stredocech.net

Základní informace

Ve skleníku Fata Morgana kvete opravdový unikát

Botanická zahrada Praha má důvod k oslavě. V tropickém skleníku Fata Morgana půvabně kvete vzácná palma Kerriodoxa elegans. Jedná se o významnou botanickou událost. Tento druh vyskytující se v přírodě pouze v jižním Thajsku totiž vykvetl v České republice vůbec poprvé. Doxa znamená ve starořečtině sláva. Autor popisu, anglický botanik a jeden z nejlepších znalců palem John Dransfield, tímto oslavil muže jménem Arthur Francis George Kerr, nejvýraznějšího sběratele rostlin v Thajsku minulého století.

 

„Kerriodoxa tedy znamená sláva Kerryho a v češtině bychom museli vymýšlet nějaké úplně jiné jméno. Muselo by být jistě vznešené, aby odpovídalo jejímu neobvyklému půvabu. Pro zajímavost – její anglické jméno v překladu znamená bílá sloní palma,“ říká Vlastík Rybka, kurátor tropických rostlin. Atraktivní palma byla trojskými botaniky zakoupena ve specializovaném palmovém obchodě v Mnichově v roce 2003 jako zhruba tříletá a rok později byla vysazena do nížinné části skleníku Fata Morgana. Poprvé tedy kvete ve svých zhruba patnácti letech. Její květenství je bohaté, bělavé s nádechem růžové.

Osmnáctero květenství, čtyřicet druhů

„Za deset let existence skleníku nám už rozkvetlo osmnáct různých palem. Celkem jich naši botanici vysadili více než čtyřicet druhů, což je spolu se zahradami Palmengarten ve Frankfurtu nad Mohanem a Královskou botanickou zahradou v londýnském Kew nejrozsáhlejší veřejnosti přístupná sbírka palem v Evropě,“ uvádí ředitelka zahrady Věra Bidlová. Tropický skleník je návštěvníkům otevřen mimo pondělí vždy od 9 do 16 hodin. V březnu se otevírací doba prodlužuje do 17. hodiny.

Proč je palma tak vzácná?

Pro vědu je tento druh poměrně nový, byl popsán teprve v roce 1983 a od té doby je nesmírně žádaným. Objevena však byla již dříve, a sice 11. března 1929. Jediný druh rodu roste pospolitě na velmi malém území jižního Thajska, v podrostu na svazích poměrně suchého lesa na pouhých dvou lokalitách v nadmořských výškách 100 – 300 m. Jedna lokalita je na turisticky populárním ostrově Phuket v rezervaci Khao Phra Taew Royal Wildlife & Forest Reserve a druhá na pevnině v národním parku Khao Sok.

Středočech.net

You must be logged in to post a comment Login