stredocech.net

Základní informace

Ve skanzenu v Přerově nad Labem představují velikonoční zvyky

Ve skanzenu lidových staveb Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem začala tradiční výstava „Jaro na vsi“, která přibližuje velikonoční lidové zvyky a obyčeje ve středním Polabí. Expozici doplňují víkendové doprovodné programy, kde si návštěvníci mohou starými technikami ozdobit vajíčka, perníčky nebo si uplést pomlázku. Otevření výstavy se v sobotu zúčastnil radní pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje Zdeněk Štefek (KSČM). Jarní výstava potrvá do 19. dubna.

Radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (vpravo) a ředitelPolabského národopisného muzea v Přerově nad Labem Jan Viduška

Radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (vpravo) a ředitelPolabského národopisného muzea v Přerově nad Labem Jan Viduška

„Výstava začíná zabíjačkou a pokračuje masopustním průvodem, po kterém následuje předvelikonoční půst, během kterého se vynáší smrtka a připravuje se na pašijový týden. Ten vrcholí Božím hodem velikonočním a pondělní velikonoční pomlázkou. V dolní části skanzenu pokračuje výstava svatovojtěšskou poutí, májkami a končí svátkem sv. Jana Křtitele spojeným s lidovým léčitelstvím,“ uvedl radní Zdeněk Štefek.

Jarní výstava je soustředěna do všech sedmi zpřístupněných chalup. „Zároveň jsme s panem ředitelem Polabského muzea Janem Vinduškou a místostarostou obce Janem Voseckým prošli skanzen, abychom se seznámili s umístěním nových objektů a dalších prvků, které do areálu přibydou během následujících měsíců,“ doplnil radní Štefek.

home (3)

Středočech.net

zdroj Kraj

You must be logged in to post a comment Login