stredocech.net

Základní informace

Vražda na faře

Mladá Boleslav – V Městském divadle začali včera první čtenou zkouškou přípravy na novou inscenaci Vražda na faře podle díla světoznámé spisovatelky Agathy Christie, kterou čeká premiéra 13. února 2015. Tato kulturní událost, kterou režíruje Helena Glancová, je o to zajímavější, že bude první detektivkou v repertoáru městského divadla v jeho novodobé historii. Titulní role slečny Marplové se zhostí hostující Věra Kubánková.

Image (2)

Známý příběh se odehrává v malebné anglické vesničce St. Mary Mead, v níž plyne poklidný, na první pohled idylický život. Ale krok za krokem s lehkým mrazením v zádech objevujeme pečlivě ukrývaná tajemství, nečekané vášně, netušené zločinné úmysly. V záhadných zákrutech lidských povah a pohnutek bychom snadno zabloudili, nebýt ovšem obdivuhodné slečny Marplové.

Režisérka Helena Glancová řekla před první zkouškou, že dosud jedinou detektivku dělala na samém začátku své režijní dráhy a že by bylo docela logické detektivku udělat i ke konci této dráhy. Na nápad zpracovat právě Vraždu na faře podle Agathy Christie přišla sama, navrhla to i vedení mladoboleslavského divadla, které její nabídku schválilo. Připouští, že Christie byla mistryní stále nestárnoucího detektivního žánru. Žádné podrobnosti nechtěla před premiérou prozrazovat, ale pouze připustila, že výchozí scenérií bude idyla anglického venkova, kterou poměrně rychle naruší vražda.
Považuje za výhodu, že zdejší soubor nemá žádné zkušenosti s detektivním žánrem a že tedy ani nelze novou inscenaci s jinou v podání tohoto divadla srovnávat. Pevně ale doufá, že zdejší soubor má dostatečný potenciál na to, aby v této novince se ctí obstál. Uvedla také, že několik herců včetně Věry Kubánkové již v předstihu před zahájením zkoušek z pilnosti projevilo o hru zájem a udělalo si o ní předběžnou představu.

Věra Kubánková se přiznala, že detektivky nikdy nevyhledávala. Pouze v roce 1968 při příjezdu tanků okupačních vojsk byla prý tak rozrušená, že nemohla spát a přečetla tehdy několik detektivek. Na zkoušení nové hry se velmi těší. I dnes, v pokročilém věku, má dobrou paměť, ale připouští, že je celkově pomalejší. Trochu se proto bojí pasáží, ve kterých slečna Marplová coby velmi bystrá dáma podává obdivuhodné výkony a kde bude pro ni možná obtížné stačit jejímu tempu. Postava slečny Marplové je pro ni ale velmi zajímavá a těší se opět na práci s mladoboleslavským souborem. Vzpomněla na své předchozí zkušenosti, kdy zde hrála v inscenaci Marvinův pokoj. „Smekám, hluboce se klaním tomuto souboru. Co oni musí dělat, aby uživili sebe a své rodiny, ta pracovitost tady, ta důkladnost, to jiná stálá divadla neznají…,“řekla Kubánková.

Překlad zajistili Soňa a Alexander Jeriovi, režii má Helena Glancová, scénu Marta Roszkopfová, kostýmy Marta Roszkopfová a dramatizaci Moie Charles a Barbara Toyová.
Ve Vraždě na faře hrají Petr Mikeska jako pastor Leonard Clement, Svatava Milková jako pastorova žena Griselda, Václav Šanda jakopastorův synovec Denis, Karolína Frydecká jako služebná Mary, Petr Prokeš jako Ronald Hawes, Nina Horáková jako Leticie Protheroeová, Věra Kubánková jako slečna Marplová, Ivana Nováčková jako paní Price Ridleyová, Lucie Matoušková jako Anna Protheroeová, Ivo Theimer jako malíř Lawrence Reddin.

zdroj mb-net

Středočech.net

You must be logged in to post a comment Login