stredocech.net

Základní informace

Kolínská TPCA slaví 10. narozeniny

Kolínská automobilka TPCA Toyota Peugeot Citroën oficiálně oslavila 10 let od zahájení výroby v průmyslové zóně Kolín – Ovčáry. Do závodu zavítali bývalí prezidenti a viceprezidenti automobilky, zástupci regionu a mateřských společností.

tpca 10 let

Součástí programu bylo odhalení desky s milníky továrny. Mramorová deska ozdobí základní kámen továrny umístěný před vstupem do areálu mezi stromy zasazenými při zahájení výstavby v roce 2002. Lípa, platan a sakura symbolizují spojení tří kultur, které se díky TPCA u Kolína potkávají – české, francouzské a japonské. Desku pro základní kámen odhalili Satoši Takae a Jean Pierre Chantossel, v době spuštění sériové výroby prezident a viceprezident TPCA. 

TPCA vozy pro Kolínsko

Další bývalí prezidenti a viceprezidenti předali v rámci oslav tři nové vozy z kolínské produkce a šek na 2,3 milionu korun na regeneraci kolínského Kmochova ostrova. Jeden z nových modelů začne v nejbližších dnech pomáhat v dohledu nad pořádkem v ulicích Kolína i nad bezpečností provozu na jeho silnicích. Novou Toyotu AYGO získala kolínská městská policie. „Vítaný dar v podobě nového AYGA, na které se už velmi těšíme, přichází přesně v okamžiku, kdy přistupujeme k již opravdu nutné obnově vozového parku. Naše automobily už byly opravdu zastaralé. Rozšíření vozového parku prostřednictvím AYGA nám opravdu hodně pomůže,” konstatoval ředitel městské policie Viktor Prokeš.

Vozidlo strážníci využijí jak ke klasické kontrolní činnosti, tak i například na měření rychlosti. „Mobilní zařízení máme, takže vůz začne sloužit ihned po předání,” doplnil Viktor Prokeš. V současné době má kolínská městská policie pro výkon služeb tři vozidla, k nimž přibyde Toyota AYGO. Nad bezpečností města bdí celkem 39 strážníků.

7-2

Další Peugeot z produkce TPCA, tentokrát ovšem poprvé nový model Peugeot 108, dostane červenobílý hasičský lak a začne záchranářům pomáhat v regionu. „Auta vyráběná v TPCA nám rozhodně nejsou cizí. Stanice Kolín disponuje Peugeoty v hojném počtu. Jsme s nimi opravdu spokojení, vyhovuje nám i fakt, že máme jednotný autopark,” chválí ředitel kolínských hasičů Vladimír Dynybyl. Ve službách středočeských hasičů už jezdí 27 Peugeotů 107. „Používáme je pro potřeby výkonu státního požárního dozoru, ke kontrolní činnosti, preventivní činnosti. I nový model u nás najde využití na preventivně-výchovnou činnost, kontrolní činnost, požární dozor, jednání se starosty. Bude mít masivní, každodenní využití. Těšíme se na něj, ihned ho zařadíme do provozu. Je pro nás velkou pomocí,” dodal Vladimír Dynybyl.

„Z mého pohledu je spolupráce s TPCA nadstandardní. A nejedná se o spolupráci a podporu jen v tomto případě či v jednom roce, ale po celých 10 let, co zde automobilka vyrábí,” shrnul ředitel kolínských hasičů a zmínil například podporu stanice hasičů v průmyslové zóně nebo loňský Den záchranářů, na který hasiči získali 20 vozidel pro potřeby ukázek zásahu, školení a výcviku hasičů.

7-1

 

Nový model Citroën C1 věnuje TPCA Městskému domovu důchodců v Kolíně. V současné době domov využívá téměř 80 klientů. Pečuje zejména o seniory nad 65 let, jimž se snaží zajistit důstojné a spokojené žití a vytvořit podmínky co nejvíce blízké běžnému životu. V naplňování tohoto motta pomůže právě Citroën C1, díky němuž bude domov moci lépe zprostředkovávat klientům velmi důležitý kontakt se společenským prostředím či ambulantní a odbornou lékařskou péči.

„Nové auto od TPCA nám opravdu pomůže. Nyní, když pod sebou máme více služeb, bude vozidlo sloužit nejen pro pracovní účely zaměstnanců, ale také pro širokou škálu služeb klientům, například pro odvoz k lékaři i třeba na společenskou akci, budou-li naši klienti potřebovat vyřídit nejrůznější záležitosti na úřadech atd. Nováček našeho vozového parku nám zkrátka umožní rozšířit služby, za což jsme velmi rádi a už se na nový Citroën těšíme,” uvedla ředitelka domova Ivana Nováková.

7-3

 

Přeměnit Kmochův ostrov v kultivovaný, reprezentativní prostor, kde najdou možnost vyžití všechny věkové skupiny, je dlouhodobý záměr města Kolína. K jeho uskutečnění se při příležitosti 10. výročí zahájení výroby automobilka rozhodla pomoci částkou 2,3 milionu korun. „Považujeme to za vhodné, velkorysé gesto hodné toho, že TPCA funguje v regionu již více než 10 let. Jsme rádi a vážíme si toho, že automobilka chce přispět na místo, které je důležité pro každého, kdo v Kolíně žije. Je to přínos pro město,” uvedl starosta Vít Rakušan.

5

První fáze revitalizace Kmochova ostrova začne již letos. „Především se bude jednat o část poblíž lávky, kde vznikne občanská vybavenost – přibydou herní prvky, mobiliář. Další práce na regeneraci Kmochova ostrova jsou následně rozdělené na několik fází,” doplnil starosta. „Díky finančnímu příspěvku od TPCA začneme s východním cípem ostrova, kde vzniknou nové cesty, dětské hřiště a maják sloužící jako mini vyhlídková věž. Navíc odborně ošetříme stromy na ostrově. Na to vše naváže proces revitalizace zeleně celého ostrova,” upřesnil místostarosta Michael Kašpar.

Finanční pomoc od TPCA nastartuje změny, díky nimž by se z kolínského Kmochova ostrova zhruba do pěti let mělo stát centrum s podobným potenciálem, oblibou a návštěvností, jaké mívalo v dobách své největší slávy za první republiky. Nebude se jednat o dílčí zásahy bez koncepce, ale o kroky sledující jednotné pojetí ostrova jako celku. Práce by měly probíhat postupně tak, aby byl ostrov stále přístupný veřejnosti.

Podpora přeměny Kmochova ostrova není v této lokalitě první. Již v rámci oslav spuštění výroby jsme částkou osm milionů korun podpořili vybudování lávky spojující ostrov s tzv. Zálabskou stranou Kolína. První vlaštovkou zapadající již do koncepce celkové revitalizace tohoto místa, která byla s naší podporou realizována, bylo otevření přístavního mola pro šlapadla v roce 2013. K oživení Kmochova ostrova kulturními akcemi, po čemž veřejnost často volá, přispíváme pravidelným pořádáním TPCA Beat festivalu, soutěže začínajících hudebních skupin Kolínska. Každé léto ho už od roku 2008 navštíví tisíce lidí.

6

Deset let TPCA v číslech

Sériová výroba se rozběhla 28. února 2005. Za uplynulých 10 let vyrobila celkem 2 570 000 vozů modelu Toyota AYGO, Peugeot 107/108 a Citroën C1. Na sladkých pečených maketách aktuálně vyráběných modelů v poměru 1:10 od cukrářky známé z televizní obrazovky si pochutnali hosté ceremonie k desetiletému výročí zahájení výroby.

TPCA v současnosti zaměstnává tři tisíce lidí. Další tisíce nových pracovních míst vznikly u dodavatelů nejen na Kolínsku, ale i v rámci celé České republiky. Z tuzemska putuje do TPCA celých 80 procent dodávek dílů.

Na mzdách TPCA již vyplatila více než deset miliard korun. Nejen díky nadprůměrným výdělkům je TPCA velmi zajímavým zaměstnavatelem. To potvrzuje i fakt, že více než 700 současných zaměstnanců zažilo zahájení výroby.

Do státního rozpočtu TPCA odvedla deset miliard korun a další řádově desítky miliard odvedlo jejich více než 100 dodavatelů fungujících v ČR. Závod, do kterého mateřské společnosti Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroen investovaly přes 26 miliard korun, více než 99 procent produkce vyváží. Ekonomický přínos této investice tak výrazně překračuje hranice Kolínska a řadí TPCA jednoznačně mezi nejvýznamnější společnosti celé České republiky.

Kolínsko těží vedle zaměstnanosti i ze závazku TPCA pomáhat všestrannému rozvoji regionu. Na různé dobročinné projekty již automobilka věnovala 105 milionů korun. TPCA Toyota Peugeot Citroën tak výrazně přeměnila region, který je od roku 2002 jejím domovem.

 

 

You must be logged in to post a comment Login