stredocech.net

Základní informace

V Příbrami se na rybníku „Fialák“ propadla ledem osoba

V pátek 13. února 2015 krátce před 11. hodinou byla vyslána jednotka HZS Středočeského kraje ze stanice Příbram na záchranu osoby, pod kterou se prolomil led zamrzlé hladiny rybníka „Fialák“.

frozen-18202_640

Osoba se měla dle tísňového volání nacházet cca 20 metrů od břehu. Jednotka vyrazila na místo s technikou CAS 24 MB Atego s přívěsným člunem, PPLA MB Atego a první ostrý zásah si odbylo i nové velitelské vozidlo Škoda Yeti.

Po příjezdu na místo události velitel zásahu průzkumem zjistil, že se jedná o prověřovací cvičení a osoba propadlá ledem je pouze kolega – figurant oblečený do suchého oděvu do vody. I přesto však probíhal zásah jako by šlo o život. Členové jednotky se za pomoci člunu, který smýkali po zamrzlé hladině, dostali až k zachraňovanému. Toho ihned vytáhli přes hranu dovnitř člunu a poté je zbylí členové družstva přitáhli pomocí lana ke břehu.
Zachráněný se však místo vděku rozhodl zasahujícím zpestřit jejich zásah a vydal se k díře v ledu, kde se ještě několikrát propadl. Hasiči si tak mohli vyzkoušet různé způsoby záchrany ze zamrzlé hladiny rybníka, např. pomocí nastavovacího žebříku nebo pomocí plovoucí smyčky. Nutno dodat, že vedoucí cvičení, který byl zároveň i figurantem, nakonec vzal poslední záchranou za vděk a i přes použití suchého oděvu do vody se šel s radostí převléct do vyhřátého protiplynového automobilu. Na závěr cvičení byly velitelem zásahu a vedoucím cvičení shrnuty poznatky, které jednotka cvičením získala.

You must be logged in to post a comment Login