stredocech.net

Základní informace

V Klaudiánově nemocnici je nová přípravna léků

Mladá Boleslav – Od ledna letošního roku připravují lékárníci Klaudiánovy nemocnice léky pro onkologické a hematoonkologické pacienty v novém. Do provozu bylo uvedeno moderní pracoviště pro přípravu cytotoxických látek.

V nemocnici je nová nová přípravna léků pro onkologické pacienty. Foto: Klaudiánova nemocnice

V nemocnici je nová nová přípravna léků pro onkologické pacienty. Foto: Klaudiánova nemocnice

Slavnostního otevření se zúčastnili i zástupci Středočeského kraje v čele s hejtmanem Milošem Peterou.Nové pracoviště pro přípravu cytotoxických látek, které se používají k léčbě nádorových onemocnění, je vybaveno moderní vzduchotechnikou a izolátorem, jenž umožňuje zaměstnancům pracovat ve sterilním a bezpečném prostředí. Stavba a vybavení pracoviště si vyžádaly investici ve výši zhruba osm milionů korun, z nichž část zaplatila nemocnice z vlastních zdrojů, pětimilionovou dotaci poskytl Středočeský kraj.
Cytostatika jsou látky, které se používají k léčbě nádorových onemocnění a hemoblastóz. Jejich účinkem je zastavení růstu nádorových buněk. „Vlastní příprava probíhá v izolátoru, což je přístroj  izolující lékárníka během přípravy od samotného cytotoxického léku. Pracovník, který s látkami pracuje, na sobě má speciální oblek a musí dbát na vysoký stupeň aseptické a bezpečné práce,“ vysvětlil vedoucí lékárník nemocniční lékárny Mgr. Pavel Vele. Dodal, že infuzní roztoky i injekce jsou připravovány vzhledem ke krátké stabilitě pro každého pacienta těsně před podáním chemoterapie. Za den zde připraví v průměru 25 dávek.
Počet onkologických a pacientů v posledních letech narůstá. Důvodem jsou nejen nové možnosti léčby a tudíž nižší úmrtnost, ale také včasná diagnostika. Onkologické oddělení Klaudiánovy nemocnice v současné době eviduje několik set pacientů, z nichž desítky docházejí pravidelně na chemoterapie. „Denně podáme v průměru 10-15 chemoterapií,“ řekl primář onkologického oddělení MUDr. Tomáš Vlásek. Nejčastěji se jedná o pacienty, kteří trpí rakovinou prsu, plic či tlustého střeva. Věková skladba pacientů oddělení je různá – přibývá pacientů ve věku kolem třiceti let, nejčastěji jsou ale stále ošetřováni klienti ze střední a starší generace.
„Vybudování nového pracoviště pro přípravu cytostatik je pro nás velmi důležité především z pohledu ochrany personálu.  Nyní se ve všech ohledech dostáváme na úroveň velkých nemocnic, ty už vlastně nemohou nabídnou nic lepšího než nabízíme my. Ohledně chemoterapií jsme schopni zajistit stejně kvalitní péči jako fakultní nemocnice, a to v plné šíři a u všech diagnóz,“ vysvětlil Vlásek.

You must be logged in to post a comment Login