stredocech.net

Základní informace

Výstava připomene odkaz bitvy u Jankova

Benešov – Odkaz bitvy u Jankova, která byla jedním z nejkrvavějších střetů třicetileté války, připomene od února do dubna výstava velkoplošných fotografií na Masarykově náměstí.

 jankov 1

Snímky pocházejí z knihy Jankow 1645, která je první ucelenou publikací o této tragické události evropských dějin.

Historik Tomáš Koch v ní textem doplnil „živé obrazy“ z bitvy, které jsou dílem fotografů Jaroslava Pelíška, Michaely Wecker, Davida Kočího a Barbory Šullové. Vytvořit „hrané“ snímky jim pomohlo 50 členů klubů vojenské historie, a to v autentickém prostředí u Jankova a Ratměřic.

Od bitvy u Jankova letos uplyne 370 let. Součástí vzpomínkových akcí, které koordinuje společnost Posázaví o.p.s. ve spolupráci s obcemi a dalšími partnery, budou mimo jiné výukové programy ve školách, turistický pochod, mše nebo vlastivědné procházky. Na své si přijdou i příznivci vojenské historie. Nejen jim je určen zajímavý program připravený na 6., 7. a 8. březen. Začne v Jankově 6. března průvodem ke kříži připomínajícímu jednu z tragických obětí bitvy – generála Götze. V týž den večer projdou vojáci v dobových uniformách také Voticemi. O den později u Ratměřic otevřou veřejnosti vojenské oddíly svůj tábor a pokusí se o rekonstrukci pohybu vojsk podle skutečné události z roku 1645. Třídenní pietní akci ukončí 8. března mše v Jankově.

jankov 2

 

Tragickou událost evropských dějin, kterou neprávem zastínila bitva na Bílé hoře, připomenou v regionu i tradiční akce Noc kostelů, Muzejní noc a Dny evropského dědictví. Bude jí věnována také nová expozice, která se otevře na podzim v rekonstruované části votického kláštera. Další informace jsou na www.posazavi.com.
U Jankova se 6. března 1645 strhla jedna z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války na českém území. Švédská vojska generála Lennarta Torstenssona zde porazila císařské oddíly. Jankovská bitva předznamenala konec válečných útrap. Definitivní tečku za nimi udělalo uzavření vestfálského míru 24. října 1648.
Podrobnosti naleznete na www.historickyklub.cz

Stredocech.net

Zdroj: Město Benešov

Foto: archiv Posázaví, o.p.s.

You must be logged in to post a comment Login