stredocech.net

Základní informace

Visáči vyhlásí Punkové království

Kutná Hora se opět stane královským městem, neboť zde v sobotu 7.3. největší punková legenda, skupina Visací zámek vyhlásí Punkový království. Stane se tak v kutnohorském klubu Česká 1.

1013255_10152603196455443_8115199908236695818_n

Dlouhých pět let si fanoušci punkové legendy museli počkat na její novinkové album. V období po vydání CD Klasika je Visáči sice chlácholili pamětnickým Atentátem na kulturu (2CD) a výběrovými tituly Sakumprásk (15CD + 2 DVD) a Platinum Collection (3CD), punková srdce však už prahla po nových hudebně-literárních klenotech.

Novinkové album Punkový království je patnáctitrackový opus ze života zralého punkáče s jeho všedními radostmi (Rezavý fáro, Veselej…) i strastmi (Punkový království, Hardkór, Sweeti…). Vedle punkových smrští se objevuje i pokus o pop nebo psychedelická alternativa: „Track Volské intro by se mohl také jmenovat ‚To, co jsme vždycky chtěli hrát, ale nesměli jsme‘ “, směje se Michal Pixa.  Pikantní je, že se Visací zámek vrací do České 1 jako no místo činu, neboť právě v tomto klubu písně na nové album VZ nazkoušeli a část písní v České 1 přímo vznikla.

Zatímco hudbou přispěl na album každý člen kapely, texty jsou opět v drtivé většině dílem Honyho Hauberta, nedávno jmenovaného Krále punku. Jeden text napsal Michal Pixa a dva si skupina vypůjčila od klasiků. Mistrovské dílo dekadentního básníka Karla Hlaváčka Hrál kdosi na hoboj si Haubert oblíbil už na gymnáziu a Žulového vola od Christiana Morgensterna hráli Visáči kdysi ve svých začátcích.

„Na textech jsem si dal záležet a chtěl jsem, aby byly vtipné a s nadhledem. Když jsem ale písně nakonec seřadil do alba, zjistil jsem, že celek vyznívá dost výhrůžně. Tu otrávený alkohol a krachující důchody, tu ranní shon a děsný hudební program Radiožurnálu, pak dojde i na manželské vraždy a strašlivý anonymní pohřeb… A všude číhají nakažená klíšťata! Člověk musí k životu přistupovat hodně punkově, aby si ho užil,“ komentuje album Hony.

Předzvěstí prvního singlu a alba vůbec byl unikátní počin Visacího zámku, Novoroční projev pronesený 1. ledna letošního roku, ve kterém vyhlásili Punkový království a který je plný narážek na čerstvé album. Video k eponymnímu songu kapela zveřejní těsně před zahájením turné.

Album Punkový království vyjde 27. února.

Visací zámek založili v roce 1982 spolužáci ze stavební fakulty ČVUT v Praze a jako jedna z mála skupin působí ve stejné sestavě dosud: VZ1 Jan „Hony“ Haubert (zpěv), VZ2 Michal Pixa (kytary), VZ3 Vladimír „Savec“ Šťástka (basy, kytary), VZ4 Ivan Rut (kytary), VZ5 Jiří Pátek (bicí). Už tehdy byl Visací zámek fenoménem, který ovlivnil řadu kapel té doby. „Hity jako Uniformy nebo Dopravní značky položily ideový základ moderního českého anarchopacifismu, ostatní raná díla skupiny Visací Zámek jsou zase pevně rozkročena mezi vypjatým nihilismem a raným postmodernismem…“ (Wikipedie).

Vzhledem ke konfrontačnímu charakteru svojí tvorby a existence vůbec mohl Visací zámek vydat první, eponymní album až po sametové revoluci v roce 1990. Druhé, prodejně nejúspěšnější album Start 02 vydal v roce 1991.  V roce 1993 natočil  scénárista a režisér Petr Zelenka se skupinou fiktivní dokument Visací zámek 1982 – 2007.  Následovala alba: Three Locks, Traktor, Jako vždycky, Sex, Zámkománie, Visací zámek znovu zasahuje, Žofín (2CD), Punk!, 25 let (Live; CD + DVD), Klasika, Atentát na kulturu (2 CD: 1983 – Live + Julda Fulda – Live 1988), Sakumprásk a Platinum Collection. Vzedmutí zájmu  a nárůst příznivců i z „nepunkových“ kruhů zaznamenali Visáči po natočení klipu k písni Známka punku (album Punk!) a pak po vydání hitů Padesát a Prezident (album Klasika).

 

Tracklist alba: 1. Punkový království , 2. Rezavý fáro, 3. Všechno je fajn, 4. Sweeti, 5. Hardkór, 6. Veselej, 7. Protitetanové sérum, 8. Hrál kdosi na hoboj, 9. Popsong, 10. Růžovej pocit, 11. Linka 155, 12. Klíště, 13. Nebožtík, 14. Volské intro, 15. Žulový vůl

Turné:  6. 3. Hořovice, KD,   7. 3. Kutná Hora, Česká 1, 12. 3. Olomouc, U-klub, 13. 3. Jihlava, Soul, 20. 3. Ústí nad Labem, Doma, 21. 3. Ústí nad Orlicí, KD, 26. 3. Praha, Akropolis – křest alba, 28. 3. Jistebnice, KD, 10. 4. Boskovice, Sokolovna, 11.4. Frýdek-Místek, Stoun, 17.4. Šumperk, KD, 18.4. Pardubice, ABC

 

You must be logged in to post a comment Login