stredocech.net

Základní informace

V Rožmitále našli nový druh živočicha. Něco mezi myší a veverkou :-)

První lednový týden naší záchranné stanici zavolali z podniku Ravak z Rožmitálu pod Třemšínem, že při montáži stroje nalezli 3 podivné živočichy něco mezi myší a veverkou. Už tento popis poukazoval, že nepůjde o běžný druh, ale o něco netradičního.

plch

Předpokládali jsme, že to bude některý z našich druhů plchů a nebo vyhození osmáci degů, kterých se lidé občas zbavují. Přijatí živočichové však předčili všechna naše očekávání. Jedná se o plcha zahradního, který je považován za jednoho z nejvzácnějších savců na území České republiky. Je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy. V současné době je výskyt doložen pouze na Šumavě a na zbytku území ČR již pravděpodobně vyhynul. V minulosti byl jeho výskyt potvrzen také z Brd.

Bohužel zázrak se nekonal, že by byl opět součástí středočeské fauny.

Stroj, ze kterého byly plši zahradní objeveni montéry Ravaku, byl 15. prosince 2014 dovezen kamionem z městečka Boyelles, které se nachází na severu Francie, asi 100 km od přístavu Calais a 50 km od belgických hranic. Ale stejně se jedná o unikátní nález, který pozvedl ze židle nejenom nás v Ochraně fauny ČR Hrachov, ale také přední zoology z Přírodovědecké fakulty University Karlovy a kapacity zoologie z celé České republiky.

Ochrana fauny ČR Hrachov tímto děkuje všem zaměstnancům Ravaku z Rožmitálu pod Třemšínem za uchránění života těchto vzácných zvířat. Nemálo lidí by to mohlo klidně brát jako škodlivé myši.

Pavel Křížek

Ochrana fauny ČR, Hrachov u Sedlčan

You must be logged in to post a comment Login