stredocech.net

Základní informace

Vínu se u nás daří

Vínařství K. Hora

Kutná Hora – Vždy jsem si myslel, že ve Středočeském kraji se vínu daří jen na Mělnicku a na Karlštejně. Nedávná návštěva Kutné Hory mě však vyvedla z omylu: Víno se s úspěchem pěstuje i zde!

Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o. jsou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku. Vždyť první písemná zmínka o zdejším vinařství se nachází v Kosmově kronice již z roku 1101. V Kutné Hoře a okolí se pěstuje réva na 52 ha vinohradů na tratích U všech svatých, Pod Barborou, U kapličky, Na Borku a Na Příčce. Vína z této oblasti vynikají svou mineralitou a kořenitostí, která pramení z kamenitého či štěrkopísčitého podloží bohatého na minerální složky. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Rulandské šedé a Tramín červený, z modrých odrůd Svatovavřineckému a Rulandskému modrému.

Na jaře r. 2009 byla slavnostně zahájena obnova historického vinohradu pod chrámem sv. Barbory a Jezuitskou kolejí v Kutné Hoře. Podle dochovaných písemností existovala v daném místě vinice přibližně před 250 lety. Na plochu o rozloze 0,5 ha se vysadilo přibližně 1 400 rostlin. Hlavní odrůdou je Rulandské modré, které do Čech přivezl ve 14. století Karel IV.

Jednou ze zajímavostí je již zmiňovaná starobylá odrůda Tramín bílý, lidově zvaná Brynšt, který se v České republice prakticky nevyskytuje. Další z rarit je tzv. ukázkový řad, kde si budou návštěvníci moci prohlédnout méně známé odrůdy jako Ryzlink zlatý, Muškatel, Sauvignon šedý, Chrupka bílá, Chrupka červená atd., nebo různé způsoby vedení révy – včetně nejznámějšího rýnsko-hessenského nebo nejstaršího – tzv. na hlavu.

Za zmínku určitě stojí i úspěchy zdejších vín na českých i mezinárodních soutěžích vín. V roce 2008 získalo Rulandské modré 2006 výběr z hroznů bez filtrace, titul Salon vín České republiky. Tamtéž bylo v roce 2010 umístěno víno Cuvée Barborka pozdní sběr bez filtrace. Jedná se o nejvyšší a nejvýznamnější soutěž v České republice, každoročně se sem umísťuje pouze 100 nejlepších vín z celých Čech a Moravy. V roce 2009 Kutnohorští navíc získali za Rulandské modré 2007 výběr z hroznů titul Champion českých vín na mezinárodní soutěži Vinum Gradecense . Ve stejném roce se Svatovavřinecké 2008 kabinetní stalo Championem červených vín na nominační výstavě vinařské oblasti Čechy a v roce 2010 tento úspěch zopakovalo.

Tip redakce:

Kutná Hora může nabídnout i Vinařskou naučnou cyklotrasu, která vás z malebného náměstí zavede až do vinic pod Sukovem na severním okraji Kutné Hory. Okruh v délce 6 km tak propojuje historické jádro města s vinohrady. Začíná na Palackého náměstí, odkud se vydáte podle dopravního značení ulicí Vladislavovou, Na Sioně, Jiřího z Poděbrad a Zvonařskou. Touto cestou se dostanete z centra města na méně frekventované komunikace a stoupáte až na kopec Sukov (285 m n. m.), jehož jméno nese i vinohrad. Cesta končí v klášteře sv. Voršily, kde sídlí vinařství a kde se můžete občerstvit a ochutnat plody tradiční vinařské práce.

PR

You must be logged in to post a comment Login