stredocech.net

Základní informace

Pořad Za oponou přiblížil novinku divadla Novecento (1900)

Mladá Boleslav – Pořad Za oponou, který ve středu přilákal na Malou scénu městského divadla desítky diváků, tradičně poodhalil podrobnosti o blížící se premiéře.

Image (1)

Radim Madeja ztvární titulní roli nové inscenace Novecento

Tvůrci i aktéři inscenace Novecento, kterou čeká premiéra již v pátek 23. ledna, nabídli divákům mix informací, dojmů a zážitků, které se vážou ke vzniku i zkoušení této mimořádné hry italského spisovatele Alessandra Baricca a jejíž ztvárnění mladoboleslavským divadlem bude jistě i velkým zážitkem pro zdejší diváky.

V dnešním pořadu vystoupil jak režisér představení Pavel Khek, tak představitel titulní role v tomto dramatickém monologu a nový člen souboru Radim Madeja. Ten bude na pódiu Malé scény po celou dobu představení a spolu s ním zde bude i vynikající hudebník Jakub Šafr. Živá hudba v jeho podání tak bude jediným hudebním podkresem, který v inscenaci zazní.

Název hry je zároveň jménem hlavního hrdiny, muže, kterého jako odložené dítě naleznou námořníci v podpalubí zaoceánské lodi a dají mu toto zvláštní příjmení inspirované novým dvacátým stoletím – Novecento. Z malého chlapce vyroste geniální klavírista, který uchvacuje pasažéry svou hudbou. Je zároveň tím, kdo nikdy nevystoupí z lodi, na níž se narodil.

Režisér Pavel Khek uvedl, že režírování této hry mu dalo mnohem více práce, než si původně představoval, přestože musel pracovat s jediným hercem. Ale s výsledkem je spokojen a ocenil nesmírné nasazení, s nímž Radim Madeja tuto obtížnou roli nastudoval. Považuje za hlavní lákadla nové inscenace pro diváka především samotný krásný příběh, ale zároveň vynikající herecký výkon Madeji a možnost vidět a slyšet z bezprostřední blízkosti excelentního jazzového pianistu Jakuba Šafra.

Dramatický monolog Novecento – „1900“ byl napsán v roce 1994. Jeho autor o něm prohlásil, že samotný text balancuje mezi opravdovým dramatem a příběhem čteným nahlas. Jak Khek zdůraznil, Radim Madeja bude představovat postupně celou plejádu postav a i tím bude inscenace pro diváka zajímavá. Radim Madeja sám připouští, že naučit se 35 stran textu byl náročný úkol, stejně tak jeho stylizace do mnoha rolí. Přesto tuto pro sebe zcela novou zkušenost bere jako velký zážitek a stejně jako režisér Khek je zvědavý na to, jak diváci nové představení přijmou.
Dramaturgii nové hry má na starosti Lenka Smrčková, scénu a kostýmy Michal Syrový.

Na snímku dole režisér Pavel Khek, který je zároveň uměleckým šéfem divadla.

Image (2)

 

mb-net

Středočech.net

You must be logged in to post a comment Login