Sedm středočeských pedagogů soupeří o titul Zlatý Ámos
Do 22. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele ČR přihlásili žáci a studenti 55 oblíbených pedagogů. Nejvíc nominací přišlo z hlavního města, celkem 13. Praha tak předstihla Moravskoslezský kraj, který v posledních ročnících ankety pravidelně v počtu nominací vítězil. Tentokrát skončil na druhém místě s 8 nominacemi. Na třetím místě je kraj Středočeský, kde žáci a studenti přihlásili 7 pedagogů. „Z počtu přihlášených mám samozřejmě radost, je to jeden z nejsilnějších ročníků,“ říká ředitel ankety Slávek Hrzal a dodává: „Nejvíc mě těší, že alespoň jednoho zástupce má v anketě každý kraj. To se podařilo za těch 22 let teprve podruhé.“
Stejně jako v minulých letech převažují v anketě učitelky (celkem 41). Vezmeme-li aprobace nominovaných pedagogů, vedou učitelky na 1. stupni ZŠ, kterých bylo nominováno celkem 13. Oblíbení jsou dále učitelé českého jazyka (celkem 9), matematiky a angličtiny (po 7 nominacích) a fyziky a chemie (po 6 nominacích).
V lednu a únoru budou probíhat regionální kola ankety. V nich musí žáci zajímavým způsobem své kandidáty na titul nejoblíbenější učitel představit porotě a obhájit tak nominaci. V krajích, kde jsou nejméně tři nominovaní, bude udělován titul krajský Ámos. Jsou to kraje Ústecký, Liberecký, Olomoucký, Středočeský, Moravskoslezský, Zlínský, Vysočina a Praha.
„Regionální kola jsou zároveň oceněním všech, kteří byli svými žáky na titul Zlatý Ámos navrženi. Jsou to nejoblíbenější učitelky a nejoblíbenější učitelé na jednotlivých školách a uznání jim právem patří,“ dodává k regionálním kolům Hrzal.
Semifinále, kterého se zúčastní vítězové regionálních kol, je plánováno na 5. března 2015. Finále v kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze se uskuteční 27. března. Kromě Zlatého Ámose bude již tradičně dětskou porotou zvolen Dětský Ámos a na základě hlasování prostřednictvím SMS také Ámos sympaťák. Kromě toho partneři ankety vyberou nejoblíbenějšího učitele chemie a fyziky.
Slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose je spojena s oslavou Dne učitelů na Kantorském bále v sobotu 28. března v Národním domě na Smíchově v Praze.
Nominovaní kandidáti – Středočeský kraj
|
Crha Aleš
ZŠ Škvorec
Škvorec
|
Charakteristika
Vyučuje český a anglický jazyk.
Je hodný a je to třídní 5.A.
Neřve a vše bere s klidem.
Je vysoký a naše paní učitelka na matematiku si stěžuje, že
židle je vždy nastavená nízko.
Příhoda
Tento rok jsme ho dostali jako nového třídního.
Prožili jsme zábavné seznamování.
V únoru jedeme na lyžák.
Prožijeme s ním krásné chvíle.
Bude to tam bezvadné.
|
|
|
Falcová Gabriela
Základní škola a Mateřská škola Dublovice
Dublovice
|
Charakteristika
Paní učitelka Falcová je milá a vstřícná. Učí nás anglický jazyk, vlastivědu a hudební výchovu. Dovede být i přísná, ale ne moc. Když si s námi někdy neví rady, tak dovede i zakřičet, ale zaplete do toho i legraci, a to máme rádi. Je s ní prostě sranda a je fajn.Hraje hezky na kytaru, a má moc ráda divadlo, takže vede Divadelní kroužek. A aby toho neměla málo, režíruje i ochotníky.
Příhoda
S divadelním kroužkem, který vede paní učitelka Falcová, jsme nazkoušeli pohádku Broučci. Hráli jsme ji na špýcharu v Drážkově, a protože to je u tatínka paní učitelky, napadlo ji, že by jsme tam mohli po večerní zkoušce, přespat. Spát na špýcharu? Co když tam bude strašit? Ale bylo to dobrodružství. Trochu jsme se i báli, ale na strach jsme zapomněli, při zajímavém vyprávění pana Váchy. Podívali jsme se i k paní učitelce domů, zahráli jsme se na hřišti,pan Vácha nám ogriloval maso, paní učitelka hrála na kytaru a po vyspání se nám ani nechtělo pryč.Ale museli jsem do školy, takže jsme i s paní učitelkou jeli autobusem na vyučování.
|
|
|
Janovský Jiří
Základní škola a Mateřská škola Nučice, okres Praha – západ
Nučice
|
Charakteristika
Pan učitel Jiří Janovský je muž s velkým smyslem pro humor, který nezkazí žádnou legraci, ale na druhou stranu si umí zjednat pořádek. Vždy se za nás postaví a zastane se nás. K jeho nejvýraznějším charakterovým vlastnostem patří obětavost a upřímnost. V neposlední řadě je náš pan učitel velmi chytrý, moudrý, sečtělý muž a je velkým milovníkem kultury a cestování.
Příhoda
Veselých příhod s panem učitelem Janovským jsme zažili mnoho a je těžké vybrat pouze jednu z nich, protože všechny naše společné výlety a školy v přírodě jsou nezapomenutelné…
Výborně nás vždy pan učitel pobaví historkami ze svého mládí a neodolatelné jsou i příhody, které se odehrály v běhu času v jeho rodině. Rádi si vždy vyslechneme jeho vypravování o tom, jak se jeho příbuzný nachomýtl u požáru Národního divadla, jak krkolomně se pan učitel vydával po stopách svých předků. Jsme poslední třídou pana učitele před jeho odchodem do důchodu a víme, že na jeho humor, vypravěčský talent a osobnost se zkrátka nedá nikdy zapomenout. Budeme panu učiteli držet v soutěži palce a víme, že on je ten nejlepší kandidát na vítěze!
|
|
|
Kloudová Miroslava
2. základní škola Dobříš
Dobříš
|
Charakteristika
Paní učitelka Kloudová učí na prvním stupni a je to naše třídní. Máme ji na většinu předmětů. Na naší paní učitelce se nám líbí, že je hodná a má smysl pro humor. Má moc ráda přírodu a také nás často bere na výlety do okolí Dobříše. Skvěle učí přírodovědu a v hodinách si hodně povídáme o tom, co nás zajímá. Každý měsíc s ní chodíme do dobříšské knihovny půjčovat si knížky i na různé programy. Když někdo zlobí, tak mu říká: Za celý svůj učitelský život jsem rozdala jen deset poznámek a ráda bych u toho zůstala. Paní učitelka má ráda dobrý čaj a květiny. Ráda chodí do dobříšské kavárny Velbloud a na konci roku tam bere i nás na džus a koblížek. Letos jsme se rozhodli ji přihlásit do soutěže Zlatý Amos, protože si to opravdu zaslouží.
Příhoda
Se spolužáky jsme se rozhodli, že připravíme naší paní učitelce oslavu ke Dni učitelů. Paní učitelka se to měla dozvědět až 28. března, když přijde ráno do třídy. Ve třídě jsme si rozdělili role a také, kdo co přinese. Celé přípravy jsme udrželi v tajnosti skoro měsíc. Oslava měla probíhat takto. Nejdřív zahrají Emča s Verčou na flétny slavnostní fanfáru. Pak měla přijít na scénu Anetka přestrojená za Jana Amose Komenského a měla přečíst jeho citát, který zní: Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost, nemilovat moudrost znamená stávat se hlupákem. Následovat mělo zpívání písniček za doprovodu kytary, nakonec jsme se chystali paní učitelce předat dárky – domácí bábovku, tulipány, čaj atd. Ráno před tím, než to mělo vypuknout, přišla k nám do třídy paní učitelka z vedlejší třídy a sedla si za katedru, která byla plná dárků. Poznala, že něco chystáme a řekla: Paní učitelka Kloudová se má, že má takové hodné a šikovné děti. Potom zazvonilo a do třídy přišla naše paní učitelka. Vše se nám povedlo, paní učitelka byla dojatá a všichni jsme dostali jedničku z hudebky, i když ten den nebyla.
|
|
|
Krejčík Petr
ZŠ a MŠ Brandýs n. L. – St. Boleslav,
Brandýs n. Labem-Stará Boleslav
|
|
|
|
Radechovská Naděžda
ZŠ T.G.M. a MŠ Poříčany
Poříčany
|
Charakteristika
Paní učitelka Radechovská je aktivní typ člověka. Je milá a veselá, ale i přísná. Člověk se jí může svěřit se vším, co ho trápí a ona mu vždy nějakým způsobem pomůže a vyslechne ho. Ke všem žákům vždy byla a je spravedlivá.
Máme ji všichni strašně rádi a jsme rádi, že jsme ji mohli mít pět let za třídní učitelku.
Příhoda
S paní učitelkou jsme toho prožili a zažili moc, protože byla naší třídní učitelkou od první do páté třídy. Ale nejradši vzpomínáme na spaní ve škole nebo na spaní u paní učitelky doma. Bylo to v páté třídě na konci roku. Měli jsme sraz na večer u ní před domem. Přinesli jsme si spacáky a spali jsme ve stanech na její zahradě. Jelikož v noci pršelo, tak nám stany promokly, takže jsme se celá třída nastěhovali k paní učitelce do obýváku. Ustlali jsme si na zemi, ráno nám paní učitelka udělala snídani a jeli jsme domů. Moc jsme si to užili a myslím, že tohle neumožní ani nepovolí jen tak nějaká učitelka, takže to byl vážně zážitek.
|
|
|
Špoková Markéta
Špoková Markéta
Gymnázium, Český Brod, Vítězná 616
Vítězná 616
28227
Český Brod
Středočeský kraj
Přihláška kompletní
Charakteristika
Naše nejoblíbenější paní profesorka Špoková nás učí český jazyk a hudební výchovu na našem gymnáziu v Českém Brodě. I když zná odpověď skoro na každou otázku, dává přednost možnosti, abychom si odpověď vyhledali sami a potom ji můžeme říct celé třídě. Potrpí si na tom, abychom mluvili spisovně, a když tak neučiníme, dělá, že to neslyšela a dá nám možnost se opravit. Když ale i potom mluvíme nespisovně, tváří se na nás legračně (občas přísně). Hodiny s paní profesorkou bereme spíše jako zábavné díky výkladu a přístupu profesorky. Nato, jak je naše paní profesorka mladá, je velmi chytrá a o světě toho ví nejspíš hodně. V hodinách se vždy zasmějeme, protože si rozumíme, nejspíš proto, že nemluví moc archaicky a vyzná se v dnešních moderních slovech. Vždy je ochotná nám pomoci jak s českým jazykem, tak i s hudební výchovou, a taky pro nás dělá hodně věcí navíc. Například se můžeme dohodnout na písničce, co bychom chtěli zpívat, a ona nám do příští hodiny sežene a vytiskne noty i text. Testy z českého jazyka od paní profesorky mají zajímavou formu, a to takovou, že si zadání vymýšlíme v podstatě sami, protože vždy musíme napsat osm vět, ve kterých se musí nacházet určité mluvnické prvky, které jsme se zrovna naučili.
Ve škole se také podílí na mimoškolních aktivitách. Vede školní pěvecký sbor, se studenty, kteří hrají na různé hudební nástroje secvičuje vystoupení, se kterými pak vystupují na různých akcích naší školy.
Myslíme si, že by jste měli vybrat naší paní profesorku, protože i když je mladá, dokáže nás naučit hodně věcí a máme ji rádi!
Příhoda
První hodina českého jazyka na nové škole pro nás byl zážitek. Když zazvonilo, otevřely se dveře, vešla mladá slečna, spíše studentka. Ukázalo se, že je to naše paní profesorka. Za těch pár dní na gymnáziu už jsme si zvykli, že nám ostatní profesoři vykají, ale paní profesorka Špoková nám ještě navíc říkala: „kolego/kolegyně“! Byli jsme překvapeni, že osoba starší maximálně o 12 let nám říká „kolegové“. Postupem času nám „kolego“ přestala říkat a jednoho dne přišla na hodinu a celá červená ve tváři se nás zeptala, jestli nám může tykat a říkat jménem. Všichni jsme samozřejmě souhlasili, šťastně kývali hlavami a smáli jsme se. Od té doby si nás všechny pamatuje a oslovuje nás tak, jak jsme zvyklí.
Gymnázium, Český Brod, Vítězná 616
Český Brod
|
You must be logged in to post a comment Login