stredocech.net

Základní informace

Splnil se mi sen

 

Viktor Pešta -vítěz GCF v těžké váze Foto zdroj GCF

Viktor Pešta -vítěz GCF v těžké váze Foto zdroj GCF

Rožmitál pod Třemšínem – Viktor Pešta se stal druhým Čechem, který se kdy dostal do nejprestižnější světové organizace MMA  -UFC. Tento třiadvacetiletý bojovník pochází z Rožmitálu pod Třemšínem. Se zápasením začínal v Příbrami u Jiřího Veseckého, ale kvůli studiu policejní akademie se přestěhoval do Prahy, kde trénuje  v Pentagymu u Daniela Bartáka. Už 31.května bude mít svou premiéru v UFC v Berlíně.

Ahoj Viktore, hned úvodem bych ti ráda pogratulovala, že jsi se dostal do nejprestižnější organizace MMA-tedy UFC. Splnil se ti tím tvůj zápasnický sen?

Sen se mi splnil, ale spousta dalších tím vyvstalo. Myslím, že člověk by se neměl nikdy spokojit s tím co má, takže se snažím neusnout na vavřínech a stále se posouvat. Dostat se do UFC je jedna věc a uspět tam je věc jiná.

V kontroverzním zápase s Yosefem Alim Mohammedem (Viktor vyhrál až po podaném protestu) si tě všimli i manažeři od Alexe Gustafssona. Následovala pozvánka do Švédska a odtud cesta do UFC. Jak moc bylo toto pozvání důležité?

To pozvání sehrálo opravdu velkou roli. Jednak bych se bez zdejšího managementu do UFC pravděpodobně nedostal. A pokud ano (byli i jiní manažeři, kteří mi slibovali, že mě tam dostanou), tak bych stejně neměl dostatečné tréninkové podmínky. Takže takhle jsem zabil dvě mouchy jednou ranou – dostal jsem se do elitního týmu a získal výborný management.

S MMA jsi začínal v Pentagymu u Dana Bartáka, nyní se na zápas připravuješ ve Švédsku. Jak probíhají tréninky?

Tréninky jsou na velmi vysoké úrovni a náročnější než cokoli, co jsem kdy zažil. Věřím, že v Evropě není místo, kde bych se mohl na svůj zápas lépe připavit. Více podrobností o skladbě tréninku a podobně najdete na mém tréninkovém blogu (http://treninksmaulerem.blogspot.cz/).

Kde budeš trénovat v mimozápasovém období?

Jak bylo zmíněno, Pentagym je můj domovský oddíl, takže pokud budu v Čechách, budu trénovat tam. Pentagym mě vychoval a já se k němu nehodlám otočit zády. Navíc si myslím, že u nás stejně žádný lepší oddíl není.

Tvůj první soupeř v UFC bude ruský bijec Ruslan Magomedov. Jsi s výběrem spokojen, nebo by jsi si přál jiného soupeře?

Žádné zvláštní přání co se týče protivníka jsem neměl. Popravdě nižší patra UFC moc nesleduju, takže ani nemám přehled o zápasnících, se kterými bych se mohl potenciálně utkat. Ruslan Magomedov je tabulkově hodně silný soupeř, v žebříčcích je o dost výš než já. Ale je to striker a s těma mi to zatím šlo, takže vlastně ano, s výběrem jsem relativně spokojen.

Připravuješ se speciálně na jeho styl zápasení?

Samozřejmě, myslím, že u profesionálních zápasů to je naprosto nezbytné. Nastudování soupeře je nutné i pro vytvoření správné taktiky.

V O2 World Berlin aréně, kde se turnaj pořádá bude vyprodáno. Už jsi někdy zápasil před tolika lidmi? Jak se těšíš na tu atmosféru?

V Berlíně bude zhruba dvacet tisíc diváků, což je samozřejmě mnohem víc, než před kolika jsem kdy zápasil. Nicméně já obecně diváky v zápase zas až tolik nevnímám, takže myslím že mě to moc neovlivní (ať už pozitivně nebo negativně).

Kdo ti bude stát a radit v pomyslném rohu?

V rohu budu mít jako obvykle Dana Bartáka a Jirku Palusku. Nově k nim přibude ještě Andreas Michael, hlavní trenér z Allstars.

Foto zdroj GCF

Foto zdroj GCF

Máš nějaké své předzápasové rituály?

Ne, to nemám. Nepatřím mezi lidi, co si myslí, že tyhle věci můžou nějak ovlivnit výkon v zápase.

Měníš nástupovou hudbu, nebo zůstáváš u stejné? Prozradíš nám, jaká to bude?

Hudbu mám pokaždé jinou a popravdě ještě ani nevím jakou si tentokrát vyberu. Obvykle se rozhoduju na poslední chvíli podle aktuální nálady.

Karlos Vémola na otázku co by ti doporučil řekl: vyhrát první zápas a pak jít o váhovku níž. Přemýšlel jsi o tom změnit váhovou kategorii, když v UFC je trend před zápasem se hodně vyshazovat?

Přemýšlel jsem o tom, ale myslím, že těžká váha je pro mě lepší. Moje tělesná stavba je pro těžkou váhu dobrá a navíc těžká váha je divácky nejoblíbenější. Mimo to tam není taková konkurence jako v polotěžké, právě proto, že všichni shazujou jak diví. Nicméně pokud mi můj manažer nebo trenér řekne, že mám shodit, tak poslechnu, ale myslím, že to neřeknou. Ale s doporučením vyhrát první zápas rozhodně souhlasím a budu se podle toho řídit.

Vidíš v dohledné době někoho z české scény MMA, který by tě mohl následovat do UFC?

Těžká otázka, popravdě mě zrovna nikdo moc nenapadá. Karlos by se mohl vrátit jinak nevím. Možná Jiří Procházka – je mladý, má atraktivní styl boje, slušnou bilanci a patří mezi těžší váhy, po kterých je obecně větší poptávka. Ale tyhle věci se těžko předvídají, myslím, že před rokem by taky nikoho nenapadlo, že se sem dostanu.

Nemá o tebe strach tvoje rodina při provozování tohoto sportu?

Co se týče rodičů, tak ti strach mají, ale už se mi jakž takž podařilo je přesvědčit, že MMA nepatří mezi výrazně nebezpečné sporty. Pořád ale platí, že by mě radši viděli úspěšného v nějaké intelektuálnější činnosti než je rvačka v kleci.

V jednom z rozhovorů jsi prohlásil, že tvůj sen je vyspat se s Natalii Portman. Ještě po tom toužíš, nebo už se zadařilo?

Haha, to se nezadařilo a s politováním musím přiznat, že jsem se k tomu od té doby ani nijak neposunul.

Komu bys rád poděkoval za pomoc ve své sportovní kariéře?

Lidí, co mi nějak pomohlo je hodně. Ať už jako trenéři, sparingpartneři, sponzoři, nebo i lidi co mě podporují psychicky. Jmenoval bych tyto: Dan Barták, Michal „Zub“ Novotný, Jiří Paluska, Petr Šimůnek, Hayashi.cz, TOP TEN MMA, Fit-Pro.cz. Z řad švédských kolegů jsou to hlavně Manos Terzitane a Ilir Latifi.

Středočech.net

viktor1

 

You must be logged in to post a comment Login