015 – 14:00 h
Od včerejší 23. hodiny do 14 hodin dnes odpoledne evidují středočeští hasiči 38 událostí, které přímo souvisejí s nepřízní počasí, především silným větrem. Z uvedeného počtu výjezdů se jich 29 týkalo odstraňování polámaných nebo vyvrácených stromů a ulámaných velkých větví. V několika případech došlo i k poškození zaparkovaných aut (např. 05:19 h Sluštice, okres Praha-východ), stržení drátů elektrického napětí (01:21 h Doubravice, okres Benešov, 06:14 h Poddubí, Praha-východ) nebo poničení drátů telefonního vedení (13:21 h Lhota pod Džbánem, okres Rakovník). Ve 13:42 h vyjížděli kladenští hasiči do Libušína, kde od zkratovaných drátů vysokého napětí chytil vysoký strom, ale oheň se patrně sám uhasil před příjezdem jednotky. Hasiče zaměstnávaly také uvolněné střešní krytiny – hlavně na plechových střechách. Týkalo se to i dvou policejních objektů (11:54 h Příbram, 12:36 h Rakovník), stejně jako v 13:56 h rodinného domku v Tuchlovicích na Kladensku.

FOTO: HZS Středočeského kraje

por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje

You must be logged in to post a comment Login