stredocech.net

Základní informace

Ve jménu kříže a kalicha – historická bitva čeká Kolín po devatenácté

Lipany l.p.1434

Kolín – Je čas na modlitby, čas na radovánky a čas na udatnost. Vezmi každý pevnou zbraň a přilbici, dobrou zbraň a se svou družinou přispěchej pod hradby královského města Kolína .Těmito slovy zvou pořadatelé na 19. Ročník historické bitvy, kterou pořádá skupina historického šermu Páni z Kolína. Zpátky do historie se můžete vrátit 24. Května na kolínské jízdárně za nemocnicí.

Akce je sice věnovaná 580. výročí obléhání Kolína vítězným vojskem den po bitvě u Lipan, příběh tohoto ročníku historických bitev však mapuje celý vývoj husitských válek už od počátku 15. století. Vše začne v dopoledních hodinách průvodem. Ten půjde v 11.00 hodin od Kolínské jízdárny na Karlovo náměstí. V tu samou dobu mohou návštěvníci navštívit také dobové tržiště, kde bude na šedesát stánků, naučnou stezku nebo dětské dílničky. Samozřejmostí je hudba, příjemná čajovna a prohlídka tábora středověkých rytířů. Chybět nebudou ani ukázky řemesel. Odpoledne od 15.00 hodin se pak na jízdárně budou konat dvě historická střetnutí a chybět nebudou ani rytířské turnaje.

Kolín však není jediný se vzpomínkami na bitvu u Lipan. Historický tábor pochopitelně vyroste i na Lipské hoře. Oslavy v Lipanech a v Českém Brodě se však konají o týden později. V pátek 30. května v půl deváté večer se mohou návštěvníci a milovníci těšit na pochodňový průvod a dobývání hradeb v Českém Brodě, druhý den pak bude od 14.00 hodin připravený program v prostoru památníku bitvy u Lipan. Stejně tak jako v Kolíně, také v Lipanech bude dobové tržiště. Lidé se však mohou těšit také na tavernu, vojenské ležení, vystoupení šermířů, hudebníků a tanečnic nebo na katovnu. Chybět nebudou hry pro děti. Program pak vyvrcholí rekonstrukcí historické bitvy u Lipan l.p. 1434.

Středočech.net

středověk 4

středověk 5

 

You must be logged in to post a comment Login