stredocech.net

Základní informace

V Sázavě se otevřelo Centrum sklářského umění

DSC_0452

Unikátní sbírku moderního skla i pomyslný výlet do tajů jeho výroby nabízí nové Centrum sklářského umění, které bylo dnes otevřeno v rekonstruované huti František v Sázavě na Benešovsku. Projekt realizovala Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František nákladem 130 milionů korun a z většiny ho pokryla dotace z Integrovaného operačního programu. Podařilo se tím zachránit nejen zajímavou technickou památku, ale také jedinečnou kolekci děl vytvořených sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006, řekla Martina Kulhavá, ředitelka společnosti Cesty skla o.p.s., která sázavské sklářské centrum provozuje.

Rozsáhlou sbírku skla, čítající kolem 1 500 předmětů od 500 autorů z celého světa, koupila Nadace Josefa Viewegha v rámci konkurzního řízení. „Věřitelé ji chtěli po částech rozprodat, nám se nakonec podařilo ji koupit v celku. Zmapovali jsme ji a v současnosti tady vystavujeme zhruba třetinu předmětů, které obsahuje,“ uvedl hlavní manažer projektu Jaroslav Krčmář. „Asi největší radost jsem měla 3. května 2011, kdy jsme obdrželi rozhodnutí o poskytnutí dotace. Zároveň jsem z toho ale měla velký strach,“ přiznala předsedkyně správní rady Nadace Josefa Viewegha Slávka Vieweghová. Pohotově odpověděla i na otázku, co by tomu, jak projekt dopadl, řekl její zesnulý manžel. „Určitě by byl rád, ale určitě by i kritizoval. Byl ve všem maximalista, takže by něco určitě našel,“ dodala s úsměvem. V úspěch projektu prý začala věřit v okamžiku, kdy pro něj získala Jaroslava Krčmáře, který sklo velice dobře zná. A nadchl ji také návrh rekonstrukce huti, který byl dílem architekta Zdeňka Žilky.

Centrum sklářského umění bude otevřeno od úterý do neděle vždy od 10 do 18 hodin. Zajímavý program nabídne zájemcům všech věkových kategorií. Seznámí je s procesem výroby skla od zrnka písku po umělecký předmět, prozradí jim, jak se sklo taví, fouká, zdobí malováním, broušením či rytím. Každá část expozice je interaktivní a prostřednictvím krátkých filmových spotů návštěvníky seznámí s postupem konkrétní výrobní techniky až po výsledný produkt.

Návštěvníci si budou moci vybrat ze dvou prohlídkových okruhů. Jeden je zavede do expozice, druhý jim ukáže také dílny. V nich se budou od jara do podzimu konat sklářské kurzy pro odbornou i laickou veřejnost. Prohlídkový okruh, který jimi povede, proto bude pokaždé jiný. Například od 9. do 13. června se zde koná kurz „Rozhovor s ryteckým kolečkem“, který povede Pavlína Čambalová patřící k současným světově nejúspěšnějším rytcům skla. Od 30. června do 11. července zasvětí zájemce do tajů foukání skla americký výtvarník Janusz Pozniak.

Centrum připravilo také projektové hry pro žáky základních a středních škol, které mohou suplovat výuku v některých předmětech. Cílem je probudit v dětech zájem o sklářské řemeslo. Na pilotním projektu spolupracuje centrum se ZŠ Sázava. Nejmenší návštěvníky bude sklářskou hutí provázet a hrát si s nimi skřítek Kerblík.

Centrum sklářského umění vzniklo rekonstrukcí bývalé sklářské huti František, kterou postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR.

Jaroslava Tůmová, Posázaví o.p.s.

středočech.net

 

You must be logged in to post a comment Login