stredocech.net

Základní informace

Překonejte mýty o běhání a poznejte běh krajinou, který vás dostane

Je stále chladno, prší, nebo trochu mrholí a vy máte náladu pod psa. Lidí plné zuby. Přitom je to tak jednoduché, vyběhněte do krajiny! Oblečte si funkční oblečení, obujte dobré “trailovky“ a nasaďte čelovku. Věřte, že za pár minut budete jen VY, krajina a endorfiny vyplavující se do vašeho těla.

behani

Tedy o čem je řeč, někdo říká, že revoluce v běžeckém sportu a návrat k přirozenosti. Nejde o nic jiného než o běh v přírodě, povětšinou i zcela mimo cesty. Proč je zkusit? Protože běh vám dá pocit volnosti. Nebýt ničím svázaná(ý), tedy ani vytyčenou cestou. Běžet přímo za nosem. Co na tom, když je to do kopce. Tak vyběhnu tam, kam budu stačit. Zbytek dojdu. Roztluče se mi srdce, zprvu to je nepříjemný pocit, ale výhled z vrcholku je s bušícím srdcem o to intenzivnější.

Vyšší level

Neváhejte se pustit do větších běžeckých dobrodružství, dopřejte si celodenní trail running –  běžecký výlet. V Čechách téměř neznámá záležitost, které holdují spíše osamocení jednotlivci než skupinky, jako třeba známe v kolech, na nichž vyrážíme o víkendu s kamarády. Přitom je i u nás řada míst, kde by se celodenní výběhy daly provozovat v ideálních podmínkách. Náhorní plošiny Krkonoš a okolí Pece pod Sněžkou… Ano, stejná místa, kam obvykle jezdíme na bike nebo běžky. Pravým rájem jsou pak italské Dolomity – ohlušující ticho a kolem vás velikáni větší než Tatry.

Pro speciální odnož běhu potřebujete i vhodné běžecké boty a celou běžeckou výbavičku.

DÁMY a PÁNOVÉ, tyto mýty pusťte z hlavy …říká a radí Kateřina Kopková  ze SPORT PEC

Pro začátek mi stačí jakékoliv boty.

To je jistě pravda. I staří matadoři však vědí, že běhat v opotřebovaných nebo tzv. v jakýchkoliv běžeckých botách radosti z běhání značně ubírá. Investice do běžeckého nádobíčka se vám vyplatí především v případě bot. Pro kratší výběhy volte spíše flexibilnější a středně tlumenou obuv. Tradiční obavy z nárazů jsou přehnané. Běžte pomalu, nedělejte dlouhé kroky, abyste nedopadaly na patu, kde chodidlo nemá žádné tlumící prvky. Odrážejte se spíše dopředu než nahoru. Při odrazu vědomě zapojujte prsty u nohou.

 

Musím se pořádně navléci, abych rychle vypotil (a) přebytečná kila.

Toto je nejčastější chyba všech začátečníků. Běh by měl být o pocitu volnosti, radosti z lehkosti a pohybu. Proto dobře padnoucí, funkční oblečení umožňující díky vrstvení a možnost regulace tělesné teploty vřele doporučujeme. Jestli chcete shodit kila, běhejte pravidelně po dobu alespoň 40 minut při každém výběhu. Jedině tak tělo přejde na spalování tuků. Zpocené se naopak vystavujete prochladnutí, pokud se nemáte po doběhnutí kde převléci do suchého.

Nevydržím běžet dlouho.

Vůbec nevadí. Patrně běžíte moc rychle a rychle se zadýcháte. Zkuste se spíše jen tak „ploužit“, tedy pohybovat se rychleji než chůzí, odlepovat nohy od země, ale pohybovat se tak, abyste mohly komunikovat s kamarádkou vedle vás. To je jednoduchý trik pro regulaci intenzity do prvních výběhů, zajistíte tím lepší okysličení svalů a oddálíte pocit únavy.

Bojím se venku běhat sama a přes den nemohu.

Potíž je to zejména v zimních měsících, kdy je krátký den. Řešením je najít si partu (na webu jistě narazíte na nějaký společný trénink nebo výběh) anebo alespoň parťačku z okolí. Nebo zkuste Sport pec, kde od května pořádají pravidelné běžecké výběhy a další akce.

Vadí mi, že mne někdo vidí zpocenou a unavenou.

Jeden z problémů, které mývají především dámy. Pro muže je pot symbolem kvalitního tréninku.  Doporučujeme koupit a věnovat pozornost vhodnému funkčnímu prádlu. Největším lákadlem pro muže je navíc vaše vnitřní jiskra a zdravé sebevědomí.

 

Více také na www.sportpec.cz

You must be logged in to post a comment Login