Občané Prahy 10 budou zpracovávat bioodpad v kompostérech
Každý rok zahrádkáři či obyvatelé domků řeší otázku, kam s posekanou trávou či shrabaným listím, zkrátka s biologickým odpadem. Radnice Prahy 10 se rozhodla pomoci vlastníkům zahrad s tímto problémem a zažádá ministerstvo životního prostředí o dotaci na kompostéry, které následně budou sloužit obyvatelům rodinných domků, ale i bytovek s vnitrobloky, školám a školkám.
Hlavním cílem je ulehčit lidem práci a současně snížit množství biologického odpadu v běžném směsném odpadu, který putuje do spalovny nebo na skládky. „Šikovní zahrádkáři navíc dokáží kompost dále využívat. Zároveň doufáme, že ubude černých skládek. Tím, že budou kompostéry i ve školách, se mohou o správném přístupu k bioodpadu dozvědět i malé děti,“ uvedla starostka MČ Prahy 10 Radmila Kleslová, která společně s radními počítá i s osvětou mezi obyvateli. Krom využití kompostérů jednotlivými majiteli zahrad, které Radnice Prahy 10 plánuje, podporuje i komunitní kompostování a sběrové akce.
Kompostéry budou lidé dostávat zdarma, pouze kvůli formálním požadavkům je občané obdrží na pět let do zápůjčky a pak se teprve převedou do jejich vlastnictví.
V plánu má městská část pořídit 700 kusů kompostérů o objemu sedmi set litrů. Vyrobeny jsou z recyklovatelného plastu opatřené bočními dvířky pro odebírání hotového kompostu a ventilem pro regulaci přístupu vzduchu. Projekt týkající se kompostéru vyjde desátou městskou část přibližně na 210 tisíc korun, zbytek doplatí ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí.
Proč vůbec používat kompostéry?
Kompostér je výborným pomocníkem, díky kterému se lidé mohou zbavit veškerého odpadu z kuchyně i zahrady. Ze zbytků zeleniny, ovoce, trávy a dalších přírodních odpadů se následně vytvoří kvalitní humus plný potřebných živin, který se může využít ke hnojení stromů, květin a dalších rostlin. Občané Prahy 10 tak budou moci s biologickým odpadem nakládat chytře.
A co se vlastně může kompostovat?
Téměř jakýkoliv kuchyňský a zahradní odpad – zbytky ovoce a zeleniny, sedliny z kávy a čaje, vaječné skořápky, drcené větve, piliny, zvadlé listí a trávu, zbytky jídel, kořeny rostlin, plevel nebo třeba neošetřený chlévský hnůj.
www.praha.cz
Středočech.net
You must be logged in to post a comment Login