stredocech.net

Základní informace

Prvním miminkem Mladé Boleslavi i Středočeského kraje je malý Nikola

Prvním miminkem města Mladá Boleslav pro rok 2015 je kluk Nikola, který se narodil mamince necelou hodinu po půlnoci (0:58) v Klaudiánově nemocnici. Nikola měří 50 cm a 3550 gramů. Podle maminky Jany a tatínka Stevana se do poslední chvíle nevědělo, zda se miminko narodí ještě v roce 2014.

Image (4)

Původně miminko doma očekávali už na Vánoce. V pátek přišla do porodnice miminko uvítat i delegace ze Středočeského kraje a města Mladá Boleslav. Hejtman se svým náměstkem společně s náměstky primátora Jiřím Bouškou a Michalem Kopalem přinesli mamince a miminku spoustu dárků. Město Mladá Boleslav si pro miminko připravilo tradičně hračky a pleny, pamětní list a finanční dar.

Klaudiánova nemocnice tradičně obdarovala hned všechna první tři miminka malý dárek – poukázku do nemocniční lékárny a prodejny zdravotnických potřeb. Vyměnit ji maminky budou moci například za krémy či jiné, pro miminka potřebné, zboží. Poukazy budou v hodnotě 5000 korun pro první miminko, druhá dvě dostanou poukázku na zboží za 2000 korun. Dárek si připravila i Zaměstnanecká pojišťovna Škoda.

Poslední dny roku 2014 nebyly v porodnici Klaudiánovy nemocnice nijak rušné. Na Silvestra se narodilo jediné miminko. V roce 2014 se v Mladé Boleslavi narodilo přesně 1400 miminek. Celkem si porodnici vybralo k přivedení svého děťátka na svět 1394 maminek. A křik dvojčátek se porodními sály rozlehl jen šestkrát.

Ačkoliv je tedy porodů přesně stejně jako o rok dříve, dětí se narodilo o jedenáct méně – v roce 2013 se totiž dvojčátka narodila jednadvacetkrát. Nejvíce se v loňském roce rodilo v září – 145 porodů. Následoval leden (134) a červen (125). Nejméně se naopak rodilo právě v prosinci. Častěji porodníci maminkám sdělovali větu: „Je to kluk!“ a oblíbenými jmény pro ně byla Jakub, Lukáš, Daniel, Adam či Matyáš. Do hry se ale výrazně vrací i Martin či staročeský Antonín. Mezi holčičkami kralovaly Elišky, Karolíny, Anny, Nely a Emy. A nechyběla ani jména nezvyklá, například Kornel, Romeo, Mona nebo Melisa.

Podle Kamily Hamáčkové, mluvčí mladoboleslavské porodnice, v roce 2012 rodily maminky v boleslavské porodnici 1498krát, v roce 2011 si ji maminky pro přivedení dítěte na svět vybraly 1530krát, ještě o rok dříve bylo v Klaudiánově nemocnici porodů 1522.

mb-net

Středočech.net