stredocech.net

Základní informace

Tip na sobotu: Putování Krajinou barona Ringhoffera letos již podesáté!

Naučná stezka nazvaná Krajinou barona Ringhoffera  je výjimečnou procházkou v okolí Prahy. Vznikla na základě projektu na podporu přírodního a kulturního dědictví regionu a tuto sobotu 25. dubna se po ní vydají výletníci již podesáté. O jeho začátcích nám něco prozradí Eva Kršňáková, autorka stezky.

 Ringhoffer A4 (1)

Co vedlo k myšlence vybudování naučné stezky?

Zdejší kraj je ideální pro výlety pěšky i na kole. Nabízí návštěvníkům řadu historických a přírodních zajímavostí. Podobu této krajiny významně ovlivnil také rod Ringhofferů.

Jak se vybírala trasa?

Stezka připomíná známého průmyslníka z 19. století barona Františka Ringhoffera. Zastávkami jsou významná místa jako například pivovar ve Velkých Popovicích, zámek Štiřín, lesní studny, bývalý hamr v Kamenici a další. Součástí stezky je lipová alej k hrobce rodiny Ringhofferů, prohlídka kostela s rotundou a židovského hřbitova v Kostelci u Křížků a další zajímavosti. Nezaměnitelné jsou výhledy na přírodní park Velkopopovicko a do krajiny Posázaví.

Čím je toto putování odlišné od jiných „pochodů“ a co bude letos nového?

Každý ročník se snažíme něčím obohatit a přidat na atraktivnosti. V pivovaru se pravidelně křtí nové přírůstky do kozlí rodiny, již po třetí se otevře areál hrobky Ringhofferů v Kamenici, různé spolky na jednotlivých zastaveních připravují originální programy a soutěže. V letošním roce přibudou nové trasy. Kratší 9km, která se z pivovaru vrátí přes zámek Berchtold zpět do Mirošovic. Souběžně s pochodem bude probíhat ve Velkých Popovicích Den Země, ve Štiříně se poběží další ročník Štiřín krosu a v Kamenici bude možno navštívit oboru na Vlkové s rozhlednou na Ládví.

Trasa je určena pouze pro pěší?

Původně akce vznikla jako turistický pochod, postupně se přidávali cyklisté a od loňska je možné si na startu bezplatně půjčit koloběžky a vyzkoušet si tuto novou alternativu turistiky. Pro ty, kterým je 20 km naučné stezky málo, zejména pak pro cyklisty, budou letos vyznačeny také 30-40 km okružní trasy. Ti, kteří se vydají na cestu na koloběžkách, si mohou udělat malou odbočku na zámek Berchtold, kde pro ně bude připraven „závod“ ve sjezdu z Bílého kamene.

Jaké je přání do 10. jubilejního pochodu?

Stále je co objevovat. Stačí jen přijít a dobře se dívat. Příroda se v tomto období probouzí a poskytuje neskutečné zážitky. Kaskády rybníků, aleje, kapličky a další nádherná místa jsou jen kousek „za rohem“. Přeji všem účastníkům jubilejního ročníku krásný zážitek a hlavě dobré počasí.

 

Stredocech.net

Zdroj: www.laduvkraj.cz  

 

Účastníci se na start dostanou také autobusem, který přijede cca v 9:00 na parkoviště před pivovarem a na točnu v Todicích.

NOVINKA! Pro cyklisty bude u autobusu přistavena dodávka k převozu kol na start!

You must be logged in to post a comment Login