stredocech.net

Základní informace

Pamětní deska se vrací na své místo

Kladno – Pamětní deska osobám židovského původu odvlečeným před třiasedmdesáti lety byla odhalena v Kladně. Připomíná největší tragédii v kladenské historii.

pametni deska kladno

Primátor Milan Volf (druhý zprava) odhalil pamětní desku spolu s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem, historičkou Irenou Veverkovou a místopředsedou Židovské obce Františkem Bányaiem.

Byla původně připevněna na domě, který se stal součástí nového obchodního centra na rohu ulic V. Nejedlého a Ctiborova. Nyní se sem deska vrací a bude tak nadále připomínat nelehký osud těchto lidí.

Pamětní desku nechala v roce 2004 instalovat společnost PATRIA na budovu, které se říká Egemák nebo také Učitelský ústav Marie Egemové. V únoru roku 1942 odtud nacisté v rámci tzv. transportů „Y“ a „Z“ odvezli do pevnosti Terezín 1623 židovských obyvatel. Po válce se jich vrátilo pouze 120.

„Je důležité neustále připomínat mezní historické události, zejména pokud se jedná o nebezpečnou nacistickou éru a její zločiny. Vzpomínka na osud židovských obyvatel tu má rozhodně své místo,“ řekl kladenský primátor Milan Volf.

„Od začátku jsme hledali řešení, jak pamětní desku připomínající oběti holocaustu zachovat. Jsme proto rádi, že se nám podařilo najít vhodné místo na ponechané vnější části původní budovy. Věříme, že pamětní deska bude důstojně připomínat hrůzné události druhé světové války,“ řekl Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl, která stojí za projektem Central Kladno.

Stredocech.net

Zdroj: Město Kladno

 

 

You must be logged in to post a comment Login