stredocech.net

Základní informace

Papírové kupony nebo karta Opencard? Od března máte na výběr.

Od prvního březnového dne mají cestující možnost výběru mezi papírovými kupony a kartou Opencard. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začal nově prodávat papírové předplatné kupony ve všech cenových i časových kategoriích. Cestující se tak mohou rozhodnout, zda dají raději přednost papírové či plastové kartičce v kapse.

departure-platform-371218_640

Cestující, kteří využívají kartu Opencard i nadále mohou kupovat časové kupony v elektronické formě v e-shopu DPP s následným nahráním kuponu ve validátoru či osobně v Infocentrech a předprodejních místech DPP. Krokem, na který DPP přistoupil na základě rozhodnutí Rady hl. m. Prahy, došlo k rozšíření možnosti výběru nákupu časového jízdného.

„Těší mě, že už nyní lidé vnímají alternativu nákupu časového jízdného pozitivně a na přepážkách evidujeme zvýšený zájem o papírové kupony. Od 1. března je na svobodné vůli každého nového zájemce, zda bude chtít v peněžence nosit papír nebo plast,“uvedla Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy.

Doposud byly kupony v papírové podobě standardně používány studenty od 19 do 26 let, dále jako přenosné kupony bez udání osobních údajů a doplňkové kupony pro vnější pásma Pražské integrované dopravy (PID). Kartu Opencard zase potřebovali k prokázání věku senioři od 65 let, kteří jezdí hromadnou dopravou zdarma.

Začátek března přinesl také zásadní novinku pro cestující, kteří jezdí MHD zdarma a k ověření věku využívali doposud kartu Opencard. Tuto skupinu tvoří děti ve věku od 6 do 15 let a senioři starší 65 let. Od 1. března se mohou rozhodnout, zda dají přednost kartě Opencard, nebo si bezplatnou výměnou pořídí novou průkazku, která bude sloužit pouze k prokázání věku a ne jako jízdní doklad PID. V Kartovém centru Opencard ji zájemci obdrží výměnou za svoji platnou kartu Opencard. Cestující mají možnost ponechat si současně novou průkazku i stávající kartu Opencard za poplatek 20 Kč.

Obdobně jsou na tom i ostatní cestující, kteří si pořídí časové jízdní kupony. Za vydání nové průkazky zaplatí PID poplatek ve výši 20 Kč. K vyřízení průkazky, kterou vystaví na počkání, pak budou potřebovat pasovou fotografii a občanský průkaz.

DPP zajišťuje pro cestující informační kampaň, kde se dozví veškeré novinky. Informace jsou k dispozici na informačních stojanech, plakátech ve stanicích metra a vozech tramvají a autobusů, na obrazovkách Metrovision, v přístřešcích na zastávkách povrchové dopravy a jsou hlášeny v metru. Podrobnosti o plánovaných změnách také naleznou na stránkách DPP www.dpp.cz či na facebookové stránce .

You must be logged in to post a comment Login