stredocech.net

Základní informace

Neučíme děti prát se, ale zápasit

Před pár týdny se ve Vraném nad Vltavou otevřel další oddíl řecko-římského zápasu pro děti a mládež. Je to už čtvrté místo v Praze a okolí, kde se dá wrestling trénovat pod PSK Olymp Praha. Jiří Žák, má za sebou nejen svou vlastní, úspěšnou kariéru zápasníka, ale úspěchy slaví i teď jako hlavní trenér mládeže.

 

wres14

Jirko, proč jsi se rozhodl založit další oddíl zápasu?

V dnešní době je třeba se přiblížit dětem a mládeži. Pravdou je,  že v minulosti byl řecko-římský zápas velmi podporován státem, jako každý jiný sport. V dnešní době máme mnoho rušivých elementů, zejména televizi, počítač, tablety,.. Osobně to taky chápu je to dnešní doba, avšak i přesto si myslím, že mnoho rodičů zapomíná na sport jako takový. Zápas-wrestling všichni znají … ať v podání gladiátorských her a nebo jistě znají slovo wrestling.

Mě sport baví a to co dělám ještě více. Vesměs celá rodina funguje kolem mě a všichni se řídíme tréninkama , závodama , soustředění,… Neříkám, že to není těžké, ale již dnes to mám jako styl života. Moje manželka i děti též sportují.

 

wres13

A proč tvá volba přišla právě na Vrané nad Vltavou?

Mám k tomuto místu velmi blízko neboť původem jsem bydlel přes Vltavu na Strnadech, dodnes tam mám rodiče i bráchu. A když za mnou mimo jiné přišel Josef Černák, že by jsme mohli oddíl založit , vše šlo velmi rychle.

wres4

 

Bude to tedy další odnož PSK Olymp?

A víš, že asi ano. Ale ta cesta je velmi dlouhá. Zatím jsme ve spojení s místním Sokolem a základní školou, takže je to jedno. Já jsem zabezpečil tréninkové žíněnky a zápasnickou malou plachtu, nějaké duchny, panáka či drobné pomůcky a zbytek se uvidí. Organizační věci se snažím řešit až později, když vše funguje. Nejdřív  je důležité trochu oddíl rozpohybovat.

 

wres7

Kdo tam bude trénovat?

Právě Josef Černák, jeho velkou výhodou je, že ve Vraném bydlí, hodně lidí zná jeho a navíc, kdo se v dnešní době z pohledu obce může pochlubit takovýmto člověkem. Přece jen je to Mistr sportu , člen dvou olympijských cyklů, dlouhodobý reprezentant a několikanásobný Mistr České republiky.  Josef byl ve stejném olympijském kolektivu jako  Dan Karabin, Josef Lohyňa, Julius Strnisko,… I on zápasil o medaile na Mistrovství světa,  avšak skončil čtvrtý. Každopádně osobně je to perfektní člověk a hlavně i on má rád sport a sport jako takový mu mnoho dal.

wres10

 

Trénujete už malé děti, v kolika je podle tebe ideální začít se zápasem?

No to je velmi těžká otázka. Jsou na to dva úhly pohledu:  jeden co nejdříve a druhý až začnou více chápat. Avšak já si po zkušenostech stojím za tím, že ideální je začít klidně od pěti let. Přece jen se v tomto věku  děti neučí nic jinému než pohyb, běh, zručnost, obratnost a celkově veškerému základu těla. Proto ty, kteří začali takhle brzo, mají velký náskok oproti těm, co začínají později. Avšak není to žádným pravidlem, neboť když má někdo velmi dobrý sportovní základ, dokáže se prosadit i když začne třeba až v 15ti, ale to jsou již opravdu vyjímky. Když někdo začne takhle pozdě, dokáže se ještě třeba prosadit u nás, na republikové úrovni, avšak na světovou už to stačit nebude, to je pozdě. Ale o tom vyloženě není sport, velmi důležitým faktorem je, že to mládež musí bavit a stejně tak nesmí rodiče polevit svým dětem ve sportu a místo tréninků je posadit před počítač. Dětem se vesměs nechce sportovat, je třeba najít kladný vztah a potom to jde samo.

wres12

 

Kde se teď vlastně všude trénuje?

V současné době máme „centrálu“ na Praze 7 – Stromovce , kde samozřejmě máme největší tréninkový prostor a možnosti. Pro představu čtyři zápasnické žíněnky 12x12metrů. To když se spočítá tak to máte skoro 600m2 tréninkové plochy. K tomu samozřejmě sauna, bazének, vířivky, lékaře, posilovnu a mnoho dalších výhod. Je zde totiž jediné vrcholové centrum při Ministerstvu vnitra, kde trénují ti nejlepší z nejlepších, zejména v seniorských kategoriích. Dále zde máme sportovní středisko mládeže, řízené Svazem zápasu ČR a zde se opět stahují velmi šikovní zápasníci , nejen z pražských oddílů. A od takovýchto zápasníků se již očekávají výsledky na velkých soutěžích, neboť jsou finančně podporováni. Jinak naše dětské oddíly máme na Zahradním městě v ZŠ Švehlova, v Uhříněvsi ZŠ Bratří Jandusů, v Bubenči Sportovní centrum MV (Stromovka) a teď tedy Vrané nad Vltavou v místní Sokolovně.

 

wres

Jaké máte s dětmi a mládeží úspěchy?


Na toto odpovím šalamounsky. Pod čím si každý představuje úspěch? Pro mnoho rodičů je v dnešní době to, že dítě sportuje, pro další jen, že vůbec někam chodí, některým stačí mít medaili na Mistrovství republiky. Toto je velmi těžké…slovo úspěch , já ho nemám rád.  Ale sportovní úspěšnost to je jiná. Já se nerad chlubím, ale snažíme se často jezdit na zahraniční turnaje, které jsou pro nás velkým odrazem na našich domácích soutěží. Samozřejmě nemůžu nějakého malého „špunta“ vytáhnout poprvé na závody na mezinárodní turnaj a ještě ho zkasírovat. Takže všichni mladí závodníci pěkně pomalu začínají nejdřív na menších soutěžích a postupem času se přidává na kvalitě i výkonnosti. A pokud vše vychází, tak je v pozdějším věku čeká Mistrovství Evropy, Mistrovství světa v kadetech či juniorech. Ale zde už musí patřit mezi nejlepší v republice. Když se podívám do loňských výsledků, tak můžu říci, že jsme na republikových soutěží měli nejlepší výsledky za 20let. Ale i přesto je to jen statistika. A ta se dá upravovat, jak se vám to zrovna hodí.

 

wres8

Teď jste se například vrátili z Dánska, které české výpravy zcela ovládly. Kolik medailí jste přivezli?


Od začátku roku jsme byli již dvakrát  v Dánsku , v Německu , i na našich českých soutěžích. Takže ano, medaile jsme dokázali získat všude. Zrovna tento víkend jsme se vrátili z Mistrovství republiky juniorů a žáků, kde jsme nejen vybojovali medaile, ale v celkovém hodnocení družstev jsme se jak za žáky, tak i juniory umístili na prvním místě. Ale osobně mi nejde o medaile , ale o sportovní výkon. On může kluk či dívka prohrát po vyrovnaném utkání o pouhý bod a toto je pro mne lepší, než když vyhraje s nějakých začátečníkem. Takže na rovinu říkám, že medaile jsou hezké a všichni je mají rádi, avšak mě jde o ten sportovní výkon, o to sebezapření, o to vidět, jak tam nechá vše. Pokud toto vidím, nemůžu se zlobit na svého svěřence, i když občas je to velmi těžké.  Ale to je to o co mi jde.

A pokud toto všechno a někomu vyjde, tak pevně doufám, že vychováme nějakého medailistu na ME, nebo MS. Protože věřím, že všichni mají právo sportovat a zejména zápasit, krom toho každý kluk se někdy popral, ať ve škole či venku.  Jde o to, že mi je neučíme prát se, ale zápasit, učíme sport, filozofii, hodnoty i studijním výsledkům….a pak jsem spokojen.

 

wres3

Kde je možné řecko-římský zápas trénovat:

Zahradní město – Praha 10 (Základní škola Švehlova)
Uhříněves – Praha 10 (Základní škola Bří Jandusů)
Bubeneč – Praha 7 (Sportovní centrum MV)
Vrané nad Vltavou (Sokol Vrané)

www.pskolymppraha.cz
www.wrestlinggympraha.cz

 

 

Foto www.ehm.cz a czechfighters

 

 

You must be logged in to post a comment Login