stredocech.net

Základní informace

Mitsubishi na ženevském autosalonu

Společnost Mitsubishi Motors Corporation (MMC) představí na 85. ročníku ženevského autosalonu (od 3. do 15. března 2015) v celosvětové premiéře svůj koncepční vůz MITSUBISHI Concept XR-PHEV II*1 a v evropské premiéře i nový pick-up L200, jenž se od letošního léta začne prodávat na evropských trzích. MITSUBISHI Concept XR-PHEV II představuje malé městské SUV poháněné novým systémem plug-in hybridního elektrického pohonu (PHEV).

2015-mitsubishi-l200-euro-spec-slated-to-bow-in-geneva-video-photo-gallery_3
*1 XR je zkratkou pro „X Runner“ (crossover runner). Stylový crossover schopný svižně překonávat nástrahy městské džungle.

Studie MITSUBISHI Concept XR-PHEV II představuje malé SUV, které bude dle očekávání druhým modelem typu PHEV od MMC v návaznosti na Outlander PHEV uvedený v lednu 2014. Nový systém PHEV, prezentovaný v rámci studie MITSUBISHI Concept XR-PHEV II, představuje lehký, kompaktní a vysoce úsporný systém s motorem vpředu a pohonem předních kol, ideální pro crossovery určené do města. Soustava umožňuje dosahovat velmi nízké emise CO2 na úrovni pouhých 40 g/km (jedna z nejnižších hodnot v kategorii PHEV), nicméně i tak dokáže nabídnout charakterní výkon s příkladně hladkou odezvou díky elektrickému motoru s výkonem 163 koňských sil. Nový koncept odráží záměr MMC soustředit se v kontextu ekologických technologií zejména na elektromobily. V současnosti proto vyvíjí systémy PHEV umožňující optimální zástavbu do každého zástupce modelové řady značky, s cílem představit je na trhu již v blízké budoucnosti.

Model L200 je evropskou variantou zcela nového pick-upu Triton/ Strada, jenž byl vloni v listopadu představen v Thajsku. Přináší řadu zlepšení v oblasti praktičnosti i spolehlivosti coby pracovní vozidlo, nicméně byl vyvíjen jako „Ultimate Sport Utility Truck“ (skutečný sportovně užitkový pick-up), aby byl schopen nabídnout vnitřní prostor stejně pohodlný jako u běžných osobních vozů. Vznětovou variantu Mitsubishi L200 pohání přeplňovaný agregát 2,4 l MIVEC splňující evropské emisní předpisy a produkující emise CO2 na úrovni pouhých 169 g/km, což je jedna z nejnižších hodnot v dané třídě, a to vše s výkonem 181 k. Verze s pohonem všech kol využívá pohonné ústrojí Super Select 4WD-II z modelu Pajero, včetně čtyř volitelných jízdních režimů nabízejících ideální trakční schopnosti na libovolném povrchu a mimořádné jízdní výkony v jakémkoli terénu. Zcela nové pick-upy Triton/ L200 se postupně představují na globálních trzích MMC s plánem uvedení ve 150 zemích celého světa.

MITSUBISHI Concept XR-PHEV II

MITSUBISHI Concept XR-PHEV II je městský crossover poháněný lehkým, kompaktním a vysoce účinným systémem PHEV určeným pro vozy s motorem vpředu a pohonem předních kol k dosažení skvělého jízdního výkonu a nízkého dopadu na životní prostředí.

(1) Exteriér

Nová XR-PHEV II ztělesňuje živou dynamiku, se siluetou odrážející vyrýsované svaly a tvarem karoserie, který tvoří charakteristická linie ostře řezaná po jejích stranách a přecházející do zadních nárazníků. Přední maska využívá dřívější motiv masky modelu Pajero. Ta vyjadřuje nový tvar „štítu“ k ochraně lidí a vozu díky ještě vylepšené tradiční ochraně, kterou disponuje model Pajero prostřednictvím nárazníků, jež chrání vůz z obou stran i zespoda.

Přední motiv se opakuje i v zadní části vozu, s charakteristickými vysoce posazenými světly pro lepší zadní viditelnost.

(2) Interiér

Interiér evokuje očekávání dynamické jízdy prostřednictvím hmatového i optického vjemu použitých materiálů. Přístrojová deska se zdánlivě rozevírá jako dvě křídla po obou stranách středové konzoly, kde je umístěna většina ovládacích prvků. Plynulé tvary interiéru zrcadlené na přístrojové desce jsou ještě zdůrazněny stříbrnými dekory a dynamickými křivkami bočních obkladů, procházejících až do zadní části vozu.

Interiér vyjadřuje odvahu prostřednictvím hliníkovém rámu, který se rozšiřuje do stran směrem od středové konzoly, jenž ještě podtrhuje minimalistickou horizontální přístrojovou desku. Ta je charakteristická kontrastními černými a stříbrnými prvky v přední části.

Kokpit s ovládacími prvky ve středové konzole a na volantu byl proveden s ohledem na co největší pohodlí řidiče.

(3) Systém pohonu PHEV

Nový systém PHEV byl navržen pro vozy s motorem vpředu a pohonem předních kol. Zahrnuje spalovací motor MIVEC, nový elektromotor/ generátor a novou pohonnou jednotku (Power Drive Unit); všechny tyto komponenty jsou zabudovány do přední části vozu. Nová pohonná jednotka je složená z kompaktního a vysoce účinného měniče a systému regulace napětí pro dosažení vysokého výkonu a točivého momentu. Hodnoty emisí CO2 dosahují úrovně pod 40 g/km za jízdy, tedy jedny z nejlepších mezi vozy typu PHEV. Systém PHEV byl navržen tak, aby fungoval především v režimu jízdy čistě na elektřinu, kdy spalovací motor funguje jako generátor elektřiny nebo výkonová posila ve chvílích, kdy je to zapotřebí. V závislosti na jízdních podmínkách a stavu nabití akumulátoru systém automaticky přepíná mezi režimy jízdy čistě na elektřinu, sériovým hybridním pohonem, resp. paralelním hybridním pohonem. Volbou režimu Battery Save (úspora kapacity baterie) resp. Battery Charge (dobíjení baterie) může řidič podle potřeby jet v režimu elektromobilu. Soustava pohonu se pyšní výkonným a sportovním charakterem, jenž stojí za pohodovým a hladkým cestováním s extrémně tichým projevem bez jakýchkoli projevů nekultivovanosti při přeřazování, což ještě násobí celkové potěšení z jízdy.

Základní specifikace

D x Š x V 4490 mm x 1890 mm x 1620 mm
Rozvor 2670 mm
Počet míst 4
Kapacita akumulátoru 12 kWh
Výkon elektromotoru 120 kW (163 k)
Pohon 2WD
Emise CO2 Pod úrovní 40 g/km

 

2. Smartphone Link Display Audio

MMC představí na ženevském autosalonu 2015 ve světové premiéře audio soustavu s displejem podporujícím funkci „Smartphone Link“ k propojení s chytrými telefony s podporou systémů Android Auto*2 a Apple CarPlay*3.

Android Auto byl navržen s ohledem na bezpečnost. Díky jednoduchému a intuitivnímu rozhraní, integrovanému ovládání na volantu a novým silným hlasovým funkcím minimalizuje rozptýlení řidiče a ten se může plně soustředit na řízení.

Apple Car Play, inteligentnější a bezpečnější způsob, jak využít iPhone* v autě, představuje pro řidiče jednoduchý a intuitivní způsob, jak volat, používat mapy, poslouchat hudbu a mít přístup ke zprávám díky pouhému dotyku nebo slovní aktivaci Siri s hlasovým tlačítkem na volantu.

Audio soustavu s podporou funkce Smartphone Link bude vystavena na stánku MMC na autosalonu v Ženevě 2015.

*2 Android a Android Auto jsou ochranné známky společnosti Google, Inc. v USA a dalších zemích.
*3 Apple, CarPlay, iPhone a Siri jsou ochranné známky společnosti Apple Inc., registrované v USA a dalších zemích.

3. Zcela nové Mitsubishi L200

Zcela nové Mitsubishi L200 přináší řadu zlepšení v oblasti praktičnosti i spolehlivosti coby pracovní vozidlo, nicméně bylo vyvíjeno jako „Ultimate Sport Utility Truck“ (skutečný sportovně užitkový pick-up), aby dokázalo nabídnout stejně pohodlný vnitřní prostor jako běžné osobní vozy.

(1) Exteriér

Zcela nový pick-up L200 se svými mohutným svalnatým zevnějškem a charakteristickou ostrou křivkou je zkrášlen i sportovními stylistickými prvky, které evokují postavu vypracovaného atleta. Uchovává si svoji typickou křivku ve tvaru písmene „J“, oddělující kabinu od úložného prostoru s poukazem na vizuální atraktivitu prostorné kabiny; kabina je přitom propojena s úložným prostorem tak, aby byl zdůrazněn její prémiový vzhled.

(2) Interiér

Zcela nový pick-up L200 se může pochlubit pohodlným interiérem, jenž zaujme sportovním vzhledem a zároveň nabízí cestujícím prostor evokující vysokou bezpečnost. Na tom má podíl sportovní provedení přední části kabiny, kde je zdůrazněna návaznost přístrojového panelu na podlahovou konzolu a jsou zde použity měkké povrchy a barevné kombinace probíhající od přístrojového panelu až po boční obklady.

(3) Motor a převodovka

Pohonnou jednotkou je turbodieselový motor o objemu 2,4 litru MIVEC (4N15) od MMC, jenž splňuje přísné evropské emisní normy a je vybaven systémem vypínání motoru Auto Stop & Go. Provozní emise CO2 činí pouhých 169 g/km (u verze se šestistupňovou manuální převodovkou), čímž se L200 řadí mezi nejekologičtější vozy v dané třídě. Motor dále využívá turbodmychadlo s proměnnou geometrií, umožňující upravovat průřezový poměr turbíny v závislosti na podmínkách, a tak produkovat mohutný točivý moment již od nízkých otáček motoru a zajistit hladkou akceleraci a prakticky bezprostřední odezvu až do pásma vysokých otáček. Použitá pohonná jednotka zajišťuje L200 dynamický a bezproblémový chod i při plném naložení vozidla. Zákazníci mohou volit ze dvou převodovek: nové šestistupňové manuální převodovky nebo pětistupňové automatické převodovky od MMC s režimem Sport a řazením pomocí páček pod volantem.

(4) Podvozek

L200 používá stejný systém pohonu Super Select 4WD-II jako všestranné SUV Pajero. Pohon všech kol 4WD zajišťuje jízdní výkon v jakémkoli terénu; řidič může volit ze čtyř různých režimů, včetně 2WD pro maximálně úspornou jízdu a tří režimů 4WD podle aktuálního povrchu vozovky.

(5) Pohodlí

Hladinu hluku v kabině se podařilo potlačit na minimum díky protihlukovým úpravám na karoserii, instalaci tlumicích materiálů a zvýšení tuhosti karoserie. Zavěšení kol prošlo optimalizací za účelem zajištění mimořádně hladké jízdy. Nové L200 má shodný poloměr otáčení 5,9 m jako jeho předchůdce (jedna z nejnižších hodnot v dané třídě). Díky použití strmějšího převodu řízení nemusí řidič tolik otáčet volantem, a tak je řízení agilnější a přispívá k lepším jízdním vlastnostem.

(6) Bezpečnost

Nový pick-up L200 využívá technologii MMC označovanou RISE se zesílenou strukturou karoserie pro vyšší bezpečnost při nárazu. Je vybaven sedmi airbagy SRS s ohledem na maximální bezpečnost cestujících v případě nehody. Mezi prvky aktivní bezpečnosti patří systém TSA (Trailer Stability Assist) pro bezpečnost jízdy při tažení přívěsu, jenž automaticky pomáhá kompenzovat sílu bočního větru nebo jiné síly způsobující nestabilitu; nebo systém varování při opuštění jízdního pruhu (LDW), jenž řidiče upozorňuje v okamžiku, kdy začne nechtěně vyjíždět z daného jízdního pruhu.

L200: Základní specifikace

D x Š x V 5285 mm x 1815 mm x 1780 mm
Rozvor 3000 mm
Počet míst 5
Motor Přeplňovaný vznětový motor 2,4 l MIVEC
Pohon Super Select 4WD-II
Emise CO2 169 g/km (6MT) / 189 g/km (5AT)

 

4. Modelová řada MMC vystavená na ženevském autosalonu 2015

Model Počet vystavovaných vozů Poznámky
Dny pro novináře Dny pro veřejnost
MITSUBISHI Concept XR-PHEV II 1 1 Koncepční model. Světová premiéra.
L200 1 1 V Thajsku s označením Triton (Double Cab). Evropská premiéra.
L200 1 - V Thajsku s označením Triton (Double Cab).
S volitelným příslušenstvím.
Outlander PHEV 1 1
Outlander PHEV 1 1 Účastník soutěže Australasian Safari 2014.
i-MiEV 1 1
Space Star - 1 Na japonském trhu s označením Mirage.
Attrage - 1
Pajero - 1 Ve španělsky hovořících zemích s označením Montero. Ve Velké Británii s označením Shogun.
ASX - 1 Na japonském trhu s označením RVR.
Outlander - 1
Lancer Sportback - 1 Na japonském trhu s označením Galant Fortes Sportback.
Celkem 6 11

www.mitsubishi.cz

Středočech.net

 

 

You must be logged in to post a comment Login