stredocech.net

Základní informace

Pohnuté osudy pamětníků války i komunistických perzekucí zpracovali žáci

Mladá Boleslav – Vzpomínky na dědečka bojujícího v legiích, holocaust, odsun Němců, nucená kolektivizace, třetí odboj, komunistické lágry, okupace v roce 1968, normalizace a výslechy na StB. Právě pamětníky těchto dějinných momentů vyhledávají a nahrávají žáci základních škol v Mladé Boleslavi v rámci projektu Příběhy našich sousedů. V Mladé Boleslavi bude 25. března 2015 projekt zakončen slavnostní prezentací, na které budou vyhlášeny nejlepší žákovské týmy. Prezentace se uskuteční v aule Obchodní akademie na tř. T.G. Masaryka od 16 hod.

Jaroslava Picková vypráví o svém pohnutém dětství žákům 4. ZŠ v Mladé Boleslavi

Jaroslava Picková vypráví o svém pohnutém dětství žákům 4. ZŠ v Mladé Boleslavi

Janu Volfovou její dědeček svým vyprávěním o bojích československých legionářů ovlivnil na celý život. Otto Seidler dospíval v koncentračních táborech. Panu Vodičkovi během bombardování Plzně hrozilo každodenní nebezpečí. Tatínka paní Adamové zcela změnily hrůzy války. Rodiny Jírovcových, Čubanových, Herčíkových a Žáčkových musely čelit šikaně od komunistického režimu. Zdeněk Klíbr spáchal na mladoboleslavské Rudé právo atentát. Richard Tláskal a Václav Hybler odmítali žít v nesvobodné zemi, pokusili se o emigraci a oba skočili za mřížemi. Po podpisu Charty prošel pan Jirounek výslechy StB, Jindra Hojer se stal předlohou legendární literární postavy a pan Červený pod neustálým strachem z perzekucí a diktátem sovětských techniků vyvíjel nové škodovky. Těmto čtrnácti pamětníkům, kterým vstoupila do života válka a komunistický režim, naslouchali žáci základních škol v Mladé Boleslavi v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Z natočených vzpomínek a archivních materiálů zpracovali čtrnáct celoživotních osudů. Ty představí 25. března od 16 hodin v aule mladoboleslavské Obchodní akademie. V rámci projektu, který realizuje společnost Post Bellum a město Mladá Boleslav, tak žáci zachraňují jedinečnou historickou paměť Středních Čech. Všechny nahrávky se navíc stávají součástí sbírky Paměť národa, která obsahuje přes 3000 příběhů.

Václav Hybler v září 1968 společně se dvěma kamarády ukradl na vojně auto a společně s ním vyrazili k rakouským hranicím. Na udání jednoho z kamarádů byli nakonec zatčeni. “… a najednou jsem řekl: „hele Vašku, támhle se hýbe tráva“ a už to bylo. Najednou po nás stříleli, kulky kolem nás jen pískaly, nebylo to nic hezkého,” vzpomíná v nahrávce žákovského týmu páté základní školy v Mladé Boleslavi.

Díky osobnímu setkání se žáci intenzivněji než v hodinách dějepisu seznamují s nedávnými dějinami a mohou tak lépe porozumět životu v minulém století. Během zpracovávání vzpomínek si mladoboleslavští žáci na vlastní kůži vyzkoušeli práci dokumentaristů. Pod vedením koordinátora ze společnosti Post Bellum prošli publicistickým školením a většina mladoboleslavských týmů navštívila studio Českého rozhlasu, kde připravili rozhlasovou reportáž. Osudy lidí, kterým naslouchali a jejichž příběh zpracovali, představí žáci 25. března od 16 hodin v aule mladoboleslavské Obchodní akademie v ulici T. G. Masaryka. Poté odborná porota z řad učitelů, historiků a novinářů vybere tři nejlepší žákovské týmy. Mezi hosty nebudou chybět samotní pamětníci i zástupci města.

„Žáci se do své práce často zcela ponořili, bádali v archivních materiálech a vyhledávali informace doplňující vzpomínky pamětníků. Dva týmy také připravily krásně zpracované komiksy představující epizody ze života pamětníků, “ říká vedoucí vzdělávacího projektu Hana Hniličková ze společnosti Post Bellum.

Všechny žákovské výstupy jsou publikovány na stránkách www.pribehynasichsousedu.cz. Projekt je realizován společností Post Bellum, která již čtrnáct let zaznamenává vzpomínky pamětníků událostí moderních dějin. Z těchto nahrávek vytváří internetovou sbírku Paměť národa, která obsahuje více než 3000 příběhů. V Mladé Boleslavi jsou partnery projektu statutární město Mladá Boleslav a boleslavská Obchodní akademie. Mediálními partnery Foto Rosenkranz, Boleslavský deník, Signál rádio a První boleslavská. Projekt v současnosti probíhá i na školách v dalších osmi českých a moravských městech.

mb-net

Středočech.net

You must be logged in to post a comment Login