Posilováním mozku proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobě
Lidský mozek stojí za veškerou naší psychickou, ale i fyzickou aktivitou. Spoléháme se na něj při pohybu, hovoru, vnímání okolí a dalších životu důležitých funkcí. Díky tomu spotřebovává až 20 % energie těla.
Z toho vyplývá, že pro správnou činnost mozku je zapotřebí dostatečná výživa, ale i trénink mozku a paměťová cvičení. Díky prevenci se můžeme vyhnout i obávaným onemocněním jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba. V tomto článku se zmíníme o nemocech mozku a doporučíme tipy na jeho správnou výživu.
V mládí mozek procvičujeme každý den ve škole, když se učíme nové věci. S nástupem do zaměstnání se však činnost mozku mnohdy sníží na potřebné a zažité úkony. I to je důvod proč s přibývajícím věkem více zapomínáme, špatně si pamatujeme nové informace a hůře si zvykáme na nové věci. Proto je důležité náš mozek stále něčím novým zaměstnávat, učit se cizí řeč nebo se jen aktivně zajímat o své koníčky. Těmito činnostmi posílíme mozek a můžeme se tak vyhnout i nenávratnému onemocnění.
Parkinsonova choroba byla poprvé popsána již v roce 1817 londýnským lékařem Jamesem Parkinsonem. Při tomto onemocnění dochází k úbytku nervových buněk střední části mozku. Tyto buňky jsou důležitým producentem dopaminu, který umožňuje přenos signálů mezi nervovými buňkami. Při nedostatku této látky člověk postupně ztrácí schopnost ovládat a koordinovat svůj pohyb. Vývoj této nemoci je pozvolný, trvá měsíce i roky. Pokud však není včas zahájena léčba, dojde k úplnému ochrnutí. V současnosti sice nejsou známy konkrétní příčiny nemoci, ale můžeme onemocnění předejít správnou vitaminovou výživou.
Alzheimerova choroba je onemocnění, při kterém dochází k postupné degeneraci mozkových buněk a následně k demenci. I toto onemocnění se projevuje postupně a nemocný si ze začátku nemusí svou nemoc vůbec uvědomovat. Objevují se výpadky krátkodobé paměti, postupně má dotyčný problémy s vyjadřováním a mění se celá jeho osobnost. V konečném stádiu se již o sebe nedokáže postarat. K propuknutí nemoci se vztahuje velké množství rizikových faktorů. Od nezdravého způsobu života přes určité zdravotní komplikace až k nedostatku vitaminů a minerálů.
K správné a zdravé činnosti mozku je zapotřebí mozek cvičit. Kromě klasických tipů jako je čtení, luštění křížovek nebo hraní logických her se můžete zaměřit i na jiné aktivity. Nikdy není pozdě začít s výukou cizích jazyků nebo se věnovat kreativním koníčkům. Po každé mozkové aktivitě bychom si měli dopřát i odpočinek. Naše mysl se potřebuje zotavit a nové informace zpracovat. Můžete si sednout na své oblíbené místo, zavřít oči a užívat si chvilku klidu a ticha. Samozřejmostí je však také správná výživa. Mozek potřebuje dostatečný příjem antioxidantů, které naleznete například v borůvkách, jahodách, špenátu nebo v brokolici. Tvorba a zdraví mozkových buněk je závislá na příjmu vitaminů skupiny B, které se nalézají v obilovinách, mase nebo pečivu. Při optimálním příjmu omega3 mastných kyselin se snižuje i riziko propuknutí Alzheimerovy choroby.
Náš mozek můžeme výrazně posílit i přírodní bylinnou cestou. Duševní koncentraci a zlepšení paměti docílíme preventivním užíváním bylinné tinktury Neurosan, která je směsí bělotrnu kulatohlavého,bakopy drobnolisté, javoru babyky, jinanu dvoulaločného a šalvěje lékařské. Směs pomáhá také uvolnit duševní napětí a bojuje proti stresu. Dobrou náladu a prevenci podpoříme bylinkovýmmedem Api-Neuro. Lžička medu před spaním podpoří dobrý a klidný spánek. Všeobecně známé jsou účinky Jinanu dvoulaločného, který rozšiřuje cévy především v hlavě. Tinktura z pupenů má příznivý vliv na zachování paměti s postupujícím věkem a povzbuzuje mozkovou činnost a výkonnost. Pro posílení koncentrace a mentální svěžesti zejména ve stáří zvolíme tinkturu z pupenů Bacopa. Tinktura podporuje naši paměť, zdravý spánek a poskytuje ochranu před oxidací buněk a tkání. Známým pomocníkem při udržování duševní výkonnosti je i ženšen. Tinktura podporuje schopnost soustředění a paměti a povzbuzuje při únavě a vyčerpání. Můžete si ji dopřát i pro posílení organismu a imunitního systému.
www.byliny-nadeje.cz
Středočech.net
You must be logged in to post a comment Login