stredocech.net

Základní informace

První premiérou bude Novecento

Mladá Boleslav – První premiérou letošního kalendářního roku se v Městském divadle Mladá Boleslav stane inscenace Novecento italského spisovatele Alessandra Baricca. V režii Pavla Kheka se představí Radim Madeja jako Tim Tooney a klavírista Jakub Šafr jako Danny Boodmann T. D. Lemon Novecento.  První premiéra se uskuteční na Malé scéně v pátek 23. ledna 2015, druhá premiéra v sobotu 24. ledna, vždy od 19 hodin.

 1900-1

Alessandro Baricco je v současnosti jeden z nejčtenějších a nejpřekládanějších italských autorů.  Narodil se v Turíně v roce 1958, vystudoval filosofii, estetiku a hudební konzervatoř. Do povědomí široké veřejnosti se dostal svou beletristickou prózou. Roku 1991 mu vyšla románová prvotina Hrady hněvu, za kterou byl oceněn dvěma literárními cenami. Román byl brzy přeložen do mnoha evropských jazyků a vynesl Baricca  na světovou literární scénu. Mezi jeho další romány patří Oceán moře, Hedvábí, City nebo Bez krve. Román Hedvábí, který vyšel v roce 1996, byl přeložen do více než třiceti jazyků. Režisér François Girard natočil podle této novely v roce 2007 film s názvem Hedvábná cesta s Kierou Knightley v hlavní roli. Baricco často vystupuje v médiích a vyjadřuje se k aktuálním společenským otázkám. I to je důvod, proč patří mezi populární a výrazné tváře italské kulturní scény.

1900-28

Dramatický monolog Novecento – „1900“ byl napsán v roce 1994. Jeho autor o něm prohlásil, že samotný text balancuje mezi opravdovým dramatem a příběhem čteným nahlas.  Obsahuje dva nejsilnější prvky procházející celou Barricovou tvorbou: hudbu a silný osobní příběh. Roku 1998 ho na filmové plátno převedl režisér Giuseppe Tornatore pod názvem Legenda o „1900“. Hlavní roli v něm ztvárnil anglický herec Tim Roth.

Text Novecento je označován jako dramatický monolog. Hlavní představitel Radim Madeja, ale bude na jevišti v mladoboleslavské inscenaci společně s klavíristou Jakubem Šafrem. Nejedná se tedy přesně o žánr monodramatu, tedy o divadlo jednoho herce.  Živá hudba bude jediný hudební podkres, který v inscenaci zazní. Diváci se ovšem mohou těšit na to, že role herec – hudebník budou na chvíli i vyměněny. Příběh Dannyho Boodmanna T. D. Lemon Novecenta je fiktivní, ale Baricco při jeho psaní vycházel ze skutečných reálií. Postava „objevitele“ jazzu – Jellyho Roll Mortona je skutečná. Jeho JellyRoll Blues, jež napsal v roce 1905, bylo publikováno v roce 1915 jako první jazzové tištěné aranžmá.

1900-4 1900-5 1900-7 1900-8 1900-9 1900-10 1900-11 1900-12 1900-13

Foto Petr Veselý

Alessandro Baricco – NOVECENTO

 

Překlad: Karina I. Havlů

Režie: Pavel Khek

Dramaturgie: Lenka Smrčková

Výprava: Michal Syrový

 

Hrají:

Tim Tooney  – Radim Madeja

Danny Boodmann T. D. Lemon Novecento – Jakub Šafr

You must be logged in to post a comment Login