stredocech.net

Základní informace

Petřínská rozhledna se na několik dní zazelená

V Praze vrcholí přípravy, obdobně jako v dalších českých i zahraničních městech, na oslavy svátku irského patrona svatého Patrika. Lidé se mohou těšit na tradiční irskou hudbu i speciality, mezi kterými nechybí ani zelené pivo. Dnešním dnem se také Petřínská rozhledna přidá k takzvanému globálnímu Greeningu a zahalí do zelené barvy. V úterý 17. března se pak bude slavit v restauracích po celé České republice.

new-york-city-83522_640

Egyptské pyramidy, Empire State Building v New Yorku, šikmá věž v Pise, koloseum v Římě, Niagarské vodopády a další významná místa na několik dni zezelenají. Přidá se i Praha s Petřínskou rozhlednou, která bude nasvícena zeleně od dnešních 19:30 až do středy 18. března. Globální Greening, který se pořádá na počest svátku svatého Patrika, který dle legendy v pátém století obrátil Iry na křesťanství, pořádá irská agentura pro podporu turismu Tourism Ireland. V České republice je patronem akce irské velvyslanectví sídlící v Praze.

V úterý 17. března se k oslavám připojí především irské restaurace. Kdo do vybrané restaurace v tento den zavítá, stane se na chvilku Irem. V restauracích bude znít irská hudba a k jídlu budou typické irské pochoutky. Nebude se slavit jen v Praze. Od 23. března bude v Ostravě probíhat Irský kulturní festival a slavit se bude i v Plzni. V den svatého Patrika se vše halí do zelené barvy, tak nesmí chybět ani zelené pivo, které krom irských značek vyrábí i české, především malé pivovary. V poslední době je v České republice také zvykem podávat zelené pivo na Zelený čtvrtek před Velikonocemi.

Patrik, který byl křesťanských mnichem a následně se stal svatým a patronem Irska, se kromě rozšíření křesťanství mezi domorodé Iry zapříčinil o vznik dalšího symbolu „zeleného trojlístku“. Podle legendy použil trojlístek jako učební pomůcku k vysvětlení principu Svaté Trojice. Legend o svatém Patrikovi je více. Další zase vypráví, že z ostrova vyhnal hady, na které dodnes v Irsku nenarazíte.

Den svatého Patrika byl dlouho dobu spíše náboženským svátkem a znamenal především čas pro rodinu a příležitost k návštěvě kostela. S postupem času si našel příznivce po celém světě a ze svátku se stala hromadná „party“. Dnes mají slavnosti různý průběh, ať se jedná o slavnostní pochody, irskou hudbu a tradiční tance, oblékání se do zeleného, barvení piva i ostatních druhů potravin nebo věcí.

www.praha.cz

Střeočech.net

 

You must be logged in to post a comment Login