stredocech.net

Základní informace

Vydejte se na dny evropského dědictví

Dny evropského dědictví (EHD) se slaví od roku 1991, letos u nás začnou již zítra a potrvají až do 14.9. Ve Středočeském kraji se letos zapojilo 154 památek, které za symbolické vstupné můžete navštívit.

Sdružení, které v České republice EHD garantuje, stále poukazuje na zásadní kritéria nutná pro zapsání objektu do katalogu, přihlášená památka musí být buď veřejnosti běžně nepřístupna, nebo otevřena v době EHD zdarma, příp. nabízí slevu na vstupném, obohacuje obvyklou prohlídku programem navíc nebo ukázkami, které nejsou v běžném režimu.

„Dny evropského dědictví v září otevírají veřejnosti nejzajímavější památky a další prostory, včetně těch jindy nepřístupných. Letos se do „Dnů“ zapojí 1049 památek. Z toho více než 770 nabízí bezplatný vstup a více než 450 je těch, které běžně přístupné nejsou,“ zdůraznil jednu z informací z tiskové konference radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek. K návštěvám památek bude vybízet i více než 334 doprovodných akcí.

Slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví se uskuteční v sobotu 6. září v Opavě. Pro veřejnost je připraven již od pátku bohatý kulturní program a v předvečer akce se uskuteční v prostorách Domu umění vernisáž výstavy „Nositelé tradice lidových řemesel, kde k současným 54 nositelům přibudou i tři letošní. Město Opava zajistilo na celý víkend také zpřístupnění celé řady památek a institucí.

„V rámci Středočeského kraje je do Dnů evropského dědictví zapojeno 154 památek. Zajímavé programy mají nachystány i naše příspěvkové organizace. Třeba České muzeum stříbra nabízí v sobotu 6. září za symbolickou korunu vstup do Kutnohorského podzemí a do expozic, Mělník zase zpřístupní 13. 9. památky ve městě a okolí. Za symbolické vstupné bude možné navštívit 13.9. i Muzeum Podblanicka a Hornické muzeum Příbram. Bonusy samozřejmě nabízejí i další naše organizace,“ upřesnil Z. Štefek.

Garantem Dnů evropského dědictví je od roku 1998 Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které je podporováno i Ministerstvem kultury. Aktivity budou probíhat až do 14. září. Aktuální program můžete naleznout na webuhttp://www.historickasidla.cz .

You must be logged in to post a comment Login